У новој Думи неће проћи без компромиса
Одржани су избори за Државну Думу РФ. Коначни резултати избора држављана Русије ће бити објављени кроз три недеље. Али које ће странке бити парламентарне у наредној политичкој сезони председник Централне изборне комисије Руске Федерације Владимир Чуров је саопштио још у понедељак ујутро.
„Према прелиминарним резултатима „Јединствена Русија“ може да се нада на 238 мандата у Државној думу шестог сазива. КПРФ – на 92 мандата. То је скоро дупло увећање места. „Правична Русија“ може добити 64 мандата. Имала је 38. ЛДПР је имао 40, а сада може да добије 56 мандата.“
У рачуници ЦИК се ослањао на податке после обраде 96% гласачких листића. Чуров је рекао да има скоро милион листића који су због различитих разлога признати за неважеће – 1,5% укупног броја бирача. Бројка је велика – чак већа од гласова за партију „Патриоте Русије“. Па ипак, у Русији је тај показатељ мањи од показатеља у неким европским државама, рекли су у ЦИК.
Друго питање на које је обратио пажњу ЦИК јесте количина примедби на нерегуларности. Њих је далеко мање од прошлих година, рекао је заменик шефа ЦИК-а Станислав Вавилов:
„До дана гласања ЦИК је добио 6 жалби. Радна група је прихватила да размотри 5, једна је одбијена. На четири је позитивно одговорено. У току гласања је било 117 жалби. Наравно да ће све до последње бити размотрене од стране компетентних органа. Ако је то ЦИК, значи да ће то учинити он, ако се то тиче изборне комисије субјекта РФ – жалба ће бити размотрена тамо.“
Занимљиво да се овог пута скоро нису чуле критике од стане међународних посматрача. Представник Француске Жак Бојон је рекао да су избори одлично организовани:
„Посетио сам три биралишта. Једно у малом селу. Свуда сам видео велику посећеност, видело се да су људи веома заинтересовани за изборе.“
Директор Бироа за демократске институције и права човека ОЕБС-а Јанез Ленарчич је у оценама био опрезан, али општи утисак је позитиван.
„Имали смо 160 посматрача и још 40, који стално раде у Русији. Били смо на биралиштима од Калињинграда до Владивостока. Подаци се још анализирају. Али одмах могу рећи да су изборне комисије сарађивале са нама. И гласање је прошло отворено, у нормалном режиму.“
Истина, многи страни посматрачи су рекли да на многим биралиштима у регионима гласају на стари начин – нема никаквих „кутија које говоре“ и других иновација. Али то није омело процес, сматра представник Белгије Френк Елејерман.
„Данас смо видели да је Русија веома савремена демократска држава. Са таквом количином часовних зона веома је компликовано спровести изборе како треба. Али све је одлично организовано. Без било каквих проблема, у нормалном режиму. Истина, видео сам само биралишта без компјутерске технике. Али знам да активно уводите нове технологије.“
Укупно је на парламентарним изборима изашло више од 60% бирача. И скоро половина њих је гласала за „Јединствену Русију“. То је мање од раније, али партија и даље остаје највећа у Русији, наглашава председник земље Дмитриј Медведев:
„Партија је наступила достојанствено. Према свом политичком утицају. И та ситуацију коју добијамо у Државној Думи сведочи о правој подели политичких снага у земљи. У било ком случају мораћемо у посебним питањима да улазимо у коалицију. То је нормално. То и јесте парламентарност. То и јесте демократија. И наше колеге, лидери других партија су изјавили да су на то спремни. То ме веома радује јер значи да наша демократија јача.“
Сада ће бити занимљивије посматрати политичке и законодавне процесе у Русији. Говори први потпредседник Центра за моделирање стратешког развоја Григориј Трофимчук:
„Проценат који је добила „Јединствена Русија“ сведочи о томе да ће са демократијом овај пут бити све у реду. Сада ниједан опозиционар, ниједна радикална партија у Русији, ни спољни опоненти не могу ништа да замере „Јединственој Русији“. Јер заиста, она није „извукла“, ако могу тако да кажем, уставну већину. Она је добила скоро 50% гласова. То је стратешки очигледна предност. А уставну већину ће добити на рачун „Правичне Русије“ која ће бити главни партнер „Јединствене Русије“ у најближих пет година у руском парламенту. Са друге стране, опозиција је добила кураж. И то је добро.“
Три странке нису прешле баријеру од 7% - „Јаблоко“, „Право дело“ и „Патриоте Русије“. То ипак не значи да ће бити неприметни на политичкој карти земље. „Још ћемо се борити“, - изјавио је један од лидера „Јабуке“ Григориј Јавлински. И додао да има намеру да оспори резултате избора.
Мишлење главног и одговорног уредника часописа „Геополитика“ Слободана Ерића
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »