Поклопац заједничког сандука
Европа коју сви знамо налази се на ивици саморазарања. Самит ЕУ, од којег су очекивали одређеност у решавању структурних проблема, само је долио уље на ватру европске нестабилности. План Меркел-Саркози за спас европске економије и јединствене валуте фактички је довео ЕУ на ивицу раскола. Земље које ће пристати на предлоге француско-немачког дуета пре свега треба да потпишу нови споразум. Овај документ, како у суштини и не укида важећи споразум о функционисању читаве уније, ипак ће довести у сумњу његов статус. Пољски премијер Доналд Туск у току самита назвао је ову ситуацију поклопцем заједничког сандука, који ће се заклопити ако ЕУ одустане од равноправности свих 27 земаља.
Предлози да се пооштри буџетска дисциплина и да се против прекршилаца примене аутоматске сурове мере нису изазвали разумевање код лидера 27 земаља ЕУ. Али после дводневних преговора учесници самита ипак су се договорили само о томе да ће 17 држава зоне евра и девет држава које су се њој придружиле, осим Велике Британије, потписати међувладин споразум о јачању координације економске политике и фискалне дисциплине.
План који је представила немачки канцелар Ангела Меркел претпоставља директно и обавезно за све пооштравање контроле утрошка буџетских средстава и обима државног дуга.
Експерти између осталог сматрају да је и овај предлог бескорисан и да више не може да оживи идеју јединствене валуте. Говори Игор Николајев, економиста консталтинг ФБК Компани, која је чланица Међународне мреже националних фирми РКФ за аудит и консалтинг.
Формирање зоне евра било је грешка. Никакве значајне измене у динамици ни по једном показатељу нисмо видели – ни по унутрашњем бруто производу, ни по динамици индустријске производње... Тако, поставља се питање, ако су то правили како би Европа постала још један центар који би могао у конкурентској борби да се супротстави САД, Азији која брзо напредује, то се није десило. Пре формирања зоне евра земље се нису ништа слабије развијале, а узимајући у обзир оно што се данас дешава, чак и боље.
Посебан став Британије изражен је у томе што је британски премијер Дејвид Камерон затражио је да се поштише посебан протокол који омогућава да се ослободи Велика Британија од важења низа правила за регулисање финансијских механизама. Шпански премијер Мариоано Рахој је такође пожурио да се искаже на међународној сцени. Он ће формално ступити на дужност тек 21. децембра. Шпанија тражи право вета на одлуке Европског фонда финансијске стабилности.
Председник Француске Никола Сакрози у покушајима да пробуди инстинкт самоочуавања код европљана рекао је: Никада још Европа није била у таквој опасности, никада ризик раскола није био тако велик. Било је неопходно да се донесе одлука управо сада. Што више одуговлачимо, биће све скупље и мање ефикасно. И како је показао резултат самита ЕУ, његов глас је био саслушан – све земље, осим Велике Британије, сложиле су се да потпишу буџетски пакет ЕУ.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.
Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Остале новости из рубрике »