Шпирић на сједници УО ПИК-а: Развлаштен сам Лајчаковим одлукама
Предсједавјући Савјета министара БиХ Никола Шпирић рекао је данас члановима Савјета за имплементацију мира у БиХ /ПИК/ да је најновијом одлуком високи представник Мирослав Лајчак "само додатно развластио предсједавајућег Савјета министара" и најавио могућност да поднесе оставку на ову функцију, што ће зависити од коминикеа након сједнице ПИК-а.
"Зашто у одлуци не стоји да су министри одговорни предсједавајућем, да предсједавајући може да смијени једну трећину министара уколико они нису спремни да се суоче са изазовима које пред нас поставља Брисел? Да ли је неповјерење према мени разлог што овако нешто не стоји у овој одлуци" - упитао је Шпирић чланове ПИК-а на сједници у којој учествују и чланови Савјета министара БиХ.
Шпирић је нагласио да би било много једноставније да је ОХР замијенио предсједавајућег Савјета министара БиХ, а потом донио одлуку која ће заиста помоћи БиХ на њеном путу ка ЕУ.
Према његовим ријечима, Лајчакова одлука о измјенама и допунама Закона о Савјету министара БиХ је "и антидејтонска и антиуставна, али и опасна, јер је произвела подјеле са несагледивим посљедицама", те да не може бити ефикасна, јер "почива на негацијама".
"А ја упорно и дуго говорим да су негације државе или ентитета основа нашег неуспјеха" - рекао је Шпирић.
Предсједавајући Савјета министара БиХ нагласио је да су бонска овлаштења високог представника не само штетна, него и опасна по будућност БиХ, и позвао ПИК да "ту опасност неутралише јер је у колизији са процесесом интеграције БиХ у ЕУ, али и управо пропорционална каријеризму представника међународне заједнице који је неријетко био у колизији са очекиваним успјехом БиХ".
"Зато вас молим да нам дозволите да управљамо овом земљом или да то чините сами, јер овако дуго неће моћи" - рекао је Шпирић члановима ПИК-а.
Он је изразио незадовољство не само због одлуке, него и због времена њеног саопштавања, с обзиром да је тада био у САД, гдје је са представнивма Свјетске банке, ММФ-а и америчке админстрације трасирао економски пут и развојну перспективу БиХ.
Шпирић је упозорио на могућност да напусти мјесто предсједавајућег Савјета министара БиХ, истичући да ће то зависити од коминикеа са данашњег засједања Управног одбора Савјета за имплементацију мира.
"Та одлука је само моја и ја ћу је и донијети чисте савјести, али вјерујете ми да ће коминике који ће услиједити послије данашњег засједања бити од пресудног значаја при доношењу те одлуке" - рекао је Шпирић..
Он је подсјетио да је почетак његовог мандата обиљежен личним ентузијазмом, као основом сваког напретка.
"Иако су се сви, па нажалост и неки представници међународне заједнице, трудили да овај Савјет министара прогласе `савјетом блокада`, остаје чињеница да смо ми до сада утврдили 38 нацрта и приједлога закона, утврдили и усвојили 20 различитих правилника, усвојили 47 одлука о ратификацији међународних уговора, донијели 113 одлука... " - навео је предсједавајући Савјета министара БиХ.
Он је подсјетио да је Савјет министара реформу јавне управе покренуо са мртве тачке, да су надомак рјешењу питања војне имовине, потписан је Споразум о олакшању визног режима са ЕУ, сачувана је макроекономска стабилност и пројектована стопа економског раста, обезбијеђено је да Сарајево буде сједиште Савјета за регионалну сарадњу, као и чланство БиХ у Савјету за заштиту људских права у УН, потписан је споразум са невладиним сектором и на тај начин интензивирано учешће представника цивилног друштва у јавном животу итд.
Шпирић је додао да је у међувремену враћен ваздушни простор БиХ под пуну конотролу органа цивилне авијације БиХ, обезбијеђено је доношење Споразума о социјалном осигурању са Републиком Словенијом, донесене су важне одлуке о сједишту Агенције за поштански промет БиХ, Дирекције за цивилну авијацију и контролу лета и слично.
Предсједавјући Савјета министара БиХ поздравио је договор који је потписан у вези са реформом полиције и додао да му је необично да је тај договор постигнут сада у овако узаврелој политичкој ситуацији, а није могао прије само десет дана.
"Надам се да ће процјена Европске комисије бити позитивна и да ће овај договор бити довољан за парафирање Споразума о стабилизацији и придруживању" - закључио је Шпирић.
Управни одбор Савјета за имплементацију мира наставио је данас засједање у Сарајеву док ће закључке Савјета за имплементацију мира резимирати међународни представник у БиХ Мирослав Лајчак на конференцији за новинаре у 14.30 часова.
Чланови Савјета јуче су састали са лидерима политичких странака које чине коалицију на нивоу БиХ, док је за данас предвиђен сусрет са члановима Савјета министара БиХ.
Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је након синоћњег састанка да су представници свих земаља чланица Управног одбора Савјета за имплементацију мира БиХ, осим једне, подржали напоре високог представника Мирослава Лајчака.
Додик је истакао да је члановима Управног одбора поручио да је вријеме наметања одлука прошло и да су посљедње мјере високог представника неприхватљиве за Републику Српску.
Лидер Партије демократског прогреса Младен Иванић рекао је да су представници међународне заједнице поручили да очекују напредак до којег није дошло, те да у том контексту подржавају високог представника.
Харис Силајџић, предсједник Странке за БиХ Харис, изразио је очекивање да ће Европска комисија прихватити Декларацију о реформи полиције, коју су потписале главне политичке странке у БиХ, јер би то БиХ омогућило повратак на процес интеграција.
Према ријечима лидера СДА Сулејмана Тихића, чланови Управног одбора Савјета за имплементацију мира послали су поруке подршке БиХ и нагласили да неће допустити ништа што може да угрози стабилност БиХ и њен европски пут.
Предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић након састанка рекао је да се у БиХ треба држати три кључне ствари - опредјељења за БиХ, партнерства и научити шта значи ријеч компромис у пуном смислу.
Он је изразио задовољство што је већина учесника из ЕУ охрабрена сусретом лидера БиХ у Мостару, у недјељу, 28. октобра, и додао да су они оцијенили да тај сусрет представља добар путоказ како треба размишљати.
Лидер ХДЗ-а 1990 Божо Љубић рекао је новинарима да је током обраћања указао на реалан проблеме са којим се БиХ суочава као што су блокада Савјета министара БиХ и Парламентарне скупштине БиХ.
"Указао сам и на одређене тенденције које су апсолутно штетне за БиХ, а то је јачање ентитетских надлежности на рачун надлежносто државе БиХ, и то не само у једном ентитету", додао је он.
- Извор
- СРНА
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »