BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

До 2030. године живот ће постати скуп

До 2030. године живот ће постати скуп
24.11.2011. год.

Свет улази у епоху скупих резерви. За неколико десетина година постојећи извори енергије, воде и хране неће бити довољни за све, а потрага за новим биће превише тешка и скупа. Ову опомену су изнели аналитичари транснационалне истраживачке организације McKinsey Global Institute (MGI).

Ма колико чудно звучало, испоставља се да је главни непријатељ природе човек који је сит и задовољан. Јер, до брзе потрошње природних резерви долази због повећања просперитета људи. Према процени стручњака на Земљи тренутно има само 1,8 милијарде људи који би се могли сврстати у средњу класу, тј. у оне који могу да троше од 10 до 100 долара дневно. До 2030. године биће их 5 милијарди. Коментарише експерт Јулија Цепљајева:

Земљино становништво расте, расте и средња класа. Сведоци смо посебно брзог раста средње класе у азијским економијама. Индија и Кина, где је број становништва већи од једне милијарде, последњих година показују најдинамичнији темпо економског раста и битно повећевају ову групу људи. Повећавање средње класе наставиће се великом брзином и наредних деценија.

Средња класа, која има пара, захтева све више роба. За њихову производњу потребно је више енергије. Резерве гаса, угља и нафте нису бесконачне. Хидроенергетика такође није од помоћи јер ће због глобалног загревања бити потребна вода за наводњавање и пиће у сувим регонима. Што се тиче нуклеарних електрана, многи одлучују да од њих одустану. Излаз је производња алтернативних врста енергије и штедња у свему, сматра партнер московског представништва McKinsey Руслан Алиханов.

Одредили смо 15 полуга које ће скупа омогућити око 75% ефекта штедње. Једна од највећих полуга је повећање енергетске ефикасности зграда. Још једна је повећање збијености становништва у градовима и суштинске предности правилног коришћења градског превоза које су с тим у вези. Такође је занимљива тема ефикаснијег коришћења горива у возилима. Али, уз повећање ефикасног искоришћавања резерви мора се позабавити и ефикасношћу њихове експлоатације.

По мишљењу стручњака, због ове ситуације поседовање резерви ће наредних деценија постати главна конкурентна предност земаља и компанија. Русија је у том погледу на челу списка. Осим тога, добиће онај који не само да ће остваривати штедњу при прозводњи и потрошњи, већ и онај који ће успети да балансира узајамно дејство рада и капитала. У овој сфери многи имају још доста тога на чему треба да раде.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/EraPhernalia Vintage/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА