Луговоја прогласили оштећеним
Рус Андреј Луговој, кога британска полиција оптужује за убиство бившег официра ФСБ Александра Литвињенка, сам је постао оштећена страна, саопштио је званични представник Истражног комитета Русије Владимир Маркин. По његовим речима, истрага има доказе да је Луговој био отрован полонијумом у време разговора са Александром Литвињенком.
Руски органи реда воде своју истрагу паралелно истрази британских колега. Још у децембру 2006. године Истражни комитет је покренуо случај на основу чињенице убиства Александра Литвињенка и покушаја убиства Дмитрија Ковтуна, извршеног на начин опасан по околину.
Британци имају своју верзију. Они су уверни да је Андреј Луговој умешан у тровање Литвињенка. Покушали су да затраже изручење руског грађанина, али Москва је одбила, указавши да устав забрањује да се изручују руски држављани другим државама.
Сам Андреј Луговој је у интервјуу за Глас Русије саопштио да је задовољан одлуком руског Истражног комитета и посаветовао је Британцима да обрате пажњу на Бориса Березовског. Управо одбеглог олигарха Луговој сматра наручиоцем убиства.
Ја сам последњих 5 година увек изјављивао да сам оштећена страна у том случају. И сматрам да се британски правосудни систем некако једнострано бавио истрагом. Оптужујући ме за све, он чак није покушао да открије мотив злочина: коме је то користило, какве су околности томе допринеле, ко је био поред. Што време више пролази, ја сам све сигурнији да ипак једна верзија и код нас и код Британаца треба да се тиче Березовског. Као прво, зато што сада је почело опет много да се говори око околности под којима је Березовски добио политчки азил. Литвињенко је био главни и у суштини једини сведок како је он добио тај азил. И јасно је да је Березовски главни који је извукао корист из свега тога.
Посланик и члан комитета Државне думе Русије за безбедност Алексеј Розуван уверен је да су руски истражитељи урадили велики посао. А закључци да Луговој није злочинац, већ оштећени, за Розувина су логични.
Ако постоји основа да се неко прогласи оштећеним или оптуженим, у тој ситауцији сва питања треба да буду истражена, проверена у оквиру кривичног дела. Дешава се да онај који је оптужен постаје сведок и обратно. Истрага не треба да од првог корака одреди ко је сведок. Истрага је дужна да спроведе објективну проверу. Према оним подацима који су данас познати, има смисла разматрати Луговоја као оштећеног.
Реакција британске стране за сада није уследила. Између осталог не треба очекивати одговор из Лондона. Енглеска полиција је сваки пут одговарала одбијањем на предлог Русије да спроведу заједничку истрагу и чак на пристанак самог Луговоја да сведочи британским истражитељима из Москве.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »