BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Спасити хришћанство у свету

02.12.2011. год.

Савремено хришћанство се налази у великој опасности. Прогони следбеника Христовог учења, који се данас масовно одвијају у земљама Блиског Истока, Северне и Јужне Африке и Југоисточне Азије могу довести до потпуног нестанка хришћанских цивилизација. До овог закључка дошли су учесници на међународној конференцији „Слобода вероисповести: проблем дискриминације и прогањања хришћана“ у Москви. На форуму, чије организовање је покренула Руска Православна Црква (РПЦ) учествују лидери православних, католичких и протестантских заједница, представници јудаизма и ислама, стручњаци и познаваоци религије из Русије, земаља ближег и даљег иностранства.

Око 100 милиона хришћана је данас подвргнуто прогонима, на хиљаде их гине у верским конфликтима. Највећи број прогона је забележен у земљама Африке и Блиског Истока, каже председник Оделења за спољне црквене везе РПЦ митрополит Иларион.

После свргавања Гадафијевог режима и доласка на власт Прелазног националног савета Либија је постала место одакле се активно истерују хришћани. По информацијама правобранитељске организације Open Doors, 75 процената хришћана је већ напустило земљу. До револуције је Тунис био познат по томе што је влада пропагирала принцип верске толеранције. А одмах после револуције хришћани су почели да се подвргавају нападима. Почео је процес заузимања хришћанских храмова и њихово претварање у џамије.

Сличне жалосне слике хришћанофобије данас се могу видети и у Египту, одакле стално стижу вести о новим жртвама међу хришћанима, и у Ираку. Сурови напади верника свакодневно се дешавају у Алжиру, Судану, Нигерији, Сомалији, Пакистану, Авганистану, Саудовској Арабији, Малезији, Индонезији, Индији и на Филипинима.

Главни узроци антихришћанске кампање не крију се само у томе што је међународна заједница изгубила хришћанске коренове, већ и у процесу европске секуларизације – кад светске власти покушавају да потисну религију из друштвеног живота. Тенденција да се религија сматра непотребним делом људског бића је опасна, уверен је представник Ватикана надбискуп Јозеф Ендер.

Предрасуде кад су хришћани у питању данас се све чешће могу видети у европским земљама и то веома брине Свету столицу. Јер, ограничавајући слободу вероисповести, Европљани самим тим слабе светско хришћанство и стварају потребну климу за прогањање хришћана у целом свету. Прогони верника су тесно повезани с удаљавањем Европљана од хришћанских коренова.

Међу другим разлозима све веће хришћанофобије наведени су: јачање улоге исламског радикализма, агресивно мисионарство секташа, извртање хришћанских канона. Велику улогу у активизацији прогона имала је и политичка заједница, сматра председник Извршног комитета руске асоцијације исламске слоге муфтија Мухаммедгали Хузин.

У ствари, данас се могу видети две слике, које настају у свету верских односа. То су муслиманско-јеврејски и муслиманско-хришћански конфликт. Од ових конфликата, које иницирају стране, треће силе, на добитку је секуларизовано потрошачко друштво које на томе зарађује баснословна средства.

Стварање информационих структура, које стално истражују све случајеве тлачења хришћана, обраћање националним и међународним судовима за заштиту права верника – представља само мали део потребних делотворних мера за спречавање хришћанофобије у свету. Учесници конференције у Москви су уверени да данас није потребно само ујединити напоре представника свих религија и конфесија, већ и активизирати међукултурни дијалог, ангажовати за решавање проблема политички естаблишмент разних држава.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник


Кијев је најавио да ће престати са транзитом руског гаса ка ЕУ 1. јануара

Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...


У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...

Портпаролка Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, упозорила је спонзоре Украјине.


Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА