BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Парламентарна трка на путу ка финишу

Парламентарна трка на путу ка финишу
20.11.2011. год.

Парламентарна кампања у Русији је у јеку. Мада су избори за доњи дом руског парламента заказани за 4. децембар, већ је почело превремено гласање. У њему учествују бирачи низа  земаља, као и они, који су далеко од цивилизације.

Раније од других ће гласати за једну од 7 странки, које претендују за места у руском парламенту, бирачи, који живе и раде у тешко приступачним рејонима Русије. То су војна лица, морнари,  поларни истраживачи и метеоролози, чувари светионика и сточари-номади. Нема их много – око 150 хиљада – односно, нешто више од 1 одсто  од броја бирача. Међутим, према закону сваком бирачу мора да буде обезбеђена могућност  да изјави о свом избору, -  испричала је Гласу Русије члан  Централне изборне комисије Нина Куљасова.

Изборне јединице ће бити отворене, између осталог, на 6 поларних станица. У већину удаљених места Русије припадници изборне комисије ће морати да иду хеликоптерима, теренским колима, а чак и јеленском запрегом. Дакле, свим бирачима, ма где се они налазе, биће обезбеђена могућност да гласају.

Превремено гласање је организовано и у десетинама земаља. Пре других, у суботу су  гласали Руси, који се налазе у Вијетнаму. Последњи ће превремено гласати у изборним јединицама у Индонезији, Северној Кореји и у САД-ама. Међутим, бирачке кутије ће бити отворене тек 4. децембра, када  се гласање заврши. Иначе ће бити отворено 376 изборних јединица у 146 земаља.

У међувремену, Централна изборна комисија не само да наставља припреме за изборе у Думу, већ прати делатност страних посаматрача. Недавно се тај ресор жалио Генералном тужилаштву и МИП РФ на мисију ПАСЕ, јер су  европски експерти оценили парламентарне изборе у Русији пре почетка гласања, прекршивши тиме Статут УН, као и законодавство Русије и саме ПАСЕ. Није искључено, да је таква неупућеност уствари добро промишљена тактика,  јер јавне изјаве страних посматрача могу да утичу на изражвање воље грађана Русије. С друге стране,  ситуација може да буде много баналнија, али ни  то није у реду. Ствар је у томе да се у мисијама експерата често нађу такозвани политички туристи. Руководилац Друштвеног института изборног права Игор Борисов је изнео  Гласу Русије своје искуство.

У свим без изузетка мисијама има  искусних, упућених стручњака. Например, државе ЗНД шаљу искусне људе, који  голим оком могу да открију прекршаје приликом избора. Постоји и други став, када  се формира тим волонтера без икаквог искуства учешћа у изборним кампањама. Између осталог, наши колеге из Бироа за демократске институте и људска права ОЕБС, формираући своје мисије, траже од човека само жељу да учествује у мониторингу избора, знање енглеског и диплому са задовољавајућим оценама. Често су то само студенти, а то је нонсенс.

У међувремену се на државним радио- и ТВ каналима одвијају предизборни дебати. Главно је питање: хоће ли они помоћи странкама да прикупе допунске бодове на предстојећим изборима? Занимљиво је што у том процесу постоји једна давно примечена у политикологији законитост. Дебати су по правилу у прилог слабој страни, - уверен је шеф фонда Руски свет Вјачеслав Никонов.

Јаке странке, које ионако имају предност, не могу да прикупе више гласова. Њихов став ионако дели већина бирача. Ставови других, мање познатих странака, уствари могу да постану приметнији за бираче само у време дебата, то  им може да помогне да прикупе допунске гласове. Зато дебати нису корисни  за Јединствену Русију. Корисни су они за све остале странке, укључујући и комунисте и ЛДПР.

Према подацима последњег анкетирања Сверуског центра проучавања јавног мњења, за Јединствену Русију је спремно да гласа 40 одсто анкетираних, за комунисте 13 одсто, ЛДПР у току три недеље има 9 одсто. За Праведну Русију је спремно да гласа 7 одсто бирача, што ће јој омогућити да уђе у Думу 6. сазива  као пуновредна фракција, а не миноритариј. Што се тиче непарламентарне опозиције, вероватно ће она таква и остати. Странке Јабука, Патриоти Русије и Право дело данас могу да рачунају на  мање од 1,5 одсто гласова. Данашњи услов за улажење у Државну думу износи 7 одсто.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА