Учионице чувају села
Никшић – Изградњом асфалтних путева до села и катуна на северу Црне Горе, црногорска власт најављује бољи живот и просперитет у њима. Реч је о владиној стратегији за повратак и опстанак на селу, међутим, ако је судити по одлуци Министарства просвете, бројне основне школе на сеоском подручју биће затворене, односно претворене у подручна одељења.
Оваквом одлуком револтирани су многи житељи са подручја никшићке и плужинске општине који протестују и упућују писма надлежним државним институцијама. Становници неких крајева имају подршку локалне власти, као што је случај у Плужинама, Бијелом Пољу... Родитељи чија деца уче у тим школама противе се овој идеји. Кажу да ће спровођењем такве одлуке доћи до миграције и напуштања села.
Градоначелник Плужина Мијушко Бајагић страхује да ће претварањем основне школе „Бајо Пивљанин” у Брезнима у подручно одељење основне школе „Браћа Топаловић” у Плужинама доћи до исељења становништва. Узалуд је локална управа у овој општини надлежнима у Подгорици указивала на потребу опстанка школе у Брезнима, јер се овде живот почео враћати.
– После успешне приватизације једина фабрика у том месту, Пилана, добро ради. У њој је запослено око 60 мештана, док су други одлучили да се баве пољопривредом, сточарством... Ако ова одлука буде спроведена, тај крај ће потпуно замрети, наглашава први човек Плужина и истиче да је на подручју ове општине сваке године све мање ђака. Народ се сели. И уместо да стану на пут миграцијама, како би људи остали на својим огњиштима, надлежни повлаче погрешне потезе.
Слична судбина чека и другу школу у селу Стабна, удаљеном 15 километара од Плужина, али и све друге школе у којима је број ђака мали. Примера ради, школа „Бајо Пивљанин” у Брезнима је пре три деценије имала је 140 ученика, а данас их је свега 32. То што су се у овом крају нагло развили туризам и шумарство и велики број мештана нашао запослење као да не интересује одговорне у ресорном министарство.
У МЗ Богетићи код Никшића, где је, такође, најављено укидање школа и њихово претварање у подручно одељење, организовани су протестни скупови са којих су родитељи ученика упутили апел да Министарство одустане од спровођења ове одлуке. И просветни радници кажу да не треба журити са претварањем школа у подручна одељења.
Министар просвете Слободан Бацковић о том проблему има другачије мишљење. Он каже да је први разлог претварања основних школа у подручна одељења квалитет наставе. По његовим речима, ниво знања и вештина у тим малим школама је веома низак.
– Оне много коштају, тамо где превоз деце не представља проблем идемо на укрупњавање школа. Ради се о деци између 12 и 14 година којој није проблем да путују пола сата до школе. Мале школе остављене су по страни и ван су сталне пажње, па у њима долази до опуштања и смањења квалитета наставе – оценио је Бацковић.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »