Шеф Дојче банке: политичари су осиромашили Еврозону
Достојно је одговорио на оптужбе европских финансијских института као криваца за данашњу кризу шеф Дојче банке Јозеф Акерман. Свакако, грешке су правили и финансисти, али су углавном данашњој ескалацији водила политичка решења.
Руководећи дует Еврозоне Меркел-Саркози банкар није поменуо, али су се они подразумевали. Оптужбе су тешке. Приморавање комерцијалних банака за добровољно одустајање од делимичног наплаћивања дугова Грчке резултирало је русвајем на финансијским тржиштима. Не вреди ни пребијене паре лажни знак Атини у виду изјаве: излазак неке земље из валутног савеза више се не сматра немогућим. Данас, - сматра Акерман, - носиоци државних обвезница морају да узимају у обзир не само могућност отписивања дугова, већ и новчану реформу.
Излаз из ћорсокака Акерман види у што скоријој појачаној координацији економске и финансијске политике обновљене Европе. Ради тога морају да буду жртвоване многе националне компетенције.
Озбиљни и ауторитативни финансиста Јозеф Акерман никада није био склон хистерији. Међутим, нека његова упозорења Европљанима су на рубу катастрофизма. Нарочито следеће: или земље ЕУ жртвују део суверенитета добровољно, или ће о њиховим судбинама решавати туђинци. Да ли је праведно пребацити кривицу само на политичаре? Коментар академика Александра Некипелова.
Свакако, све грехе је неправедно приписивати никоме, између осталих, ни политичарима. Међутим, мени се образложења Акермана чине веома озбиљним. Нажалост, ситуација се сада развија не у складу с повољним финалом. Свакако, она може да буде спашена. И то, на основи веома озбиљних решења, повезаних са издвајањем крупних финансијских средстава и наглим ограничењем финансијских суверенитета. Није реч о једном решењу, већ о дугорочним програмима изласка.
Шта је изазвало повећани страх европских политичара пред перспективом распада Еврозоне? То није Атлантида која је нестала у пучини. Економски потенцијал европских земаља неће нестати, - каже академик Некипелов.
То је ипак довољно озбиљан потрес за те земље, и за светску економију. Постојање евра је озбиљно смањивало транзитне трошкове. Евро је постао друга резервна валута, ушао у резерве многих земаља. Реч је о ефикасности те сфере: биће направљен огроман корак назад.
Ван Европе Немачка нема успешну будућност, - прориче банкар Акерман. Изгледа, то исто могу да кажу о себи и други Европљани.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »