BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Помоћ особама са менталним сметњама

Помоћ особама са менталним сметњама
05.12.2011. год.
У Србији има више од 300.000 особа са неким менталним поремећајем. Министарство за људска и мањинска права и Грађанска иницијатива покренули су пројекат у којем средњошколци помажу ментално оболелим особама, како би допринели промени такве слике.

Свакодневни стрес, незапосленост, лоши породични односи, генетско наслеђе, разлози су све чешћих менталних обољења: психозе, пост-трауматског стресног синдрома, поремећаја расположења и алкохолизма. Болест може сваком да се догоди. Када изостане помоћ и подршка ни лечење није успешно.

 

Дејан Угриновић, из удружење "Душа", каже да човек који је болестан има потребу да прича некоме да је болестан.

"Те проблеме које има, који га тиште, не може никоме да каже и то доводи до погоршања болести. Требало би схватити да смо ми исти као остали, да нам се пружи шанса, да имамо исте потребе као и сви други и да се укључимо у друштво", каже Угриновић.

Око 80 средњошколаца, у Београду, Панчеву и Смедереву, желе да допринесу рушењу предрасуда о ментално оболелима, али и да им, кроз разговор, помогну да оснаже и лакше се носе са проблемима.

Филип Хаџић, ученик средње Фармацеутске и физиотерапеутске школе, каже да је имао те предрасуде пре семинара, а када их је упознао видео је да се много не разликују.

Ученица, Катарина Минић, сматра да то може да се деси било коме у нашој околини, па и нама, и сматра да они имају јако лош статус у нашем друштву. "Дискриминисани су, немају могућност да раде нормално, да се школују, да функционишу зато шсто о њима имају разне предрасуде", каже она.

Сунчица Андрејевић мисли да особе са таквим тешкоћама не треба дискриминисати него прихватити и жели да им помогне.

Када пројекат, крајем године буде завршен, неће бити прекинуто и дружење ових младих људи са корисницима.

"Ученици не само да су одушевљени тим разговорима него су неки од њих покренули и нове пројекте у којима желе да се додатно друже са корисницима. Група из Смедерева ће посетити Падинску скелу, тако да пројекат је озбиљно обављен и доживљава велики успех", каже тренер на пројекту Реља Дерета.

У Србији више од 300.000 особа које има неки ментални поремећај, док се на болничком лечењу налази око 4.000 пацијената.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА