Лоша комуникација међу лекарима
БАЊАЛУКА - Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ранко Шкрбић рекао је да сарадња специјализованих удружења лекара и удружења лекара породичне медицине треба да буде интензивнија у смислу преношења искуства и стручног знања како би тимови породичне медицине могли да ефикасније учествују у лечење оних болести за које постоји мали број специјализованих лекара.
Министар Шкрбић је након одржаног округлог стола у Бањалуци о теми „Изазови у реформи примарне здравствене заштите - породична медицина и консултативне службе - како до заједничких циљева“ истакао да је управо недовољна комуникација између удружења лекара био један од проблема у функционисању концепта породичне медицине као модела ефикаснијег и бољег лечења грађана.
- У РС, на пример, имамо 230 пацијената оболелих од целијакије који су територијално распоређени по целој РС, што отежава да лекари специјалисти лече ове пацијенте - рекао је Шкрбић и додао да у случајевима несразмерног односа броја пацијената и специјализованих лекара управо лекари породичне медицине треба да преузму лечење оболелих.
Шкрбић је нагласио да је тренутно у РС оспособљено око 400 тимова породичне медицине, а сразмерно броју становника у РС неопходно је обезбедити око 600 тимова.
- Едукација лекара породичне медицине сигурно ће бити настављена и путем Центра за едукацију који ће бити отворен у Бањалуци - рекао је Шкрбић и додао да ће у периоду од годину дана бити завршена и реконструкција домова здравља широм РС за потребе породичне медицине.
Округли сто „Изазови у реформи примарне здравствене заштите - породична медицина и консултативне службе - како до заједничких циљева“ одржан је у оквиру дводневне конференције доктора породичне медицине на тему „Астма, артеријска хипертензија и инсуфицијенција срца“.
ПРЕВЕНЦИЈА ТУБЕРКУЛОЗЕ
Шкрбић је рекао је да се у Српској спроводе активности на лечењу и превенцији туберкулозе које су дефинисане програмом Светске здравствене организације. Он је истакао да РС спада у земље са средњим коефицијентом ризика оболевања од туберкулозе, те да стопа оболелих износи 52 пацијента на 100.000 становника. У РС су у првих шест месеци ове године евидентиране 334 особе оболеле од туберкулозе, док су током 2004. године евидентиране 832 оболеле особе. У свету сваких 15 секунди неко умре од туберкулозе, док годишње од ове болести у свету оболи око осам милиона људи.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »