BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Игре Пентагона: руски рулет кинеским чиповима

Игре Пентагона: руски рулет кинеским чиповима
14.11.2011. год.

 Амерички авиони, бродови и чак ракете напуњени су шверцованим чиповима кинеске производње. Такви су резултати истраге чије резултате је ових дана сенату САД представио Комитет за оружане снаге. Сенатори су забринути: због тога ракете-пресретачи или пилоти хеликоптера неће моћи да погоде циљ.

По приближним оценама, број фалсификованих делова у америчкој војној техници може да премашује милион комада. И по мишљењу сенатора, то је само врх леденог брега – комисија је видела само део ланца испорука. Хиљадама америчких борбених авиона и бродва се управља помоћу уређаја са шверцованом кинеском електроником. Она се користи на транспортним авионима Боинг Ц-17, Локид Мартин Ц-130Ј Супер Херцулес и на хеликоптерима Си Најт и чак у противракетним системима.

Отприлике у 7 од 10 случајева домовина неоригиналних делова била је Кина. Још 20% дошло је из Канаде и Енглеске – ове земље су база за препродају кинеских фалсификата. За време расправе биле су приказане фотографије са тржишта електронике у граду Ш... – картонске и пластичне кутије пуне микросхема. Локални становници перу у реци старе чипове, суше их на сунцу, после чега их дају на прадају велетрговцима. То што се добија на крају може успешно да прође проверу у фабрици. Ипак експерти истичу да чупови који се користе у војној техници морају да издрже високу температуру и влажност. А фалсификат у ванредним условима може да изневери, истакоа је у интервјуу за Глас Русије екпсерт за конкурентско обавештавање Јевгениј Јушчук.

 

Оригинална продукција тестира се на квалитет прилично озбиљно, посебно ако је војна. И висока цена се одређује не само ценом разраде. Она се одређује и тиме што одређени проценат продукције иде у фелеричну робу и њена цена се додаје цени онога што се пушта у продају. Такође се додаје цена услуга самог тестирања. А када се ради о шверцованој роби, добија се руски рулет: може да испадне добро, а може и не баш добро. И ако се лош део нађе у авион, овај авион затим, на пример, може да изгуби нуклеарну бомбу. Они су већ 50 комада изгубили, судећи по томе шта је у штампи написано до данас.

Проблем који је разматран у сенату није настао данас. Још 90-их година администрација председника САД Била Клинтона предложила је Пентагону да смањи трошкове и да одустане од конструисања електронике у америчким предузећима. Уместо тога војни ресор је почео да купује „са тезге“. А како је Кина постајала светски центар производње електронике, ове тезге је пунила њена продукција.

Сенатски комитет је нашао оригинално решење: затражио је да Кина хитно затвори своје црно тржиште електронике. На расправу су такође позвали амбасадора Кине, мада се он дипломатски позвао на неодложна посла.

Резултате сенатске истраге прокоментарисали су и кинески експерти. Оптужбе на рачун Кине тамо називају неоснованим. Читава ситауција је илустрација закона слободног тржишта. Једини излаз за САД је да купују делове у Кореји и Јапану, али тада ће њихова цена бити неколико стотина пута већа. Таква варијанта тешко да ће одговарати Пентагону, којем предстоји да за 10 година смањи трошкове за куповину новог наоружања још за 450 милијарди долара. Тако да је једина узданица напредна кинеска наука.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...

Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА