Седам чуда Србије
Како би нас подсетила и тако избегла неправду да се изостави међу градитељским чудима Србије, Јасмина Јовановић из Велике Моштанице крај Београда послала нам је фотографије манастира Црна река који се налази у атару села Рибариће, на тромеђи између Косовске Митровице, Рожаја и Новог Пазара.
Не зна се прецизно ко је био ктитор ове јединствене архитектонске целине подигнуте у 13. или 14. веку у пећини кањона Црна река, на литици леве обале реке на обронцима Мокре горе, али се зна да је у 15. веку у манастиру живео подвижник свети Јоаникије Девички, за кога се и везује легенда о настанку имена овог места.
Наиме, ударајући у беле стене и стварајући белу пену, тада је коритом садашње реке хујала и брујала Бела река, чија је бука реметила Јоаникија у молитви. У тренутку када га је издало стрпљење, испосник је викнуо: „Умукни, црна реко!“. И десило се чудо. Река се ућутала, заронила у земљу и изашла дубља и бистрија испод монахове пећине, али јој је име Црна остало. Данас ова понорница захучи испод манастирског моста једино у пролеће када се отопе снегови са планине.
У овом средњовековном манастиру, доскоро код нас мало познатом, у коме су у другој половини 17. века десетак година чуване мошти краља Стефана Првовенчаног док нису смештене у Студеницу, сачуван је фреско живопис из 16. века, а велику пажњу верника привлаче и мошти светог Петра Коришког, за које се верује да су чудотворне.
Засавица
Природне лепоте овог краја никако нису за потцењивање, међутим, има их и у другим крајевима Србије. Татјана Петковић из Београда пише: „Прошлог месеца била сам у гостима у Сремској Митровици и посетила природни резерват Засавица. Импресионирана сам вожњом бродом ’Умбра’, пешачким турама, уређеним простором, изгледом визиторског центра као и срдачношћу и професионалношћу људи који у њему раде. Мало је места на којима се туристи могу тако доро провести, али и информисати о вредностима и посебностима подручја на којем се налазе, па Засавицу предлажем за једно од природних чуда Србије.“
Идентичног мишљења је и Зорица Велики, која наводи да овим резерватом у северној Мачви, који се простире на површини од 1.825 хектара, од чега је 675 у првој категорији заштите и смењују се водени и мочварни екосистеми, доминира речни биотоп, кога у дужини од око 30 километара чини речица Засавица и притока Батур.
Засавица која се од 1997. године као природно добро I категорије од изузетног значаја налази под заштитом државе, једно је од последњих изворно очуваних мочварних подручја Србије. Од природних реткости на бари Засавица могу се наћи жути и бели локвањ, иђирот, жаба цесњарка, сиви соко, бела сеница, а посебан рарирет је једини европски представник Umbra krameri, врсте која је заштићена као природна реткост Србије. Однедавно, у Засавици је поново становник и видра, а резервату је поверено чување ретких врста – свиња расе Lasasta mangulica и подолско говече.
Очекујемо и ваше предлоге, сугестије, гласове и импресије. Сигурни смо да у нашој земљи има много тога што вреди да се види, а можда и понесе епитет градитељског или природног чуда.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »