BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

НСРС: Усвојена декларација о мјерама високог представника

НСРС: Усвојена декларација о мјерама високог представника
30.10.2007. год.

Народна скупштина Републике Српске /РС/ усвојила је данас Декларацију поводом најновијих мјера и захтјева високог представника у БиХ у којој позива да се хитно настави стручна расправа о наметнутом Закону о измјени и допуни закона о Савјету министара БиХ како би се путем адекватне легалне форме исти измијенио.

У Декларацији се наглашава да, у случају да у разумном року не дође до промјене, Народна скупштина РС задржава право покретања поступка пред Уставним судом БиХ са захтјевом за оцјену сагласности истог са Уставом БиХ.

Поводом одлуке високог представника у БиХ од 19. октобра којом је наметнуо Закон о измјени и допуни закона о Савјету министара БиХ, Народна скупштина РС сматра да наметнути закон није у складу са Дејтонским мировним споразумом и Анексом 4 споразума и да угрожава уставни поредак и демократско уређење БиХ, посебно уставом загарантовану позицију РС и њених представника у институцијама БиХ.

"Наметнути закон својим нормативним рјешењима не уважава уставоправни систем у БиХ према којем је кроз процедуру избора и одлучивања о институцијама и органима власти гарантован паритет ентитета, односно паритет конститутивних народа", наводи се у Декларацији.

У Декларацији се додаје да наметнути закон дерогира уставом уређену БиХ, процедуру избора, начине одлучивања, квалификовану већину, одлучивање консензусом, те је очито да у суштини исти врши измјену Устава БиХ.

"Садржај наметнутог закона нарушава уставним правилима обезбијеђену заштиту интереса конститутивних народа, не само кроз кредитне аранжмане који одражавају њихове интересе, већ и кроз састав државних органа и правила у њиховом функционисању, те је као такав неприхватљив", истиче се у Декларацији.

У усвојеном тексту Декларације се наводи и да Народна скупштна РС сматра да је високи представник за БиХ својим одлукама и захтјевима од 19. октобра "наставио са прекорачењима дејтонских овлаштења гдје је утврђен као коначни ауторитет за тумачење споразума о цивилном спровођењу мирног рјешења, као и сва друга овлаштења, проширена декларацијама и закључцима Савјета за имплементацију мира са сједница у Синтри, Мадриду, Бриселу и Бону, који му не дају овлаштења уставотворног органа".

Народна скупштина са забринутошћу констатује да је "ОХР дерогирао сопствено тумачење у вези са законом о Савјету министара БиХ и посланицима оба дома парламента БиХ од 25. фебруара 2000. године, чиме ствара амбијент правне несигурности и неизвјесности".

У Декларацији се наводи да ће се РС путем својих представника обратити генералном секретару УН с упозорењем да је Дејтонски/паришки споразум повријеђен од стране високог представника, потврђеног резолуцијом Савјета безбједности УН бр.1746 од 29. јуна 2007. године, те да су изабрани представници бошњачког и хрватског народа у заједничким органима БиХ декларативно и унилатерално одустали од споразума, односно Анекса 4.

Захтјеве за измјену и допуну пословника оба дома Парламентарне скупштине БиХ, Народна скупштина РС види као кршење Устава БиХ, који би, ако би били усвојени, довели до угрожавања уставне позиције РС, односно озбиљног нарушавања равнотеже међу конститутивним народима која је успостављена уставним механизмима БиХ и која је један од најбитнијих предуслова за стабилност и развој БиХ.

У Декларацији се наводи да посланици и делегати из РС увијек требају расправљати о побољшању рада Парламентарне скупштине БиХ, али да не могу подржати овако предложене измјене.

Народна скупштина РС тражи од Савјета за имплементацију мира БиХ додатне гаранције за равноправност ентитета и народа у БиХ, што је у основи Дејтонског споразума, а што не може бити нарушавано једностраним одлукама високог представника, нарочито измјењеним правилима одлучивања у Савјету министара и Парламентарној скупштини БиХ.

У Декларацији Народна скупштина РС апелује на свједоке Дејтонског мировног споразума (ЕУ, Француску, Њемачку, Русију, Велику Британију и САД) да подрже ријешеност изабраних представника конститутивних народа и грађана БиХ и ентитета да у потпуности преузму одговорност за сигурну и одрживу будућност и развој БиХ као сложене демократске и модерне државне заједнице на њеном путу европских и евроатлантских интеграција.

Народна скупштина РС позива Представнички дом и Дом народа Парламентарне скупштине БиХ да подрже иницијативу о укидању "бонских овлаштења" високог представника за БиХ.

Истовремено, Народна скупштина РС позива високог представника да поврати узурпирани суверенитет који је потребан БиХ за извршење њених међународних обавеза и приступању ЕУ, те да се одрекне наводног овлаштења за наметање уставних амандмана, закона и смјену изабраних представника власти и вршилаца јавних овлаштења.

Парламент Српске тражи од Савјета за имплементацију мира да стави ван снаге закључке Конференције за примјену мира одржане у Бону 9. и 10. децембра 1997. године, који су снажан извор неспоразума и злоупотреба у остваривању овлаштења високог представника у БиХ.

Народна скупштина РС позива представнике политичких партија са сједиштем у Федерацији БиХ на конструктиван и отворен дијалог о најбитнијим питањима социјалног и економског развоја земље, а у циљу враћања узурпираног суверенитета који је неопходан за извршење међународних обавеза земље и њено приступање ЕУ.

Посебна сједница Народне скупштине РС биће настављена у понедјељак,5.новембра, расправом о закључцима Савјета за имплементацију мира.

Предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић рекао је да ће у наставку 5. посебне сједнице Народне скупштине бити вођена посланичка расправа о надлежностима РС пренесеним на ниво БиХ и о укидању бонских овлашћења високог представника.



  • Извор
  • СРНА
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА