BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Недоречености о ПРО

Недоречености о ПРО
22.11.2011. год.

САД су да би се договориле с Русијом о ЕвроПРО спремне да јој доставе информације о својим ракетама-ловцима. По рачуници Вашингтона, то ће помоћи да се Москва убеди у то да систем ПРО не представља никакву опасност по њу. А стручњаци сматрају да овакав уступак неће бити довољан, и још више, да део америчких конгресмена неће дозволити Обами да начини такав корак.

Могућност предаје Москви података о ракетама SM-3 с руским властима је у октобру разматрала заменик државног секретара САД Елен Тошер. Она је саопштила да ће Русија добити информације о брзини ловца након што он у потпуности искористи гориво. Међутим, техничке карактеристике ракета не представљају једину недореченост између САД и Русије у дијалогу о ЕвроПРО. На пример, Сједињене Државе још увек прилично недоређено одговарају на питању од кога ће Европу бранити овај систем, односно практично, против кога је усмерен. И ако је САД заиста потребна ПРО, оне треба да буду још отвореније у односима с Русијом, сматра саветник Руске академије наука, политиколог Вилен Иванов.

Уколико заиста желе да сарађују с нама у овом смислу, треба да стварају такав систем заједно с Русијом, тада се може образложити и потреба за њим у случају да се појаве било које земље с агресивним тежњама и расположењима против Европе, укључујући и Русију. И тада би уједињавање напора Европе и Русије, НАТО и Русије имало успех. А садашња палијативна мера и тежња да се делује без Русије не решавају питање.

Уосталом, није сигурно да ће чак ни ова иницијатива бити реализована. Републиканци су већ оптужили Обамину администрацију за вођење тајних преговора с Москвом чији резултат може да прети националној безбедности Сједињених Држава. Они немају поверења у Русију и сматрају да она једноставно покушава да извуче информације о војним плановима њихове земље како би их касније искористила у својим интересима. Међутим, овде је важно имати на уму да се у Америци већ врше припреме за председничке изборе, а односи с Русијом су често представљали адут у унутрашњој политици САД истиче Вилен Иванов.

Ова иницијатива демократа је један од политичко-технолошких потеза који у условима предизборне трке представља уобичајен покушај да се утиче на електорат, да се покаже сопствена мирољубивост пред америчким бирачима, пошто нико не жели да ратује и да ступа у сукобе. Међутим,  демократе у принципу имају шансу за фундаменталну сарадњу с нама, пошто је на челу ове партије амерички председник наклоњен Русији. Међутим, републиканци су ближи истини с тачке гледишта политике САД, уобичајене за цео свет, па и за нас, која више подсећа на покушај диктата и успостављање свог вођства.

Ипак, републиканци имају реалне могућности да блокирају компромисне радње Белог дома сматра сарадник Центра за међународну безбедност ИМЕМО РАН Владимир Јевсејев.

Републиканци имају довољно полуга утицаја, али истовремено не могу директно да наређују председник Бараку Обами које податке може да доставља, а које не. Међутим, могу да искористе документа која су потписана приликом ратификације прашког Споразума о СНО између Русије и САД, у којима је потврђено да Сједињене Америчке Државе неће ограничавати своје системе противракетне одбране да би удовољиле Русији.

У сваком случају, Русија је већ изјавила да неће седети скрштених руку док САД раде на ЕвроПРО. Председник Дмитриј Медведев је изјавио да ће узвратне активности „бити разумне, довољне и да неће затварати пут за наставак разматрања ситуације о европској ПРО с нашим партнерима из Северноатлантске алијансе“. Притом је додао да Москва још увек има бојазан о томе да систем противракетне одбране, који предлажу Сједињене Државе „може на битан начин променити систем паритета“, а то може да створи одређене проблеме за Русију. Полазећи од тога стручњаци долазе до закључака да у току следећих месеци неће бити постигнути било какви договори о ПРО. Сасвим је могуће да ће морати да се чека још око пола године – у марту 2012. године биће одржани председнички избори у Русији, а у новембру – у Сједињеним Државама. И о ПРО ће се договарати победници на овим изборима.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...


СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...

Канада никада неће постати 51. америчка држава, изјавио је одлазећи премијер


Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...

Џастин Трудо подноси оставку усред највеће политичке кризе у својој деветогодишњој владавини


Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА