Технички Савјет министара пуно троши, вратити неке надложности Српској
У интервјуу СРНИ, у поводу потписивања Дејтонског споразума, Плавшићева је истакла да треба направити финансијски рез у Савјету министара, а да Сарајево треба што прије да схвати да нема унитарне БиХ, па ће свима бити боље.
Плавшићева сматра да план штедње треба одмах да ураде стручњаци, али да он не смије да оштети народ и Српску, те да се не смије десити сценарио Грчке.
Она је навела да у Савјету министара, који ради у техничком мандату, треба направити финансијски рез.
"Дала бих им пола плате, јер се не ради онако како треба, видјели би онда како би брзо био формиран Савјет министара. Није народ џабе рекао - удари по џепу, па ћеш да видиш како функционише. Има много тих могућности, а да народ не пати због штедње.
Нипошто зајмови, јер дјеца враћају зајмове, што значи да ми крадемо од наше дјеце", поручила је Плавшићева.
Она наводи да не би могла ништа унапријед да говори о статусу Српске, него би само вољела да се систем у Србској добро успостави, односно да сваки ресор у Влади беспријекорно функционише без обзира на то ко је министар и да базу чине стручни људи, без обзира на исход избора.
Плавшићева оцјењује да је БиХ сада на периферији интереса великих сила и да не постоји опасност да се погорша стање, као и да Дејтонски споразум није у кризи.
"То су чарке између руководства Српске и руководства у Сарајеву, које не може да се помири са тим да нема више унитарне БиХ. Што прије схвате да нема унитарне БиХ то ће прије и њима бити боље", додала је она.
Наводећи да је Дејтон био добар јер је признао Српску, Плавшићева је оцијенила да је Дејтонски споразум промијењен од времена када је она била предсједник, јер су многа овлашћења пренесена на ниво БиХ, што се није смјело десити.
"Садашња ситуација са Савјетом министара најбољи је доказ да тај савјет не треба да има оволико министарстава, него онолико колико је предвиђено Дејтонским споразумом, чини ми се три министарства. Треба да се отвори могућност враћања неких овлаштења" - рекла је Плавшићева, наводећи да би и то био вид штедње.
Плавшићева подсјећа да је још за свог мандата водила борбу са међународним представницима, који су тада почели да говоре о духу, а не слову Дејтона.
"Од тада датира тај термин. Ја сам им говорила - `не знам како ви замишљате дух, али ја га никако не замишљам - знам шта значи овај текст у Дејтонском споразуму`", додала је онa.
Плавшићева каже да је борбу за Дејтон водила и са тадашњим руководством СДС-а, које није хтјело суштински да прихвати Дејтон, и да је чак морала да распусти скупштину.
Некадашња предсједница Српске залагала се за Дејтон, јер је сматрала да је суштина Дејтонског споразума нешто најбоље за БиХ, а не само за Српску.
"Сада су се двије највеће стране - једна опозициона СДС и владајућа СНСД - ујединиле око ових питања која су суштинска и ја се надам да ће то да успије. Дошли су неки други људи у СДС, а ја сам борбу водила онда са неким врло опасним људима" - рекла је Плавшићева.
Наводећи да БиХ има сада два управљача, високог представника и представника ЕУ, Плавшићева је изразила бојазан да ће се много времена потрошити и да ће се људи исцрпљивати на лекцијама "које нам дијеле они који не знају какав је заиста живот у БиХ".
"У БиХ треба живјети генерацијама па онда знати како треба управљати", закључила је Биљана Плавшић.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »