Река до колена или „Дунаве, Дунаве, ето, знај...“
О неочекиваном проблему који се међу мноштвом других обрушио на Европљане, пишу данас новине „Новије Известија“. Због суше је лепотан-Дунав постао плитак и ово прети огромним губицима економији целе Централне Европе. Пловидба по главној воденој артерији у региону је парализована, велике компаније за пловидбу трпе огромне губитке, а мањим пловидбеним фирмама прети пропаст. Поред свега осталог Дунав први пут за дуги низ година ове зиме може да се замрзне. Оставимо ван заграда узроке до сада невиђене природне аномалије, тим пре што смо на то, авај, већ навикли: захлађење, отопљење, пљускови и суша са застрашујућом редовношћу искушавају природу и човечанство, између осталог и у погледу опстанка. Пажњу усредсређујемо на другом аспекту, тим пре што он Европу више боли.
Дуж обале Дунава може се видети како су дужином скоро свих 2860 километара друге по дужини реке у Европи која протиче кроз 8 земаља укотвљени велики и мали бродови. Њихова роба се мора истоварати на обалу и даље возити железницом или аутомобилима.
Стручњаци изјављују да ће ако ниво воде опадне за још 50 см морати да зауставе бродски саобраћај између Румуније и Бугарске. На многим местима Дунав је толико оплићао да се могу видети остаци бродова потопљених у годинама Другог светског рата, а у Сави, великој притоци Дунава у Србији могу се наћи чак и мине.
Аномална суша у новембру изазвала је мноштво проблема у целој Централној Европи и на Балкану. У Србији, где већи део електричне енергије производе хридроцентрале већ су почела искључивања електричне енергије становништву и индустријским предузећима. У Букурешту постоји бојазан да ће осим хидроцентрале морати да се заустави рад једине атомске централе у Румунији у Чернаводу, зато што се реактор хлади водом из канала између Дунава и Црног мора. У Босни су се осим проблема с електричном енергијом појавили и проблеми с питком водом. у Сарајеву и другим босанским градовима искључује се вода – засад само ноћу.
Подједнако озбиљне последице као и за пловидбене компаније суша може имати и за пољопривреду земаља кроз које Дунав протиче. У Румунији се прогнозира да ће следеће године летина пшенице бити минимум 20% мања. Још је гора ситуација у Мађарској где је уз просечну норму падавина од 500 мм годишње за 11 месеци 2011. године пало свега 240 мм. Влада се плаши да ће у овим условима морати да затражи помоћ од ЕУ, а то је за земљу чији је дуг ионако достигао критичну црту крајње непожељно.
Ово је било излагање чланка објављеног у данашњем броју новина „Новије Известија“.Као постскриптум: у познатој истоименој песми из совјетског времена симболично се „Венац Дунава“ плео од цвећа, које су у његову воду бациле Бугарка, Мађарка, Румун, Српкиња, Молдаванац и Украјинка... Данас се чини да ће реком почети да плови велики сноп реалних проблема. О времена, о обичаји!
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »