BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Поводом из(даје)јаве Бориса Тадића

Поводом из(даје)јаве Бориса Тадића
08.12.2011. год.

 Поводом изјаве Бориса Тадића, Србски народни покрет 1389 жели да обавести јавност као и председника ДС-а, порекло као и значење речи национализам и то из више извора.

 
Реч natio вуче порекло из латинског језика и значи народ(нација), род.
Национализам: у суштини представља приврженост сопственој нацији и држави. (Википедија)
Национализам: народњаштво, љубав према свом народу, родољубље, народни егоизам. (Милан Вукајлија, лексикон страних речи и израза 773 страна издање из 1936. године)
 
На месту председника државе потребан је родољуб, човек који воли ту исту државу као и свој народ а не човек који се ограђује од национализма са гнушањем.
Србији је потребан ПРЕДСЕДНИК а не МАРИОНЕТА!
 
 
Борис Тадић: Без ЕУ тонемо у национализам, 

Тадић  упозорио је да, одлагањем и додатним условљавањима у процесу интеграције у ЕУ, расте опасност од нове нестабилности и национализма.
 
Тадић је рекао да је таква одлука претња да Србија, а тиме и западни Балкан, још једном потону у мрак национализма и нетрпељивости.
 
Председник Србије је у ауторском тексту за немачки лист "Франкфуртер алгемајне цајтунг" истакао да је чланство у ЕУ стратешко одређење Србије, као што би и за Европску Унију од стратешке важности морала бити европска оријентација Србије. 
 
Он је подсетио да је наша земља у целости испунила све раније услове у процесу приближавања ЕУ, а то је, како је истакао, подразумевало и доношење непопуларних и тешких одлука, преузимање велике политичке одговорности, а у неким случајевима чак и великог личног ризика. 
 
"Намеће се питање зашто се Србија гура на маргину савремених историјских процеса и због чега се огромни политички напори, предузети у циљу одлучног раскида са политиком која је довела до ратова у бившој Југославији, тиме унапред осуђују на пораз и неуспех? Неће ли то можда бити превелико искушење за србско друштво и младу српску демократију", запитао је Тадић у тексту под насловом "Србија на европској прекретници".
 
Уколико Србија остане изван ЕУ, то ће се дуго доживљавати као доказ да је посебан систем вредности којим се Европа дефинише као заједница, само привид вечите политике великих и малих, упозорио је Тадић. "Данас је више него икада раније очито да процес европских интеграција Србије не зависи само од спремности и способности да се у земљи заокруже започете друштвено-економске реформе, већ и од тога у којој мери је ЕУ спремна да у догледно време заокружи своју мисију успостављања зоне мира, просперитета и стабилности на целом европском континенту", констатовао је Тадић. 
 
Србија ће, са своје стране, истакао је он, независно од тога када ће Србија и Европа бити спремне једна за другу, задржати темпо спровођења друштвених, политичких и економских реформи.
 
Тадић је подсетио да су реформски напори и резултати Србије констатовани и у веома позитивном извештају Европске комисије.
 
"На основу учињеног Србија већ данас заслужује статус кандидата, а под претпоставком да се реше започета питања у дијалогу са Приштином, ускоро би се могли отворити и преговори о чланству", истиче Тадић. 
 
Тадић је признао да је Косово тренутно "највећи изазов Србије, али да она, без обзира на све, неће признати једнострано проглашену независност своје јужне покрајине." 
"Међутим, Србија жели да пронађе решење за питање Косова - независно од тога да ли ће једног дана бити члан ЕУ или не, јер не жели још један тињајући конфликт на Балкану. Трагајући за функционалним решењем овог питања, Србија се ослања, између осталог и на искуство две Немачке, које су - не без контроверзи и не без посредовања и уплитања са стране - водиле дуге и тешке разговоре о уређењу својих односа", написао је Тадић. 
 
Управо зато, како је нагласио, изненађује став неких утицајних немачких политичара, супротан већинском мишљењу њихових европских колега, да Србија најпре и одмах треба да реши питање Косова како би уопште постала кандидат за чланство у ЕУ.
"Верујемо да наше чланство у ЕУ није утемељено само на географском положају, историјским процесима или на економским интересима. Истински верујемо у заједничку, европску политичку културу и у заједничку одговорност за мир и стабилни развој целог нашег континента. Они који нам то одричу као да доводе у питање наше болно сећање да су се неке од најружнијиха страница европске историје догађале управо на нашим просторима и то све кроз 20. век", објаснио је Тадић. 
 
"Велика европска идеја надилази данашњих 27 земаља чланица. Европа неће бити заокружена без западног Балкана, а то није могуће без европске, демократске и просперитетне Србије у његовом центру", поручио је Тадић.


  • Извор
  • Информативна служба СНП 1389


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА