Шпирић оборио владу у Сарајеву
Председавајући Савета министара Босне и Херцеговине (БиХ) Никола Шпирић саопштио је новинарима у Сарајеву да је Председништву БиХ понудио оставку на ову функцију.
Према Закону о Савету министара БиХ оставка премијера значи и пад целе Владе, па ће садашњи чланови Савета министара БиХ од четвртка своје дужности обављати само у техничком мандату док се не изабере нова влада.
Председавајући Председништва Жељко Комшић потврдио је писмо оставке Николе Шпирића и најавио да ће на скорашњој седници размотрити новоситуацију и сходно уставним овластима и законским одредбама донети одговарајуће одлуке о даљим мерама.
"Предсједништву БиХ сам упутио оставку и затражио да у складу са законом проведу процедуру, а тиме и министрима у Савету министара и обавестио их да смо од данас у техничком мандату док се не изаберу нови предсједавајући и нови Савјет министара", изјавио је на ванредној конференцији за новинаре у Сарајеву Шпирић.
Шпирић је навео да је БиХ и даље полигон за пројекте изван ње и у том контексту тумачи и последње одлуке високог представника.
"На овај начин желео сам дати допринос смиривању ситуације у БиХ и свој чин сматрам најоодговорнијим понашањем предсједавајућег у тренутној ситуацији. Ово није каприц или изазивање. Између два зла да учествујем или не учествујем у власти бирам да не учествујем у власти, ако је то за добро Босне и Херцеговине. Верујем да смо у 21. веку дошли у такву фазу демократије да нико неће бити одвођен на присилни рад, што је било у нашој и не тако славној прошлости", наводи Шпирић.
Он наглашава и да Босном и Херцеговином суверено владају странци те да мисил да то није добро ни за земљу ни за њене грађане.
Управни одбор Савета за провођење мира у БиХ (ПИЦ) подржао је у среду све мере високог представника Мирослава Лајчака, након чега је председавајући Савета министара БиХ Никола Шпирић рекао да је његова оставка неминовност.
Шпирић је на седници Савета за имплементацију мира у БиХ најавио могућност подношења оставке на ову функцију и нагласио да је најновијом одлуком високи представник Мирослав Лајчак "само додатно развластио председавајућег Савета министара". Он је раније рекао да је "бесмислено" да остане на овој функцији пошто нема ничију подршку.
Лајчак је изјавио да и он лично и чланови ПИЦ-а изражавају посебно разочарење Шпирићевом понуђеном оставком, која би у овом политичком тренутку, како је рекао, била неозбиљна и неодговорна.
У Декларацији након дводневног састанка Управни одбор ПИЦ-а саопштио је да "подржава одлуке и предложене мере високог представника, које су у потпуности у складу с његовим мандатом и Уставом БиХ", с тим да је Руска Федерација је изразила издвојено мишљење у погледу мера високог представника и забринутост због последица које оне остављају.
Коштуница: Требало је да Лајчак поднесе оставку
Председник Владе Србије Војислав Коштуница оценио је да је Мирослав Лајчак "одговоран за насталу кризу у Босни и Херцеговини" и да би било најприродније да је "поднео оставку уместо што својим мерама даље утиче на продубљивање кризе". "Влада Србије у потпуности подржава све институције Републике Српске у њиховом принципијелном ставу да се мора поштовати Дејтонски споразум", наводи се у саопштењу Коштунице.
Према његовим речима, Србија као потписник и гарант Дејтонског споразума има пуно право да инсистира да се тај међународни споразум доследно спроводи и да се не може кршити на штету српског народа. "Покушај рушења Дејтонског споразума може имати несагледиве последице и зато је сада неопходно да међународна заједница исправи грешке које су произвеле озбиљну кризу у Босни и Херцеговини", наводи се у изјави Коштунице.
Потпредседник Владе Србије Божидар ђелић изјавио је да Влада Србије инсистира на поштовању свих међународних споразума, укључујући Дејтонски споразум и Резолуцију 1244 Савета безбедности УН.
ђелић је на конференцији за новинаре после седнице Владе Србије рекао да званични Београд истовремено поштује територијални интегритет суседа, јер се на тај брани и територијални интегритет Србије.
Министар трговине и услуга Предраг Бубало је, тим поводом, додао, да ако неко не поштује дејтонске принципе, "природно је очекивати да та особа поднесе оставку". "Ми у потпуности подржавамо руководство Републике Српске које се врло принципијелно бори за поштовање Дејтонског споразума", казао је Бубало.
Високи представник Мирослав Лајчак донео је 19. октобра измене и допуне Закона о Савету министара БиХ и од Парламентарне скупштине БиХ затражио да измени Пословник о раду оба њена дома, а политичке лидере позвао да успоставе структурирани механизам ради боље координације реформских процеса. Главне промене односе се на правило кворума на седницама Савета министара БиХ, тако да овај орган може одржати седницу кад год је присутна већина његових чланова.
Шпирић је раније данас изјавио да је РС део БиХ и да је као такву треба прихватити, али да се из Сарајева шаљу поруке као да РС није потребна. Он је додао да "инат политика" не може бити савезник државе БиХ и позвао да се заједнички тражи "формула искорака за БиХ". "Ово што је урадио високи представник није формула успеха", изјавио је Шпирић за трећи Дневник државне телевизије БиХ.
Шпирић је истакао да у БиХ постоје "унутрашњи и спољни непријатељи", али и да "међународна заједница није безгрешна". Коментаришући медијске наводе да се Странка независних социјалдемократа (СНСД), чији је он члан, у последње време поделила у две фракције, Шпирић је рекао да то није тачно и да "СНСД никада није била јача". "Милорад Додик је пријатељ БиХ, али нисам сигуран да су други пријатељи Милораду", закључио је Шпирић.
Лајчак: Коштуница да поштује мој ауторитет
Мирослав Лајчак изјавио је да "поштује ауторитет и мандат председника Владе Србије Војислава Коштунице", али да исто тако очекује "од Коштунице да поштује ауторитет и мандат високог представника за БиХ".
"Желео бих да му скренем пажњу на јуче исказану чврсту одлучност међународне заједнице да не дозволи било какав покушај поткопавања Дејтонског мировног споразума, било изнутра или ван земље", изјавио је агенцији Бета Лајчак, коментаришући изјаву српског премијера према којој је "високи представник у БиХ Мирослав Лајчак одговоран за насталу кризу у БиХ".
Лајчак је оценио је да је одлука председавајућег Савета министара БиХ да поднесе оставку његово право и избор, али да то није одговоран потез. "То неће смирити садашњу политичку ситуацију, али очекујем од Савета министара БиХ да у потпуности функционише у свом техничком мандату", рекао је Лајчак.
Лајчак је подсетио да оставка председавајућег Савета министара БиХ значи да је влада БиХ у техничком мандату и да Савет министара и даље има одговорност да осигура наставак функционисања управе. "Закон о Савету министара предвиђа овакву могућност и грађани БиХ немају разлога за забринутост", навео је Лајчак и додао да је парадокс што је Шпирић поднео оставку због мера које имају за циљ да рад Савета министара БиХ учине ефикаснијим.
Члан Председништва БиХ Харис Силајџић је изразио наду да ће превладати умереност и сарадња на свим нивоима власти. "У том смислу, позитивно је што су земље чланице Савета за имплементацију мира, генерални секретар УН, те НАТО јасно истакли да неће дозволити заоштравање безбедносне ситуације у БиХ", наводи се у саопштењу из Силајџићевог кабинета поводом понуђене оставке Николе Шпирића.
Бошњачка ,б>Странка демократске акције (СДА) сматра да Председништво БиХ не треба да прихвати оставку председавајућег Савета министара БиХ Николе Шпирића, оцењујући да за такав чин не постоје никакви разлози. СДА је оценила да оставка председвајућег Савета министара само продубљује ионако тешку политичку ситуацију у БиХ, а да последње одлуке Мирослава Лајчака, које су добиле подршку Већа за имплементацију мира, не могу бити разлог за подношење оставке.
Потпредседник Федерације БиХ Мирсад Кебо очекује да ће се Шпирић, респектујући подршку Председништва БиХ, ипак вратити на функцију председавајућег Савета министара.
"Верујем да ће се Шпирић, респектујући подршку Председништва БиХ, вратити и наставити свој посао вршења уставне функције и тиме отклонити све процедуралне, уставне и правне проблеме, који би настали оставком предсједавајућег, јер је он и мандатар", изјавио је Кебо за Федералну новинску агенцију (ФЕНА). Потпредседник ФБиХ је нагласио да је у разговору са Шпирићем казао да подношење оставке није решење и да је најбоље да настави посао председавајућег.
Председник Социјалдемократске партије БиХ Златко Лагумџија оценио је да оставка Николе Шпирића представља за њега једини частан излаз. "Ово је прва права оставка председавајућег Савета министара БиХ још од рата која је урађена јасно по Уставу и Закону", навео је Лагумџија. Законски посматрано, рекао је он, Шпирић је поднео оставку Председништву БиХ без образложења, на што је имао право, и обавестио их, како је то пракса у демократским земљама, да су он и његови министри у техничком мандату до потврде новог Савета министара. Лагумџија поручује да су сада на потезу пре свега лидери владајућих странака и Председништво БиХ.
Председавајући Клуба посланика СДС-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Момчило Новаковић оценио је да оставком председавајућег Савета министара Николе Шпирића земља може ући у озбиљну политичку кризу, иако је Законом о Савету министара дефинисано да до избора новог, постојеће обавља своју функцију у пуном капацитету. Он је казао да је Шпирић у образложењу своје оставке јасно нагласио разлоге за то, а пре свега потпуно одсуство подршке како унутар своје странке тако и Народне скупштине, Председништва и других.
Председник Партије демократског прогрес Младен Иванић сматра да је понуђена оставка била евидентна већ јуче, након његовог излагања у Савету за провођење мира када је јасно рекао да у условима у којима БиХ данас функционише не може преузети одговорност за њен даљи развој. "Предсједништво БиХ треба хладне главе да размисли и размотри шта се догађа. Ако је свим учесницима стало до смиривања прилика, мислим да ту има још рјешења", рекао је Иванић за Срну.
Лидер ПДП-а је оценио да је смиривање прилика у БиХ сада неминовно, јер су сви добили потребне подршке, сви су сачували свој ауторитет и вријеме је да се почне разговарати о суштини одлука које су донесене, а не о њиховој форми. "Уколико буде разума, мислим да стање може бити сређено, али ако се и даље остане на искључивостима, а ту мислим и на представнике међународних институција, онда се бојим да решења неће бити и да улазимо у једну врло тешку ситуацију", поручио је Иванић.
Министар правде БиХ Бариша Чолак рекао је да ће БиХ изгубити значајно време за напредак ка европским интеграцијама, без обзира на то шта ће се десити са Савјетом министара БиХ након оставке предсједавајућег Николе Шпирића. У изјави Срни, Чолак је напомнуо да је поред свега оптимиста и да ће се садашна ситуација ускоро преовладати.
- Извор
- Мондо
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »