BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Поход рака са НАТО жигом

Поход рака са НАТО жигом
28.10.2007. год.

Оболелих од канцера на северу Космета и југу Србије све је више - тврде лекари на тим подручјима. И поред тога, још нико студиозно не истражује ову пошаст - упозорава професор др Небојша Боројевић. Осиромашени уранијум ће тек десетковати нашу популацију - процењују радиолози

Италија се тресе због накнадно откривене истине да су им војници на Космету затровани осиромашеним уранијумом јер је од малигних обољења већ 37 војника умрло, а 225 оболело. У Србији, међутим, о овој ужасној теми готово нико говори!

До сада, а прошло је осам година од НАТО бомбардовања, у нашој земљи није урађена ниједна студија о последицама дејства осиромашеног уранијума по становништво и војнике на подручју Космета и југа Србије. А, према званичним подацима НАТО, на тај простор Србије бачено је 300 тона муниције пуњене осиромашеним уранијумом, иначе директним изазивачем више малигних обољења (галопирајуће леукемије, лимфома, малигних тумора штитасте жлезде).

- Колико је мени познато, немамо конкретних истраживања о овоме, иако је директна веза осиромашеног уранијума као радиоактивног елемента, који емитује јонизујуће зрачење и појаве малигних обољења, несумњива! Статистика указују да је у Србији (за Косово и Метохију немамо податке) повећан број оболелих од малигних обољења за три до пет одсто. То не одступа од тренда какав је у земљама у окружењу са сличним социоекономским статусом. Зато ми нисмо баш добар пример за оно што, рецимо, врло прецизно раде стручњаци западних земаља, конкретно Италијани. Они прате све промене на војницима који су били на Космету и упоређују број оболелих са рецимо бројем оболелих у некој другој популацији у својој земљи и из тога извлаче закључке - тврди проф. др Небојша Боројевић, директор Института за онкологију и радиологију у Београду.

Бескрајно трајање „тихог“ убице

- Нико се овим проблемом у Србији до сада није бавио на овај начин за период од бомбардовања... С друге стране, свима који имају онколошке проблеме с подручја која гравитирају ка Нишу, као рецимо југ Србије, заштита се пружа на Клиници за онкологију у Нишу. Исти је случај и са ветеранима. Тамо где живе, тамо им се пружа заштита, а понављам, нико није посебно анализирао да ли је међу њима повећан малигнитет. Потенцијални фактор ризика од зрачења показује своје нежељене ефекте дуго времена после зрачења. У многим случајевима могу да прођу године - истиче Боројевић.

О погубном дејству осиромашеног уранијума својевремено је јавно говорио и професор нишког Факултета заштите на раду Велимир Недељковић износећи тезу како је овај отров ушао и у нашу животну средину кроз земљиште и ваздух, и да ће заувек ту и остати. Тако ће и овај „тихи“ убица утицати на смањење животног века нашег становништва, док се свуда у свету он продужава.

Према више упоредних истраживања код нас, на седам локација југа Србије бачено је 15 тона осиромашеног уранијума, док је на подручју Косова и Метохије он коришћен на 107 локација. Најкритичнија подручја су на потезу Пећ - Призрен - Ђаковица.
Марко Јакшић, директор болнице у Косовској Митровици, изјавио је за Сину да су истраживања обављена на територији ове општине и њене околине 2000. и 2001. године недвосмислено показала да је драстично повећан број оболелих од различитих врста канцера.

У коси, мокраћи, грлу...

- У последњих десет година број оболелих од рака повећан за више од пет пута. Тај пораст приписује се бомбардовању у коме је НАТО авијација бацала пројектиле са осиромашеним уранијумом. Примера ради, у једном месту у околини Косовске Митровице забележен је случај да је од рака грла оболела трочлана српска породица иако у том месту, у последњих педесет година, нико није оболео од ове врсте рака. Страшно је што су анализе које су обављене у болници у Приштини (!) наводно, показале да је „број оболелих од рака на територији северног Косова, настањеног Србима, у паду“. Као да је уранијум којим су нас бомбардовали, лековит, а не смртоносан - истакао је Јакшић.

Доктор из болнице у Косовској Митровици, Небојша Србљак, рекао је за Сину да је од пројектила са обогаћеним уранијумом највише страдао погранични појас:
- Међу оболелима у Косовској Митровици и околини, највише је оних који су за време рата били распоређени на граници. Један војник, који је умро од рака плућа, искашљавао је болесно ткиво у коме смо пронашли јод 191, радиоактивни елемент, који се такође налазио у тим пројектилима. Од 10 чланова једног пограничног вода, састављеног од житеља из околине Косовске Митровице, од 2000. до данас, њих осам је умрло од рака - каже др Србљак.

Слично је и на југоистоку Србије, у општинама Бујановац, Медвеђа и Прешево. Угроженост здравља људи, животиња на местима у овом делу Србије која су гађана муницијом са осиромашеним уранијум, у протеклих седам година испитивали су тимови стручњака из „Винче“, Велике Британије, Јапана, Словеније, Холандије и Хрватске. Испитивани су земља, коса, крв и урин локалног становништва, а према речима Снежане Милошевић, саветника за заштиту животне средине у СО Бујановац, повратне информације стизале су у виду статистичких бројки, без имена и презимена, које не говоре, у ствари, ништа. Оно што је алармантно је да су сви испитаници имали уранијум у мокраћи, а уранијумско зрачење у коси повећано је до 1.172 бекерела.

Највероватније због последица озрачености осиромашеним уранијумом, недавно је преминула Љубица Станковић (74) из Братоселца, која је имала ту несрећу да удахне уранијумску прашину директно после бомбардовања.

У Бујановцу све теже

Братоселце и Боровац су најжешће бомбардовани у општини Бујановац, а Љубица се нашла недалеко од места где су бомбе падале, чувајући краве. Још у току лета 1999. године, бака Љубица је добила огроман оток на руци, од рамена до шаке, коме није било лека.
Доктор Аднан Салиху из бујановачког Дома здравља каже да се сви нови случајеви канцерогених обољења пријављују Диспанзеру за онкологију у Врању и Хигијенском заводу у Нишу и да је у протеклих неколико година и до 50 одсто повећан број нових пацијената.

- Од 2002. организовали смо онколошко саветовалиште при Дому здравља у Бујановцу. После тога се онколошка обољења пријављују редовније, па је можда то разлог за повећање броја пацијената. Последње податке имамо за 2005. годину, када је пријављено 110 нових, а одјављено је, односно умрло 59. У 2004. пријављено је 100 нових пацијената, а умрло 63. То је високо повећања броја оболелих од канцерозних обољења ако се има у виду да је 2001. године било 36 пријава нових пацијената уз четири одјаве - каже доктор Салиху.
Доктор Салиху наглашава да је тешко говорити о неким закључцима, када нема озбиљне здравствене студије о томе какав је утицај муниција са осиромашеним уранијумом оставила на становништво у општини Бујановац.

БЕЗ КОНТАКАТА

Не постоји ни минималан облик сарадње са стручњацима из западне Европе у којој је, због пораста броја оболелих војника, одавно упаљена лампица за узбуну.
- Сарадње нема ни са лекарима из Италије, где је очигледно највећи број умрлих и оболелих од последица јонизујућег дејства осиромашеног уранијума. Да ли таквих контаката има на нивоу влада - то заиста не знам - рекао је проф. др Небојша Боројевић.

ПАКЛЕНА АМЕРИЧКА ПАКОВАЊА

Муниција са осиромашеним уранијумом има дуг век трајања, баш као и атомски отпад из нуклеарних електрана, који се мора депоновати на сигурно место док кроз два три милиона године не прође његова радиоактивност. Италијански дневни лист Ил Манифесто тврди, међутим, да се управо овај отпад користи за производњу муниције са осиромашеним уранијумом, и да је производи америчка фирма која блиско сарађује са британском државном нуклеарном компанијом БХФЛ.

ТОНЕ СМРТИ НА МАПИ


Према подацима које је АБХО служба Војске Србије и Црне Горе добила од НАТО, на југу централне Србије испаљено је око 3.000 метака са осиромашеним ураном, односно 1,5 тона. На Косову и Метохији је, према истом извору, на више од сто локација, којих највише има у општинама Пећ, Призрен и Урошевац, употребљавана муниција са осиромашеним уранијумом, и то у количини од десет до 15 тона. До сада су локације на којима су се налазили меци са осиромашеним уранијумом прегледали и представници више међународних еколошких организација, укључујући и УНЕП, Програм за заштиту животне средине Уједињених нација, а сви радови, који су коштали више десетина милиона динара, финансирани су из буџета Републике Србије.

МАРИНЦИМА ПРОВЕРЕН БИВАК

- Од рата на Косову и Метохији до данас, од разних врста канцера (лимфома, леукемије, рака тестиса...), оболело је, како је обелодањено у Риму, око 2.500 италијанских војника стационираних на простору бивше Југославије, а велики број њих управо је био на граници. Према картама, које су нам данас доступне, евидентно је да области у којима се на Космету налазе базе са америчким војницима за време рата нису бомбардоване пројектилима са осиромашеним уранијумом - рекао је др Србљак.



  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА