До 2030. године живот ће постати скуп
Свет улази у епоху скупих резерви. За неколико десетина година постојећи извори енергије, воде и хране неће бити довољни за све, а потрага за новим биће превише тешка и скупа. Ову опомену су изнели аналитичари транснационалне истраживачке организације McKinsey Global Institute (MGI).
Ма колико чудно звучало, испоставља се да је главни непријатељ природе човек који је сит и задовољан. Јер, до брзе потрошње природних резерви долази због повећања просперитета људи. Према процени стручњака на Земљи тренутно има само 1,8 милијарде људи који би се могли сврстати у средњу класу, тј. у оне који могу да троше од 10 до 100 долара дневно. До 2030. године биће их 5 милијарди. Коментарише експерт Јулија Цепљајева:
Земљино становништво расте, расте и средња класа. Сведоци смо посебно брзог раста средње класе у азијским економијама. Индија и Кина, где је број становништва већи од једне милијарде, последњих година показују најдинамичнији темпо економског раста и битно повећевају ову групу људи. Повећавање средње класе наставиће се великом брзином и наредних деценија.
Средња класа, која има пара, захтева све више роба. За њихову производњу потребно је више енергије. Резерве гаса, угља и нафте нису бесконачне. Хидроенергетика такође није од помоћи јер ће због глобалног загревања бити потребна вода за наводњавање и пиће у сувим регонима. Што се тиче нуклеарних електрана, многи одлучују да од њих одустану. Излаз је производња алтернативних врста енергије и штедња у свему, сматра партнер московског представништва McKinsey Руслан Алиханов.
Одредили смо 15 полуга које ће скупа омогућити око 75% ефекта штедње. Једна од највећих полуга је повећање енергетске ефикасности зграда. Још једна је повећање збијености становништва у градовима и суштинске предности правилног коришћења градског превоза које су с тим у вези. Такође је занимљива тема ефикаснијег коришћења горива у возилима. Али, уз повећање ефикасног искоришћавања резерви мора се позабавити и ефикасношћу њихове експлоатације.
По мишљењу стручњака, због ове ситуације поседовање резерви ће наредних деценија постати главна конкурентна предност земаља и компанија. Русија је у том погледу на челу списка. Осим тога, добиће онај који не само да ће остваривати штедњу при прозводњи и потрошњи, већ и онај који ће успети да балансира узајамно дејство рада и капитала. У овој сфери многи имају још доста тога на чему треба да раде.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/EraPhernalia Vintage/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »