BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Фолдина: Пријатељи, ја своје руке нећу да прљам

Фолдина: Пријатељи, ја своје руке нећу да прљам
17.12.2011. год.

 У чешком парламенту јуче је вођена расправа о споразуму о реадмисији између те земље и Косова, а у расправу се у једном тренутку убедљивим говором укључио и посланик Чешке социјалдемократске партије и члан одбора за иностране послове Доњег дома парламента Јарослав Фолдина.

 

Говор посланика Фолдине  који објављује београдски дневник "Блиц", портал ИН4С преноси у целости:

"Госпођо председавајућа, господо министри, моје колегинице, моје колеге, Дозвољавам себи да говорим у вези са материјом о којој се дискутује. Чешка Република треба да дискутује о споразуму са некаквом државом, која се зове Косово. То је такозвана држава, госпођо посланице, можда ће ми поћи за руком да Вам неке ствари објасним.

У јануару 2008. године. чешки парламент је изгласао резолуцију, којом обавезује чешку владу да не признаје, нити да чини никакве кораке којима би се признала некаква држава Косово, већ уместо тога да настави у тражењу статуса у складу са Резолуцијом Савета безбедности 1244. У тој резолуцији се каже да су границе Косова интегрални део Србије, државе наследннице Југославије. То су суве информације које су прошле чешким парламентом и посланици чешког парламента су то представили чешкој влади, која није поштовала резолуцију чешког парламента и својом вољом је признала некакву државу Косово, на чијем челу си људи, који су оправдано осумњичени да су учинили најтеже злочине.

Савет Европе дискутује о извештају Дика Мартија у ком се говори о одузимању људских органа од затвореника. Значајни посланци косовског парламента су оптужени за кривична дела ратних злочина, скривени сведоци су убијени, Хашки трибунал је се грчи због недостатка доказа иако сви знају каква је истина. И ми требамо да гласамо о споразуму, или да гласамо о споразуму и чинимо кораке који де факто признају некакву државу Косово?

Знате, ја не бих имао никакве примедбе са билатералним споразумом, о којем је господин министар унутрашњих послова говорио, међутим принципијелно за чешки парламент који је наследник чехословачког парламента, тог парламента који је био 1938. године постављен пред чињеницу, да му је на основу међународних споразума Немачке, Италије, Француске и Енглеске одузето 15% његове сопствене територије и да није било Другог светског рата , вероватно бисмо и данас путовали у Рајхенберг (немачки назив за чешки град Либерец), уместо у Либерец.

Ја само тешко налазим речи којима бих ово назвао. Не желим овде да правим екскурзије у историју и да се враћам на то о чему сам већ говорио, о идејама Масарика, али сасвим једноставно, за мене као посланика чешког парламента никаква квази држава Косово не постоји и не могу за њу да гласам.

Дакле, предлажем да ову тачку скинете са дневног реда и да не гласамо о њој. Или, у случају да се о њој буде гласало, да гласамо против, или да извадимо (из посланичких аутомата) своје посланичке легитимације. То је ставр оних, који су Косово признали и они нека преиспитају своју савест.

На Косову, где људи умиру и где нису истражене довољно чињенице - око хиљаду Срба је убијено од 1999. године, а за то време је управу над Косовом преузела међународна заједница. Где су резултати? Нема их.

Хашим Тачи је званични представник Косова, господин Харадинај седи у парламенту, други такође. Представници ОВК, који су у другој половини деведесетих година били на списку терористичких организација, сада су партнери оних који су признали Косово.

Пријатељи, ја своје руке нећу да прљам и захтевам од вас и молим вас да их не прљате ни ви. Хвала вам".



  • Извор
  • ИН4С


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев наводно верује да ће само „очајни услови на бојном пољу“ навести Вашингтон да одобри ударе далеког домета


Промене „у смислу доношења одлуке” о употреби атомског оружја могле би да се донесу, изјавио је шеф скупштинског одбора за одбрану

Кијев настоји да оконча сукоб, али не под условима Русије, изјавио је Игор Жовква


Граничари свакодневно приводе десетине мушкараца који желе да побегну у ЕУ, изјавио је министар унутрашњих послова Игор Клименко

Немачки политичар Манферед Вебер је „Белзебуб” иза ове замене становништва, тврди мађарски премијер


Упозорење долази усред растућих тензија између Израела и либанског Хезболаха


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА