BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руси критикују изборе, а странци сложно хвале

Руси критикују изборе, а странци сложно хвале
05.12.2011. год.

Могуће је да неочекиван резултат протеклих парламентарних избора у Русији представља њихова оцена коју су дали инострани посматрачи. После затварања изборних места у најзападнијем региону земље инострани посматрачи су сложно почели да хвале њихову организацију и одржавање. Ово оставља посебно снажан утисак на фону озбиљне критике избора коју упућују опозиционе партије и део медија.

Оваква критика је била сасвим очекивана у устима политичких „лузера“ – три партије, које по резултатима нису освојиле потребан минимум гласова. Међутим, најоштрија критика се чула од стране партије која је по резултатима освојила друго место – КПРФ.

Централни изборни штаб КПРФ је забележио „огроман број прекршаја“ на гласачким местима, изјавио је пред новинарима руководилац штаба, први заменик председника ЦК КПРФ, потпредседник Државне думе Иван Мељников. „С масовним фалсификовањем резултата избора срели смо се и 2007. године, али сад су ови прекршаји попримили потпуно невиђени по размерама, масован, најгрубљи карактер,“ – тврди Мељников. По његовим речима, тешко је обнародовати све податке које су прикупили комунисти, који су документовани на многим страницама, а такође се потврђују аудио и видео снимцима.

Посланик Европског парламента Александар Мирски (Летонија), један од међународних посматрача, примећује да заиста има много гласина о евентуалним прекршајима, али су све оне за сада без доказа. „На нивоу гласина таквих чињеница, ситних подбадања – има море. Замолили смо председника бирачке комисије да на то посебно обрати пажњу,“ истакао је Мирски.

Посматрач из Израела, посланик кнесета Роберт Илатов, који је пратио ток гласања у Санкт-Петербургу, рекао је за штампу: „Посетили смо девет бирачких места. Све се одвијало нормално. Процес је текао врло темељно, много људи је било на бирачким местима, чекали су у реду, што чак и чуди.“

Секретара ЦИК Пољске Казимјержа Чаплицког је зачудила друга ствар – гласачко место у најпознатијем руском манастиру – Тројице-Сергијевој лаври:

Веома нам се свидела организација, како су сачињени спискови, како је све организовано. Видели смо да има места где могу да гласају инвалиди, све је специјално опремљено за њих. Први пут у животу сам био на гласачком месту у Лаври. Наравно, за мене је то новост. И врло нам се свидело то што су избори нешто попут празника, што људи тако усредсређено долазе, што сви желе да дају свој глас.

С правим шпанским темпераментом говорио је посматрач Педро Моурињо: „Гласање које се одвијало скоро ни по чему се није разликовало од сличних догађаја у Шпанији или другој европској земљи. Желим да честитам руском народу на добро организованим и спроведеним изборима. Видео сам победу демократских институција. Избори у Русији су празник демократије.“

Жак Бујон (Jacques Boyon), председник посматрачког савета Института за међународне и стратешке односе (président du Conseil d'Administration Institut de relations internationales et stratégiques), не сматра да је то што једна земља личи на другу главна врлина демократије:

Мислим да никад не треба копирати искуство једне земље у другој, пошто оне имају различите традиције, историју, културу народних плебисцита и то што нешто добро одговара једној, уопште не значи да ће одговарати другим земљама. Француски изборни систем функционише скоро без промена од времена Наполеона Трећег, а у Русији је све морало да се ради од почетка. Земља је тек недавно увела праве парламентарне изборе на реалној демократској основи и то сведочи о томе да код вас демократија стално напредује. Међутим, демократија није одећа прет-а-порте, она се у сваком друштву формира на свој начин. У Русији се она развија, премда постоје два питања, на која треба одговорити да би се она продубила. То је свеопшти приступ интернету и већа јасност у финансирању политичких партија. Код нас у Француској с тим има проблема.

О проблемима је говорио и други међународни посматрач, саветник Трговинско-индустријске коморе Србије Слободан Милосављевић:

Русија има проблема, али мислим да је ситуација у њој много боља и стабилнија него у низу других делова света. Апсолутно сам сигуран да ће позитивни резултати на изборима омогућити да се стабилизује Кавкаски регион. Стабилност у Русији није важна само за Русе, већ и за земље ЗНД, Европе и целог света. Мислим да многе земље очекују ову нову стабилност, која ће несумњиво доћи с резултатима избора у Русији.

Оним што је видео у Русији задовољан је и посматрач из Мексика, члан Генералног савета Федералног бирачког институа Мексика Франциско Хавијер Гереро Агире:

Мислим да становници Русије могу да се поносе тиме како су били организовани њихови избори. Видео сам транспарентан, добро организован процес. Видео сам како људи учествују – понашали су се мирно и достојанствено. Мислим да је у земљама које прелазе на демократију то лепа вест.

Агире је такође посетио Сергијев Посад у Подмосковљу. Као и његов пољски колега, Франциско је био веома зачуђен призором гласачког места у древном манастиру. Међутим, као професионалац „бирачког менаџмента“ високо је оценио руски новитет. По мексичким законима, каже Агире, забрањено је смештање гласачких места у манастираима. А идеја, вероватно није лоша. Неким свештенослужитељима може изгледати незгодно да гласају „у свету“. Друга ствар је међу зидинама рођене обитељи.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА