BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Светско тржиште изградње нуклеарних централа: једна петина руска

Светско тржиште изградње нуклеарних централа: једна петина руска
01.12.2011. год.

Отприлике петину светског тржишта изградње нуклеарних централа намерава наредних година да освоји руска државна корпорација Росатом. Тренутно пакет наруџбина компаније за изградњу нуклеарних централа износи 29 блокова.

Међународна агенција за атомску енергетику процењује светско тржиште за изградњу нових централа на 350 енергетских блокова. И то при томе што је трагедија на јапанској нуклеарној централи Фукушима тобоже поколебала у низу земаља веру у будућност нуклеарне енергетике и чак их подстакла на обуставу планова за развој цивилне нуклеарне енергетике. Али, без обзира на то, по ценама експерата, на овом тржишту конкуренција тешко да ће слабити. Шта више, на њему могу да се појаве нови јаки играчи, као што је Јужна Кореја. Тако да ће борба за тржиште бити оштра, истиче експерт за нуклеарну енергетику Курчатовског института Андреј Гагарински.

Овде су и даље Француска, Америка и Јапан заједно, Русија и сада још и Кореја. Мада кореја за сада ништа не гради, већ само покушава да доспе на то тржиште. Она има своје сопствене разраде засноване на америчком искуству.

Русија данас опрема у иностранству 12 блокова, за још седам су потписани уговори. Тако да је за Русију сасвим реално да узме једну петину. Она има добру високоликвидну робу нуклеарне централе нове генерације – такозвани пројекат атомске централе-2006, по којем се већ граде велике централе, између осталог у Кини и Индији, истиче Андреј Гагарински.

Сада је атомска централа-2006. најнапреднија модификација. Наредне године ћемо имати пристојан пројекат нове генерације. То је типски оптимализовани информатички модификован реактор ТОИР.

Озбиљан пројекат атомска централа-2006 у потпуности одговара и чак превазилази захтеве за безбедност Европског удружења организација за експлуотацију нуклеарних централа и МАГАТЕ.

У последње време експерти су почели да говоре о заштравању борбе за тржишта бивших социјалистичких земаља, куда би хтео да дође амерички нуклеарни бизнис. Ипак тешко да ће у скоријој перспективи успети да истисну са тог тржишта Русију, сматра Андреј Гагарински.

За сада ми побеђујемо. Са тендера у Чешкој изгурали смо Американце. И у Бугарској, надам се, такође.

Чешка и Словачка, ако тамо руски стручњаци буду доградили нуклеарну цетралу Темелини Моховице, моћи ће да постану извозници струје, на пример у Немачку, која планира да постепено затвори неколико нуклеарних централа.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле комбиновани напад на објекте Оружаних снага Украјине на територији Украјине и део Русије под контролом ОСУ. Мете су били аеродроми и друга инфраструктура О


Пентагон не зна да ли су одбрамбени предмети „изгубљени или уништени“, показала је истрага

Бивши руски председник је такође упозорио Запад на незаконите санкције


“Права интеграција у Европску унију подразумева да се у чланство прима неко кога уважавате као достојанственог партнера, а не неко ко ће ћутати и неће имати никакву улогу у...

Главни догађаји се сада одвијају на тргу Муриљо у центру боливијске престонице Ла Паза, где се налазе владине зграде. Нешто раније, одвојене јединице војске заузеле су суседну територију користећи...


Војна полиција и оклопна возила опколили су зграду владе у центру Ла Паза, наводно покушавајући да свргну владу боливијског председника Луиса Арцеа.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА