BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија унапред одбацује независност Косова

Србија унапред одбацује независност Косова
24.10.2007. год.

Србија унапред и у потпуности одбацује једнострану независност Косова као ништаван акт албанских сепаратиста, изјавио је председник Владе Србије Војислав Коштуница у разговору с министром спољних послова Словеније Димитријем Рупелом.

То значи и да Србија неће признати ниједну одлуку и ниједан документ који би носио ознаку ове нелегитимне и нелегалне творевине, нагласио је Коштуница, саопштила је канцеларија за сарадњу с медијима Владе Србије.

Српски премијер је упозорио да би признавање једностране независности Косова представљало насилно укидање Резолуције 1244 коју су усвојиле Уједињене нације. Ако се нека држава усуди да се отворено супротстави ауторитету УН и противно обавезујућој Резолуцији 1244 призна једнострану независност, од тог тренутка нема више гаранција да се резолуције УН морају поштовати, нагласио је председника Коштуница и додао да би то значило да је политика силе постала јача од УН.

Председник Владе Србије је рекао да решење за Покрајину мора бити пронађено у оквиру Резолуције 1244 која изричито гарантује суверенитет и територијални интегритет Србије и изричито гарантује суштинску аутономију за албанску националну мањину у Покрајини.

Помоћник генералног секретара УН Едмонд Муле рекао је да Савет безбедности "остаје оквир у којем треба да се донесе одлука о будућем статусу Косова и Метохије". Како се наводи у саопштењу Владе Србије, Муле је током састанка са председником владе Војиславом Коштуницом, рекао да Београд "конструктивно учествује у преговорачком процесу" о статусу Косова. Функционер УН је изразио очекивање да ће две стране доћи до решења кроз преговоре.

Дмитриј Рупел је изјавио да Словенија после 10.децембра неће предузимати никакве једностране потезе у вези Косова и Метохије и да ће свој став ће ускладити са осталим чланицама Европске уније."Словенија као пуноправни члан Европске уније ће свој став ускладити са Унијом и никакви једнострани потези неће бити предузимани", рекао је Рупел на заједничкој конференцији за новинаре са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем.

Шеф дипломатије Словеније, која ће 1. јануара следеће године преузети председавање ЕУ, нагласио је подршку преговорима којима руководи посредничка "тројка" Контакт групе.На питање шта ће Словенија учинити ако у ЕУ не буде јединства у случају евентуалног једностраног проглашења независности Косова, Рупел тврди да ће ЕУ бити јединствена по том питању и да ће Словенија учинити све да не буде подељених ставова око будућег статуса Косова. "ЕУ је јединствена кад су у питању важна питања", подвукао је Рупел.

Јеремић је поновио да се Србија залаже за компромисно решење које ће бити прихватљиво и за Београд и за Приштину и бити у домену међународног права."Само такво решење би омогућило интеграцију западног Балкана у Европску унију", рекао је шеф дипломатије Србије.

Из тог разлога, како је навео Јеремић, од велике је важности што и Љубљана и Београд виде процес стабилизације и придруживања Србије ЕУ и процес решавања будућег статуса Косова као два одвојена политичка процеса.

Осврнувши се на састанак делегација Београда и Приштине, одржаног почетком седмице у Бечу, Јеремић је рекао да је разговарано о статусу, а да ће на следећем састанку у Бечу бити речи о 14 тачака које је предложила посредничка "тројка". "Морамо да решимо косовски проблем и пронађемо решење за статус које ће омогућити мир и стабилност на Балкану", истакао је Јеремић.

Како је најављено, Рупел ће у оквиру своје балканске турнеје посетити и Скопље и Приштину.

Шеф словеначке дипломатије ће се у Приштини састати са шефом УНМИК-а Јоахимом Рикером и председником и премијером Косова, Фатмиром Сејдиуом и Агимом Чекуом..



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У неким случајевима и до 50% бензина који Кијев додељује заврши у приватним рукама, преноси Страна.уа


Амерички узбуњивач изјавио је да су резултати парламентарних избора у блоку лош знак за америчког председника Џоа Бајдена

Његов шеф кабинета Андреј Јермак је де факто владар државе, тврдили су критичари агенцији


Немачки и француски лидери требало би да се повуку након што су претрпели штетне поразе на изборима за ЕУ, тврди бивши руски председник

Допуштање руске победе у сукобу лишило би Америку приступа огромним минералним ресурсима, изјавио је Линдзи Грејем


Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА