Грчки улог администрације САД
Посета Атини потпредседника САД Џозефа Бајдена има задатак да покаже да Бела кућа поклања пажњу стратешки важном региону Источног Средоземља. Тим пре што амерички политичар долази у Грчку право из Турске. А чињеница да до посете долази у условима заоштрене ситуације око Кипра и уочи судбинског самита ЕУ 8-9 децембра, даје нашем аналитичару Петру Искендерову разлог да говори о сложеној геополитичкој игри, коју САД воде са својим европским партнерима.
Самит САД-ЕУ који је завршен прошле недеље и на којем је учествоао председник Барак Обама и делегација ЕУ на челу са председником Савета ЕУ Херманом Ван Ромпејом дао је кључни вектор у развоју односа Вашингтона и Брисела. Састоји се у томе да Американци траже од европљана да у најкраћем року превладају финансијско-економску кризу, али и уздржавање од веома радикалних одлука, већ да једноставно главну тежину проблема преузму на себе водеће земље ЕУ – односно Немачка. У завршној декларацији самита не случајно стоји формулација да се тражи од лидера Европе „да покажу политичку вољу“.
Захтеве САД је подржало руководство ЕУ и председник Еврокомисије Жозе Мануел Барозу али одбила сама Немачка. Министар финансија Немачке Волфганг Шојбле је предложио свакој земљи еврозоне уместо обвезница а-ла Барозу стварање националних осигуравајућих фондова који ће спасити од бродолома дужничке обвезнице. Обим фондова мора изнети 60% од националног БДП. У том случају Немачка, како каже Шојбле, ће бити спремна да у свој фонд уложи до 500 милијарди евра – али само под условом, да исто тако поступе и колеге. У пракси овај предлог јесте одбијање Берлина да подмирује дугове Грчке и других дужника у еврозони.
Тако САД добијају неопходан простор за маневре са истим тим „проблематичним државама“ на челу са Грчком како би придобиле њихову наклоност. Зато после финансисте Гајтнера у ствар се укључује геополитичар Бајден. По информацијама којима располажемо он има задатак да убеди Атину да она има подршку Вашингона, и објасни који би геополитички курс новог кабинета био пожељан за Вашингтон. А то је крај сарадње са Русијом у енергетским пројектима, повлачење пред Турском у кипарском проблему и могуће чак учешће Грчке у реализацији програма ПРО. Не треба сумњати да ће ускоро САД покушати да ојачају сарадњу и са другим „проблематичним државама“ ЕУ, користећи се нежељом Немачке и других јаких учесника еврозоне да покажу политичку вољу за спас њихових економија. За сваку земљу се могу наћи ови или они предлози у духу „авроатлантизма“. Што се тиче Атине, јачање америчко-грчких односа директно је повезано са неопходношћу САД и НАТО да се мире са растућим утицајем Турске у том региону – која води веома активну игру са више вектора, и не ради увек у интересима САД, каже експерт за проблеме Источног Средоземља Института опште историје РАН Артем Улуњан:
„У даљем развоју кипарског проблема много ће зависити управо од става Турске. Ствар је у томе да сампроглашена Турска Република Северног Кипра де факто постоји, и њено руководство – исто као и руководство Турске која је признала Северни Кипар – без сумње тежи томе да она мора да постоји као независна држава. Ипак став Никозије и Атине се не мења. У тој ситуацији америчка дипломатија покушава да преузме водећу улогу у кипарском регулисању. И то управо ону улогу, која је досад припадала ОУН и ЕУ, чији је Кипар члан од 2004.године.“
И још један важан моменат. Посета Бајдена Атини се одржава уочи европске турнеје горенаведеног тимоти Гајтнера. Министар финансија САД планира да од 6 до 8 децембра одржи сусрете са кључним фигурама ЕУ да би са њима усагласио уочи самита ЕУ параметре антикризних мера. У тој ситуацији споразуми са Грчком могу дати Американцима још који кец у рукаву.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »