Код Мираша долазили расколници
Митрополит Варненско-трновски Кирило казао је јуче како у Црној Гори постоји само једна канонски призната црква и то она са сједиштем у Цетињском манастиру, те да су сви они који заобилазе та хришћанска врата распопи и отпадници. Он је у разговору за "Дан" казао да је и Бугарска имала проблема са расколницима који су долазили у посјету разним псеудорелигиозним организацијама у Црној Гори, али да је то питање недавно ријешено.
- То су обична грађанска лица која не представљају истинску православну цркву у Бугарској и хришћанску вјеру. У Бугарској такође постоје расколници. Међутим, Христос је један и заобилажење хришћанских врата није добро и то не раде истински хришћани. То је расколништво које није добро ни за Бугарску ни за Црну Гору. Што се тиче Црне Горе, постоји само једна православна канонска црква са сједиштем у Цетињском манастиру и један митрополит, а то је Амфилохије - истакао је митрополит Варненско-трновски из Бугарске помјесне цркве Кирило.
Према његовим ријечима не може свако да се проглашава пастиром, формира лажне цркве и лаже хришћане позивајући се на патриотизам и национализам.
- Ко прескаче врата Божја и лажно се представља обичан је разбојник и лопов. У цркви не смије да буде национализма, јер то онда није црква већ организација неке друге врсте. То су расколници и отпадници православне вјере. Лица која долазе из Бугарске и заобилазе Цетињски манастир, а признају расколничку организацију нијесу духовници нити свештеници, већ распопи и отпадници православне вјере - рекао је митрополит Варненско-трновски Кирило.
Он је говорећи о питању имовине Бугарске православне цркве, казао да је држава вратила цркви оно што су запосјели расколници.
- У Бугарској је изгласан нови закон и на тај начин је ријешено и питање имовине. Наиме, код нас не могу двије исте религије бити под истим именом. Познато је да у Бугарској расколници злоупотребљавају име Бугарске православне цркве. Сада они више не могу злоупотребљавати ни то име нити имовину. Када је изабрана нова Влада Бугарске то питање је ријешено и враћена нам је имовина коју су расколници насилно запосјели - истакао је митрополит Варненско-трновски Кирило.
Он је јуче служио са митрополитом Црногорско-приморским Амфилохијем, Епископом Будимљанско-никшићким Јоаникијем, Хвостанским Атанасијем и Липљанским Теодосијем свету архијерејску литургију у Цетињском манастиру поводом школске славе Богословије Светог Петра Цетињског.
Вјерницима се кратком бесједом обратио и митрополит Варненско-трновски Кирило. Митрополит Амфилохије је казао у архипастирској бесједи да је Свети Петар Цетињски читавог живота био живи свједок Христа Бога.
- Свједочио га је на исти начин на који га је свједочио Свети апостол и јеванђелист Лука, према своме времену, носећи крст Цркве Божије, свој крст и крст времена у коме је живио и дјелао као велики чудотворац и миротворац, као велики бранитељ цркве и свога народа, као велики законодавац попут Мојсија законодавца, као онај који је попут апостола и јеванђелиста Луке обилазио села и градове по Црној Гори - рекао је Амфилохије.
- Оно што је благословио Свети Петар Цетињски благословено је до данашњег дана, а оно што је отпало од Бога безбожништвом, невјером и мржњом, богомржњом и братомржњом и што је Свети Петар проклео остало је проклето и до данашњега дана. То је показатељ да је његова ријеч заиста била Божја ријеч испуњена силом духа светога, ријеч која је чудотворила као и ријеч његовог насљедника Петра другог Петровића Његоша чији је гроб оскрнављен на Ловћену, али спомен његов и његово присуство не може бити оскрнављено - казао је митрополит Црногорско-приморски.
Митрополитје додао да се ове године обиљежава 160 година од првог издања књиге "Горски вијенац".
- У књизи је прославио творца неба и земље у којој је описао вријеме у којем је живио трагику свога времена, али је и посвједочио да су они који су са Богом били и остали непобједиви. Крст носити нама је суђено, васкрсења нема без смрти су само неке од мудрости које је Петар Други Петровић Његош научио од свог светог стрица - казао је Амфилохије.
У току литургије Владика Амфилохије је у презвитерски чин рукоположио ђакона Миладина Кнежевића. Бројни вјерници су на крају Богослужења приступили Светом Причешћу.
Светковина је настављена у Владином дому на Цетињу свечаном празничном академијом уприличеном поводом 1.600 година од престављења Светог Јована Златоустог и 160 година од првог издања «Горског вијенца». Госте је поздравио ректор Цетињске Богословије протојереј Гојко Перовић, а празничну бесједу је одржао Његово Преосвештенство Епископ Хвостански Атанасије.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »