Јужни ток заобилази Аустрију
Раније је разматрана варијанта изградње трасе у Аустрију, до великог дистрибутивног центра гаса у Баумгартену, рекао је Ројтерсу извор у "Гаспрому".
"Гаспром" је, међутим, одлучио да дистрибутивно чвориште за "Јужни ток" буде на северу Италије, не образлажући такву одлуку.
"Неће бити транзита преко Аустрије, већ ће бити изграђен само огранак за њихове потребе", рекао је неименовани извор, додајући да се, такође, разматра изградња огранка преко Грчке на југ Италије.
Представници "Гаспрома", међутим, нису званично желели да коментаришу информацију о дефинисању коначне маршруте гасовода.
Вредност пројекта израдње "Јужног тока" процењује се на 10 до 15 милијарди евра, с тим што би коначна одлука о инвестицијама требало да буде донета крајем 2012. године.
Аустријска компанија ОМВ, једна од иницијатора конкурентног пројекта "Набуко", планира да тај гасовод прикључи на европски центар за дистрибуцију и берзанску продају гаса (ЦЕГХ) у Аустрији.
Претпоставља се да ће се Тај цевовод пунити гасом из налазишта Шах Дениз у Азербејџану.
Дневни лист Московске новости објавио је да је "Гаспром" желео да изгради гасовод преко Аустрије само под условом да откупи 50 одсто ЦЕГХ, што је Европска комисија одлучно одбацила.
Осим што лобира за конкурентни пројекат "Набуко", Аустрија је други по значају центар берзанске трговине гасом.
Брисел и Москва намеравају да на самиту Русија–ЕУ у четвртак размотре несугласице на пољу енергетике уочи ступања на снагу Трећег енергетског пакета.
"Гаспром" и друге руске енергетске компаније желе приступ малопродајном тржишту гаса и електричне енергије Европе, која се противи монополском положају "Гаспрома" у извозним рутама и покушава да се ослободи превисоке зависности од руског гаса.
Прву гасну маршруту, која заобилази транзитне земље, "Северни ток" руски концерн је пустио у рад пре месец дана.
Тај гасовод, постављен по дну Балтичког мора, од Русије до Немачке, за сада обезбеђује транспорт 27,5 милијарди кубних метара гаса годишње, с тим што је могуће удвостручење његовог капацитета.
Гигантске инвестиције
"Јужни ток" ће, како је планирано, обезбедити годишњу испоруку 63 милијарди кубних метара гаса за Европу, а биће постављен по дну Црног мора, заобилазећи Украјину.
Спорови Москве и Кијева око цене гаса до сада су више пута угрозили извоз тог енергента у Европу.
Упркос томе, аналитичари су скептични кад је реч о будућности пројекта, наводећи да су за његову реализацију неопходне гигантске инвестиције.
"Боље је уложити три до пет милијарди евра у реконструкцију украјинског система гасовода, него 20 милијарди евра у изградњу 'Јужног тока'", сматра аналитичар Валериј Несторов из руске инвестиционе компаније "Тројка дијалог".
Прописи Трећег енергетског пакета ЕУ, као и став Турске, са којом Русија још не може да се договори о изградњи "Јужног тока" у њеним територијалним водама, стоје на путу реализације пројекта.
"Уколико се 'Гаспром' договори са Украјином о цени гаса, а преговори иду у том правцу, пројекат "Јужни ток" биће сувишан" рекао је Несторов и додао да би одустајање од пројекта обрадовало инвеститоре "Гаспрома", пошто би тада висина дивиденди порасла.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »