Хоће ли посматрачи Лиге арапских држава помоћи регулисању ситуације у Сирији?
Сиријске власти су се сагласиле да пусте у земљу посматраче из Лиге арапских држава. Министар иностраних послова земље Валид Муалем упутио је у недељу увече одговарајуће писмо генералном секретару Лиге Набилу ал Арабију. Према мапи пута Лиге, експерти из арапских и исламистичких држава треба да прате прекид насиља и развој политичке ситуације у Сирији у ”прелазном периоду”.
Посматрачи оцењују дати корак сиријских власти различито. Са једне стране, то је, рекло би се, добро: дешавања у земљи би коначно била представљена не само од стране западних и арабијских канала из сасвим познатог угла, већ и од стране међународних експерата.
Са друге стране, у независност последњих такође има разлога да се сумња, сматра либански политиколог Галеб Киндиљ.
Многи представници Лиге служе интересима САД. Разуме се, постоје државе које заузимају умеренији став. Али што се тиче, на пример, земаља Персијског залива, ту се очигледно види проамерички тренд. Њихова такозвана арапска иницијатива у пракси поставља оквире закона за страну интервенцију. Зато ће реферати њихових посматрача бити позвани само да погоршају конфликт у Сирији.
У то да посматрачи могу да дају независну оцену догађаја у Сирији сумњају и многи руски експерти. Говори заменик председника друштвене организације Вече Владимир Орлов:
Рад делегације ће бити исполитизован и унапред ангажован једностраним захтевима у погледу сиријске владе. Зато никакве позитивне стране по земљу и њене грађане неће бити. Посматрачи су молили да им се пружи потпуна слобода кретања. Али како знамо по искуству других земаља где су се појавили ангажовани страни новинари и експерти, тамо се често дешавају провокације. Истог тренутка се појављују камере и све снимају. Осим тога, сасвим је могуће да ће се неки посматрачи чак бавити координацијом иступања. Тим пре што ће се све то дешавати на позадини прилично сумњивих предлога Француске и Турске да се формирају такозвани хуманитарни коридори у тампон зонама.
У сваком случају, својевремено нешто слично се дешавало у Југославији. Исто тако су се чули познати термини: еконмске санкције и хуманитарни коридори. Тада су се овде уз пристанак власти појавили независни посматрачи. Неколико недеља после тога на земљу су се просуле прве НАТО бомбе.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »