Инострани стручњаци приступили мониторингу парламентарних избора у Русији
У Москви почиње с радом дугорочна мисија посматрача из Бироа за демократске институције и права човека (БДИПЧ) ОБСЕ. Представници организације ће пратити како се одвијају припреме избора за Државну думу, који предстоје 4. децембра. Русију ће у време парламентарних избора посетити око 650 стручњака, који представљају различите међународне и регионалне организације. Централна изборна комисија је обећала да ће обезбедити потребне услове, као и приступ свим бирачким местима, укључујући и она којима је до сада био забрањен приступ за странце. Ради се о затворима, војним јединицама и бродовима.
На челу стручњака БДИПЧ ОБСЕ је швајцарски дипломата Хајди Таљавини, позната по томе што је руководила међународном комисијом за истраживање околности оружаног сукоба између Грузије и Русије у августу 2008. године. Аутор реферата је признала да се први пуцањ зачуо с грузијске стране, што је и послужило као повод за почетак ратних дејстава. Сад, већ у статусу шефа мисије посматрача Хајди Таљавини је изјавила да је за њу велика част да ради у Русији, обећала је да ће објективно оцењивати припрему за изборе и ток гласања.
Желим да истакнем да је наша улога искључиво посматрачка. Не намеравамо да било кога критикујемо и да било шта намећемо.
Ток гласања у Русији традиционално ће пратити многобројне угледне делегације међународних посматрача. Међу њима су представници из земаља ЗНД, Парламентарне скупштине Савета Европе, Организације за безбедност и сарадњу у Европи, Северног Савета, ЕврАзЕУ, ШОС и других. Званичне позивнице овим организацијама упутила је Централна изборна комисија. Мониторинг избора у Русији такође планирају да врше независни стручњаци из Немачке, Француске, Пољске, Велике Британије, Италије, Израела и САД. Из Централне изборне комисије уверавају да ће за рад иностраних стручњака у Русији бити створени најоптималнији услови. Неће бити никаквих препрека за представнике међународних организација. Уколико буду желели инострани инспектори могу да отпутују чак и на Сахалин. У Централној изборној комисији им је чак понуђено да прате изборе у затворима, војним јединицама и на бродовима, као и у старачким домовима и домовима за инвалиде. Једном речју, страни посматрачи ће имати иста права као и њихове руске колеге, изјавила је члан Централне изборне комисије јелена Дубровина.
Права су апсолутно иста као и за националне посматраче. Сви акредитовани стручњаци имају право да посматрају цео процес гласања и бројање гласова на сваком изборном месту. Инспектори једино немају права да дирају изборну документацију и да нешто захтевају. Иако имају пуно право да ставе примедбу уколико примете кршење закона.
Приметићемо да проблема у вези с бројем и роковима мисије није било с већином иностраних организација. Из сваке од њих доћи ће од 40 до 100 људи. Изузетак је Биро за демократске институције и права човека ОБСЕ. Компромис између ове организације и ЦИК није одмах достигнут. Камен спотицања је био број посматрача. Биро је планирао да упути у Русију 260 људи. Договорено је да дође двеста, што узгред речено, двоструко премашује број стручњака из других организација. Тренутно се у Русији налази 40 стручњака из БДИПЧ из 13 земаља, а кратко време пре избора стићи ће још 160. Они ће контролисати сам процес гласања и бројање гласова, рекла је Хајди Таљавини.
200 посматрача није тако много за овако велику земљу као што је Русија и биће нам тешко да дамо објективне оцене, имајући у виду ограниченост контингента наших посматрача. Међутим, ова цифра представља известан консензус између Централне изборне комисије и шефа БДИПЧ.
Међутим, у Москви рачунају да ће без обзира на све тешкоће, посматрачи БДИПЧ у својим оценама бити објективни и непристрасни. На то је шеф мисије БДИПЧ ОБСЕ изразила тврдњу да су методологија и стандарди посматрачке мисије за све земље једнаки. Међутим, понекад у неким државама посматрачи посебну пажњу посвећују појединим аспектима у току предизборне кампање, додала је Хајди Даљавини.
У неким земљама посматраче БДИПЧ не занимају сви аспекти који су забележени у стандардима, већ неки конкретни. На пример, у Швајцарској мисију веома занима питање финансирања странака. Притом постоје стандардне процедуре које посматрачи прате увек у свим земљама. На пример, регистрација партија, праћење предизборне кампање у медијима, бројање гласова. Управо то су стандарди, који су разрађени у БДИПЧ.
Како се каже „ђаво се крије у детаљима“, а у овом случају управо у аспектима и нијансама које одређује искључиво БДИПЧ ОБСЕ. Да, Биро несумњиво ради по правилима, али по правилима која је донела сама организација и која су позната само њеним стручњацима. Русија је више пута предлагала да се процес посматрања избора учини јасним и транспарентним за све земље – чланове ОБСЕ. Између осталог, да се утврди стандардни број чланова мисије и да се мониторинг избора врши у свим земљама – члановима организације, без поделе на категорије. Ово ће омогућити Бироу да избегне многобројне оптужбе за примену двоструких стандарда и политизацију процеса посматрања избора.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »