BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија Косову нуди статус Хонгконга

Србија Косову нуди статус Хонгконга
06.11.2007. год.

Премијер и председник Србије Војислав Коштуница и Борис Тадић на данашњој рунди преговора о Косову у Бечу предложили су модел Хонгконга као могуће решење за косовску кризу. Ово је у досадашњем преговарачком процесу најконструктивнији потез српских власти који може озбиљно угрозити до сада извесну опцију унилатералног признавања независности Косова.

Првенствено зато јер су српске власти практично предложиле модел о којем се у међународној заједници и раније озбиљно размишљало. Питање је само да ли се закаснило са оваквом иницијативом.
„Блиц“ је у септембру писао да је модел Хонгконга опција која се озбиљно разматра у међународној заједници и да је ово решење блиско и најзначајнијем преговарачу у тројци представнику ЕУ Волфгангу Ишингеру. Извор „Блица“ близак Контакт групи појаснио је тада да се оваквим решењем премошћавају разлике у ставовима Београда и Приштине јер су у хонгкошком моделу садржани ставови обе стране.
На преговорима између Београда и Приштине председник Србије Борис Тадић заложио се да разговори треба да се концентришу око основног принципа - како убрзати напредак ка Европи и издвојио модел Хонгконга као могуће решење у разговорима о Косову. Тадић је рекао да жели да издвоји модел Хонгконга који би могао пажљиво да се размотри и који нуди решења за неке од изазова са којима се суочавају преговарачи у разговорима о Косову.
- Такође, ниједна страна нема слободу да предузме унилатералне потезе у вези са уставним или суверним питањима - рекао је Тадић. Он је додао да се оваквим решењем међународно признате границе не мењају и остају заштићене кроз сарадњу са медународном заједницом, а развој безбедносних снага јасно се ограничава само на локално деловање ради обезбеђивања реда и мира.
Премијер Владе Србије Војислав Коштуница пренео је да је државни тим чврсто уверен да „не постоји озбиљан разлог зашто у даљем преговарачком процесу не бисмо паралелно упоредили предлог Србије о суштинској аутономији са споразумним решењем оствареним у аналогном случају Хонгконга“.
- Наш аргумент, о којем бисмо желели да разговарамо, гласи да модел Хонгконга, за који нико не може оспорити да се показао као успешан, одржив, стабилан и функционалан, доказује да је наш предлог о суштинској аутономији у истој мери животан и да обезбеђује стабилно и одрживо решење статуса покрајине - нагласио је Коштуница.
Иначе, модел Хонгконга није и коначни статус Косова, већ је прелазно и временски ограничено решење највероватније на период од двадесетак година, а незванично се наводи - до 2020. године.



  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Коментари извршног директора Тесле и Спејс екса уследили након објаве председника Џоа Бајдена о пакету оружја вредном 2,5 милијарде долара


Руски председник Владимир Путин потписао је у понедељак указ којим се захтева од илегалних миграната да легализују свој статус или напусте земљу до 30. априла. Ова мера је део...

  Новогодишњи и божићни празници пружају прилику да учинимо много, јер и мали гест може имати велики значај за некога. У том духу, компанија НИС је ове године упутила до...


Москва наводи да је спремна за мировне преговоре, али ће наставити са напредовањем док Кијев одбија преговоре.

39. председник САД преминуо у свом дому у Џорџији у недељу


Говорећи о руским војним базама у земљи, Ахмед ал-Шара изјавио је да Дамаск има „стратешке интересе“ са једном од светских сила.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА