BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Борис Јелцин – рушилац или стваралац?

Борис Јелцин – рушилац или стваралац?
17.12.2011. год.

Ове је године у Екатеринбургу откривен споменик Борису Јелцину, који симболише вољу и одлучност тог политичког лидера. Он је заиста усвојио многе одлуке, које су утицале на ток најновије историје, тим пре што се долазак Јелцина на  велику политичку сцену поклопио с системском кризом у земљи. С његовим именом повезују  одстрањење од власти КПСС, низ политичких криза, распад СССР-а, почетак економских реформи, први чесенски рат и још многе ствари, које је тешко  оценити једноставно.  И однос у руском друштву  према самом Борису Јелцину није једноставан.

1985. године је он дошао из Екатеринбурга у Москву за положај првог секретара Московског помитета комунистичке странке. Јелцин се одмах показао као човек необичних поступака. Он је пренеразио грађане  вожњом у друштвеном саобраћају.  Годину дана касније је он постао кандидат за  члана Политичког бироа ЦК КПСС. После још једну годину  је он ступио у конфликт с партијским вођама, и то  у оштар конфликт с  самим генералним секретаром ЦК Михаилом Горбачовим.

У мају 1990. године на Првом конгресу народних посланика Руске Федерације Јелцин је био изабран за председника Врховног Савеза РСФСР. После  месеца и по дана је Борис Јелцин био изабран за председника Русије. Од тог момента је његов конфликт с председником СССР-а Михаилом Горбачовим ушао у  одлучујућу фазу.

19. августа 1991. године група политичара  из окружења Грбачова је објавила о формирању Државног комитета за ванредне ситуације. То је била једна од најлуђих акција у историји Русије. Покушај да се спасе СССР уствари је убрзао његов распад. Пуч је био угушен захваљујући  одлучним акцијама Бориса Јелцина.

8. децембра  у Беловешкој пушчи лидери три словенске републике Русије, Украјине и Белорусије – Борис Јелцин, Леонид Кучма и Станислав Шушкевич су потписали документ, у којем се саопштавало да је СССР престао да постоји. У њему је објављено  о формирању на бившој совјесткој територији Заједнице Независних Држава.

Борис Јелцин је велики реформатор и стваралац, - сматра бивши председник Белорусије Станислав Шушкевич.

Први председник Русије је водио правилну политику по националном питању. Узмите  слободу, колико желите, али преузмите и одговорност. Имали смо доста соли у глави, опростите  моју нескромност, да створимо удружење, које је очувало најбољи облик сарадње. Створили смо ЗНД.

ЗНД је постала облик цивилизованог развода, који је омогућио да се избегне велики грађански рат, нарочито опасан у земљи с нуклеарним оружјем. Зато је Јелцин био истовремено и рушилац, и стваралац, - тврди заменик  генералног директора Центра политичких технологија Алексеј Макаркин.

Јелцин је свакако био жељан власти. Он је постао доследни присталица ликвидације политичке власти КПСС.  Вођена је била и борба савезних и руских органа власти за пуномоћја и прерасподелу ресурса. Та је конфронтација, свакако, убрзала распад Савеза. Истовремено је Јелцин  утицао на стварање нове Русије. Његова улога, као и улога многих државника наше историје, има двоструки карактер.

1996. године је Борис Јелцин био изабран за председника Русије други пут. После три године је он добровољно поднео оставку. У свом ТВ говору 31. децембра 1999. године он је објаснио да то чини не због здравственог стања, него  из многих разлога и замолио грађане Русије да га опросте. ТВ камермани  се сећају да је изговоривши последњу реченицу  он неколиком минута седео непомично. Низ лице су му текле сузе…



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.


„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА