BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рехабилитован Слободан Јовановић

Рехабилитован Слободан Јовановић
26.10.2007. год.

У одлуци Окружног суда, достављеној агенцији Бета из Српске либералне странке, наводи се да је веће, после рочиште одржаног 11. јуна, донело решење којим је усвојен захтев за рехабилитацију и утврђено да је ништавна пресуда Војног већа Врховног суда ФНРЈ од 15. јула 1946. године. Том пресудом Јовановић је био осуђен на 20 година затвора са принудним радома, губитак политичких и појединих грађанских права на 10 година, конфискацију имовине и губитак дрзављанства.

Председник Владе Србије Војислав Коштуница изразио је задовољство што је суд рехабилитовао Јовановића. "То је значајна ствар за Србију јер смо исправили неправду и вратили дуг великану српског народа Слободану Јовановићу", наводи се у изјави Коштунице за медије.

Када смо доносили закон о рехабилитацији веровали смо да је правда могућа и да Србија не сме да пређе и заборави тешка огрешења и безакоња које је починио комунистички режим, навео је председник владе. "За српски народ Слободан Јовановић никада није био ратни злочинац и издајник земље и данашња одлука Суда само је потврда да држава и српски народ заједно одају дужно поштовање Слободану Јовановићу", навео је Коштуница.

Захтев за рехабилитацију поднели су Адвокатска комора Србије, Удружење књижевника Србије, СЛС, Омладина ДСС-а, Удружење припадника Југословенске војске у отаџбини и Удружење жртава комунистичког режима и Нада Томић Вуковић.

Слободан Јовановић (1869-1958) био је правник, историчар, књижевник, председник Српске краљевске академије, професор и ректор Београдског универзитета, потпредседник и председник краљевске владе у избеглиштву.

Био је наставник на Правном факултету 43 године, дописни члан Српске краљевске академије од 1905, а стални од 1908. Био је председник Академије од 1928. године, а од 1927. године и дописни члан Југославенске академије знаности и умјетности у Загребу.

Био је шеф бироа за штампу при Врховној команди Српске војске у Првом и Другом балканском и Првом светком рату.

Учествовао је на мировној конференцији у Паризу 1919. године.

У краљевску владу ушао је 27. марта 1941. као нестраначка личност. Од 1941. године до краја живота живео је у Лондону.

После Другог светског рата његове књиге нису штампане у Југославији, до 1990. године.



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА