Русија-Јапан: у атомској енергетици треба сарађивати
Парламент Јапана завршио је ратификацију споразума са Русијом о сарадњи у области нуклеарне енергетике. Билатерални споразум је био потписан у мају 2009. године.
Русија је завршила процедуру ратификације споразума о сарадњи у области нуклеарне енергетике 2010. године, сада Јапан треба да учини исто. Ово питање дотакнуто је на првом састанку председника Русије Дмитрија Медведева и јапанског премијера Јосишика Нодија Хонолулуу, на самиту земаља АТЕС средином новембра. Сада се већ може говорити о позитивним помацима и перспективама, истиче експерт за нуклеарну енергетику РНЦ Курчатовски институт Андреј Гагарински.
Низ година покушавамо да сарађујемо, све време нудимо помоћ, технологије. Али то је врло сложено, све време виси фактор „политичке сенке“. Мада смо одавно желели да са јапанском страном имамо нормалне односе у нуклеарној сфери. Ипак је то велика привреда и велика нуклеарна енергетика. Сада су тамо тешка времена и раде само три нуклеарне централе. Ипак, перспективе, наравно, постоје.
Такође, по мишљењу експерта, Јапанци су заинтересовани за испоруке руског нуклеарног горива и за сарадњу у низу других праваца.
То је, несумњиво, зато што је руско гориво одлично, купују га не само суседне земље, као што је Украјина, већ и Швајцарска, Немачка. По мом мишљењу, већ је било испорука у Јапан. Већ умемо да правимо квадратне елементе. У Русији у реакторима елементи су шестоугаони, а светски дизајн, између осталог амерички, јесте квадратни. Ми правимо, испоручујемо, овде нема проблема.
Испоруке горива су веома профитабилан правац нуклеарног бизниса, подвлачи експерт. Али у том сегменту је висока конкуренција. Довољно је сетити се како је фирма Веснинхауз покушала да испоручи свој уранијум чешким централама, али их је руска компанија постепено истиснула. Било је и код Јапанаца интересовања за руске технологије прераде одрађеног горива, али сада је у земљи скоро завршена изградња сопствене фабрике. Зто је ово питање отпало. А тема сарадње у истраживањима и разрада реактора на брзе неутроне периодично се појављује. Русија је светски лидер у таквим технологијама, а Јапан је врло заинтересован за развој овог правца убудуће.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.
Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Остале новости из рубрике »