Пут који води ка храму
Храм Христа Спаса се градио од прилога становништва читаве Русије у току 50 година. У његове зидине су била уклесана имена хероја, који су погинули у Отаџбинском рату 1812. године. Срушен је храм био у току једног дана. Према одлуци совјетских власти храм-споменик је био диигнут у ваздух пре 80 година, 5. децембра 1931. године. 2000. године је он обновљен. То је било могуће захваљујући консолидацији грађанског друштва нове Русије.
1930-их година на месту срушеног храма планирало се саградити нову «вавилонску кулу» са кипом Лењина на врху. Међутим, то није пошло за руком, те су на том месту отворили базен. Ипак су људи памтили храм. 1980-их година протеклог века почео је друштвени покрет за поновну изградњу храма. Код базена Москва су била одржавана богослужења, прикупљали су потписи. 1990. године је Свети Синод РПЦ благословио обнављање Храма Христа Спаса и обратио се влади са молбом да се он сагради на истом месту. После 10 година је храм био обновљен.
Уништвање храма је било симбол понижења велике историје, вековних традиција народа – свега, што је било повезано с православљем. Његово обнављање је постало симбол препорода Русије, - сматра руководилац прес-службе Московске патријаршије протојереј Владимир Вигиљански.
Москва је пострадала више од других градова Русије, зато сада имамо катастрофално мало храмова.
Москва се неколико пута повећала, а храмова имамо мање него пре револуције. Зато је број храмова у другим субјектима федерације двоструко и троструко већи него у Москви. Управо зато свети патријарх придаје велики значај томе да би се у главном граду број цркава изједначио бар са просечним. Ради тога је потребна изградња двеста храмова.
Пре 1917. године у Москви је било 846 храмова, све до 1980. године их је остало 353. Скоро 500 саборних цркава је било изгубљено за историју и културу Русије. Безусловно, обнављање храмова након безбожног прогањања, која је преживела у 20. веку РПЦ, то је знак тога да грађанско друштво ревидира положај религије и духовно-моралних вредности, неопходних за живот сваког човека, - каже руководилац Оделења узајамних односа цркве и друштва протојереј Георгиј Рошчин.
Један од путева ка Храму Христа Спаса води преко моста патријарха Алексија Другог, који је 2000. године извршио велико освећивање обновљеног храма-споменика. Са тог места се отвара једна од најлепших панорама града златних купола.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Lst1984/cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Москва
- религија
- православље
- споменик
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »