BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија подржава Дејтон и неће дозволити прегласавање

Србија подржава Дејтон и неће дозволити прегласавање
31.10.2007. год.

БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је јуче ФоНету да је амбасадорима пет западних земаља, поводом демарша који су уложили његовом министарству, поновио принципијелни став Србије да подржава Дејтонски споразум и прихвата све што је прихватљиво за сва три народа у Босни и Херцеговини (БиХ).

 
САД, Велика Британија, Француска, Њемачка и Италија су преко својих амбасада у Србији уручиле демарш Влади Србије због ставова које су званичници Србије износили поводом покушаја међународног представника у БиХ да промијени неке одредбе Устава БиХ.

"То је један приниципијелни став који неће бити промењен. Докле год је нешто неприхватљиво за било који од три народа у БиХ, Србија као потписник и гарант Дејтонског споразума неће подржати било какву изолацију, било какво прегласавање, било којег од три конститутивна народа у БиХ", нагласио Јеремић.

Што се тиче приче о дипломатској изолацији, Јеремић је оцијенио да је то у овом тренутку претјерано оштра формулација.

Јеремић је рекао да је демарш који је добио поводом изјава премијера Војислава Коштунице и других функционера Владе на рачун високог представника Мирослава Лајчака, био "доста оштар", али је додао да не би у овом тренутку од тога правио превелико питање.

Јеремић је поновио да је одговорио принципијелним ставом Србије да се залаже за цјеловитост БиХ, поштовање Дејтонског споразума и да се залаже за мир и стабилност у свим државама региона.

"Србија се залаже за поштовање међународног принципа суверености у БиХ, Србији и било где у свету. То сам пренео амбасадорима и мислим да су амбасадори примили тај став с јасним разумевањем", рекао је Јеремић.

"Ако је за неке земље спорно што званичници Владе Србије, у инсистирању на поштовању Дејтонског споразума и Резолуције 1244, оба ова међународна документа спомињу у истој реченици, а не у две одвојене реченице, ми одбацујемо такав приговор", изјавио је министар рударства и енергетике Србије Александар Поповић.

Према његовим ријечима, Влада Србије снажно подржава премијера Милорада Додика и све институције Републике Српске да сачувају положај РС у складу с Дејтонским споразумом.

"Србија је гарант Дејтонског споразума и Влада Србије одлучно инсистира на поштовању и тог споразума и Резолуције 1244. Било би веома опасно када би политиком силе и наметањем решења било покушано рушење Резолуције 1244 и Дејтонског споразума", оцијенио је Поповић.

Поповић је додао да је обавеза Мирослава Лајчака да досљедно поштује Дејтонски споразум и вољу народа РС, који је на слободним изборима изабрао своју демократску власт.

Бивши дипломата Владе у Београду и члан Форума за међународне односе Министарства спољних послова Србије Душан Лазић оцијенио је, анализирајући за Б92 најновији поротест пет западних влада Београду, да је демарш посебно важан због утицаја земаља које су га уложиле.

"Овај демарш значи да Србија на неки начин опет улази у сукоб с међународном заједницом. А последице таквог једног раскорака могу да доведу до међународне изолације наше земље", оценио је Душан Лазић.

Демарш због повезивања РС и Косова


Дипломате у Београду објашњавају да је разлог за демарш Британије, САД, Француске и Њемачке Србији утисак влада тих земаља да дио власти у Србији намјерава да на вези будућности Републике Српске и Косова гради политику земље, пренио је ББЦ.

Дипломате у Београду, додаје ББЦ, истичу да се у њиховим владама као лоши сигнали разумију настојања да се судбина РС повеже с одређивањем статуса Косова, а да то даље води у дилему хоће ли Србија одустати од евроинтеграција, као што је то недавно урадила с чланством у НАТО.

"Добри познаваоци дипломатске праксе и историје кажу да не памте такав демарш уложен Влади у Београду", наводи ББЦ.

ББЦ истиче да је најжешће реакције у западним владама изазвала недавна изјава премијера Србије Војислава Коштунице.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

“Права интеграција у Европску унију подразумева да се у чланство прима неко кога уважавате као достојанственог партнера, а не неко ко ће ћутати и неће имати никакву улогу у...


Главни догађаји се сада одвијају на тргу Муриљо у центру боливијске престонице Ла Паза, где се налазе владине зграде. Нешто раније, одвојене јединице војске заузеле су суседну територију користећи...

Војна полиција и оклопна возила опколили су зграду владе у центру Ла Паза, наводно покушавајући да свргну владу боливијског председника Луиса Арцеа.


Блок је изгласао да се привремено суспендује пријем нових чланова, изјавио је руски министар спољних послова

Земље НАТО-а неће моћи да распореде више од 300.000 војника у случају сукоба, упозоравају стручњаци


Руски министар спољних послова тврди да су амерички „вазали” спремни да прекрше било који споразум по налогу Вашингтона


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА