BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Социјалне мреже: pro et contra

Социјалне мреже: pro et contra
23.11.2011. год.

„Социјалне мреже: чудо или несрећа 21. века?“ – ова тема је, може се рећи, изазвала најватреније дискусије на 6. форуму европских и азијских медија, који је одржан у главном граду Казахстана, граду Астани од 21. до 22. новембра. Ове године на њему је учествовало преко 250 делегата и представника мас-медија из земаља ЗНД, Прибалтике и држава из даљег иностранства.

Тема социјалних мрежа и њиховог утицаја на аудиторијум на сусрету новинарског друштва није настала случајно. Многи представници мас-медија признају да различити виртуелни простори, који су некада били створени ради општења данас све чешће обављају улогу средстава за масовно информисање. Оперативност информација, нека оне и нису увек поуздане, допунске могућности фото, видео и аудио прилога и брза повратна веза – привлаче савремени аудиторијум. Све ово смањује рејтинг традиционалних медија. Пошто није могуће борити се са социјалним мрежама, с њима се треба спријатељити, уверен је део стручњака на форуму.

По мишљењу других делегата социјалне мреже не крију никакву претњу и представљају згодну допуну данашњем животу. То је оно што је потребно свима нама, уверен је председник Асоцијације интернет-издавача Русије Иван Засурски.

Скоро сви имају телефонски именик или нотес у којем бележе контакте потребних људи. Социјалне мреже представљају исти такав именик, али с могућношћу да се одмах добије приступ било ком човеку и могућношћу ажурирања. Све ово се дешава с телефонским нотесом сваког од нас. Плус, постоји могућност да се бесконачно и брзо обнављају контакти. А што је главно, није могуће изгубити овај телефонски нотес.

Ипак, по подацима наведеним у оквиру форума, управо с развојем и активним коришћењем социјалних мрежа савремена омладина је почела да губи способност вербалне комуникације. Тако су научници Мичигенског универзитета дошли до закључка да они студенти који се стално налазе у светској паучини не само да губе везу с реалношћу, већ губе и способност за уживљавање и саосећање. А код блогера се због обиља информација и често ограничених могућности за самоизражавање, развија фрагментарна, такозвана спот-свест. То такође утиче на здравље личности.

Још једна опасност социјалних мрежа састоји се у томе што се колективном свешћу прилично лако манипулише. Јарки пример за то је такозвана твитерска револуција у Молдавији, кад се 2009. године управо из микроблогова зачуо позив за масовне уличне наступе и смену владе. Постоји и опаснија тенденција, уверен је руководилац РИА „Дагестан“ Нариман Гаџијев:

Данас се огроман број учесника у социјалним мрежама бави ширењем идеја псеудоислама. На пример, код нас у републици се појавило неколико младих људи из Казахстана. То су људи који не умеју да се моле, не знају ништа о исламу. Спремили су се да изведу терористички акт у Махачкали. Нису имали гранате и почели су да гађају камењем раднике ДАИ. И све то након што су чули предавање на једном од екстремистичких сајтова.

С друге стране, управо позиви за помоћ и гашење пожара, који су преносили преко личних дневника, блогова и форума значајно су помогли у лето 2010. године кад је било пуно пожара, кад су у целом централном делу Русије гореле шуме и тресетне мочваре.

Социјалне мреже представљају само инструмент за достављање и примање информација, такав је закључак стручног друштва на Форуму европских и азијских медија. А спор о њиховој користи или штети није ништа више од борбе старог и новог мишљења. Блогери и социјалне мреже не могу да потисну професионалне медије, али захваљујући виртуелним просторима и форумима, данас сваки човек има могућност не само да изрази сопствено мишљење, већ и да добије приступ новим знањима.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА