BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Jeлисавета Петровна

Jeлисавета Петровна
23.11.2011. год.

Руска царица (од 1741. године) из династије Романов. Кћерка Петра I и Катарине I рођена пре ступања родитеља у црквени брак. Јелисавета Петровна је на престо дошла услед дворског преврата 25. новембра 1741. године, збацивши и заточивши у тврђаву Ивана VI Антоновича. По оценама савременика у њој су на задивљујући начин били спојени нови европски утицаји и „московска“ старина. Страст према разоноди, француској одећи, плесу и представма у њеном карактеру и понашању је била спојена с побожношћу, строгим постовима, одласцима на богомолничка путовања. Петар I је сањао о томе да уда кћерку за француског краља Луја XV, али је судбина одредила другачије. Оставши без родитеља, али заузимајући висок положај на двору Јелисавета Петровна је својим присуством и својом лепотом очигледно љутила царицу Ану Ивановну. Мржња руског друштва према странцима на двору, симпатије према кћерки Петра I у гарди и танана дипломатска игра француског амбасадора Шетардија плели су нити мреже завере у њену корист. Услед преврата пала је немачка партија поред руског престола и на политичку сцену је изашао читав низ руских државних посленика. Јелисавета Петровна је управљала државним пословима преко повереника: А.Г.Разумовског, П.И.Шувалова, А.П.Бестужева-Рјумина и М.И.Воронцова. Дошавши на власт Јелисавета Петровна је објавила препород и наставак дела Петра I. Посебно значајан успех постигнут је у области народне културе: отварање Московског универзитета и првог Руског позоришта. Унутрашња политика је била усмерена на даље претварање племства у затворени слој с искључивим привилегијама на право поседовања земље и сељака. По декрету из 1760. године спахија је по свом нахођењу могао да прогна сељаке у Сибир, при чему се прогнанин уписивао као да је власник послао регрута. Царица Јелисавета Петровна је по речима познатог руског историчара Кључевског ибла „паметна и добра, али хаотична и самовољна руска госпођа из XVIII века“. За наследника руског престола Јелисавета Петровна је још 1742. године одредила свог рођака, рођеног унука Петра I, војводу Шлезвиг-Холштајнског Карла Петра Улриха, познатог под именом Петра III Фјодоровича.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник је користио своја овлашћења за именовања у последњем тренутку, тврди бивши лидер странке Национални савез


Јуче су се интернетом проширили снимци из северних региона Сирије, где су локални становници почели да нападају турске војнике који су окупирали подручја која се граниче са Турском.

Дмитриј Песков је, међутим, нагласио да је „Орбан познат као политичар који уме да брани интересе своје земље на прилично тежак начин“


„Бар у погледу председниковог вршења његових основних уставних овлашћења, овај имунитет мора бити апсолутан“, наводи се у пресуди


Посредници би могли да помогну у постизању трајног решења са Москвом, изјавио је украјински лидер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА