BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Крила европске кризе над Русијом

Крила европске кризе над Русијом
12.12.2011. год.

Руска економија у целини обновљена је после кризе 2008.- 2009. године. Тако сматра шеф мисије Међународног монетарног фонда у Москви Јуха Кахонен, који је иступао ових дана на конференцији за штампу. Даље следи „ипак“: перспективе раста помрачује неповољни утицај кризе у зони евра. Ризик смањења цена енергената је нешто попут Демокловог мача који прети да преокрене тенденцију која се појавила. Због дужничке кризе у Европи пораст руског унутрашњег бруто производа може да падне са прогнозираних 4,1% на 3,5%, упозорио је Кахонен.

Има, истина, експерата, који сматрају да Москва, напротив, може да извуче неке користи из европске кризе. На пример, да купи активе у Европи, док су јефтини. Посебно банкарске: јер они су полуге финансијског утицаја на економију. Таму разматра аналитичар Сергеј Гук и експерт Борис Фрумкин, шеф сектора Економског института РАН.

Уз сву разлику експертских оцена поводом утицаја европске кризе на економију Русије неоспорно је једно. Регион ЕУ главни је спољнотрговински и инвестициони партнер Москве. Тај фактор, по убеђењу дописног члана РАН Руслана Гринберга, показује висок степен њене економске „остељивости“ према ситуацијама у ЕУ.

Основне ризике за Русију, формулисао је бивши министар финансија РФ Алексеј Кудрин. Осим пада цена енергената, он је набројао одлив капитала, смањење ликвидности, пружање ресурса руском приватном сектору. Тенденција је праћења умањењем потенцијала позајмљивања, како код државе, тако и код банкарског сектора. Али рузици назатка ће се појавити и код нас само у случају да се заиста деси рецесија у Европи и САД.

Директор Института за проблеме глобализације Михаил Дељагин сматра да негативни проблеми руске економије носе искључиво унутрашњи карактер. И Европа са тим нема ништа. Напротив, што горе стоје ствари у ЕУ, то повољније место за инвестиције постаје Русија. Наш експерт Борис Фрумкин са таквим мишљењем се не слаже:

Прилив инвестиција ће се такође умањити. Осим погоршања коњуктуре за пласман наше робе и одлив капитала ја видим и треће – смањење прилива капитала. Владе земаља ЕУ не подстичу одлив инвестиција у треће државе, чак у друге државе ЕУ. Ми, наравно, зависимо од тога како тамо стоје ствари, рецесија је врло реална. Ове године они су планирали минимални раст, али било би добро да тамо не буде минималног пада.

У сваком случају, Русија и ЕУ не могу да плове паралелним курсевима и да не примећују једна другу. Све јача је међусобна економска повезаност. А њени ланци су јачи од других.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...


Џастин Трудо подноси оставку усред највеће политичке кризе у својој деветогодишњој владавини

Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије


У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.

Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...


Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА