Лајчак расписује референдум у РС
У Државној думи Руске Федерације прошле седмице одржан је састанак делегације парламента БиХ с руском страном о узајамној сарадњи и размјени делегација. Након неколико питања депутата Николаја Владимировича Курјановича вођа делегације амбасадор БиХ у Русији, Енвер Халиловић недипломатски је напустио састанак.
Халиловић није, између осталог, хтио да одговори на питања: Докле се дошло са случајем "Старовлах" и зашто је бивши предсједник РС, Мирко Шаровић, годину дана био у притвору по налогу Суда БиХ? Зашто је преко 80 одсто оптужених пред тим судом српске националности? Због чега БХТВ приказује документарне филмове о Русији које финансира један од највећих непријатеља Русије - Березовски? Како је изјавио у интервјуу "Фокусу", Курјанович је питао и зашто су бошњачки политичари и бошњачки дио Оружаних снага БиХ хтјели тајно да испоруче ракетно и артиљеријско оружје Грузији.
ФОКУС: Задње одлуке високог представника, Мирослава Лајчака, у вези са функционисањем заједничких институција изазвале су бурне реакције српских политичара. Како ће реаговати Русија?
КУРЈАНОВИЧ: Потпуно подржавам реакцију замјеника министра спољних послова Русије, Владимира Титова, да одлука високог представника у БиХ, Мирослава Лајчака, да искористи ванредна бонска овлашћења за промјену механизма доношења одлука у Савјету министара БиХ може да доведе до напетости у земљи. Основни начин дјеловања међународне заједнице у БиХ не треба да буде коришћење спољног утицаја на ситуацију, него досљедно подржавање сарадње босанскохерцеговачких страна и предаја одговорности за стање ствари у земљи локалним властима, то је рекао господин Титов и ја га потпуно подржавам. Мир и суживот у БиХ зависи од досљедног поштовања Дејтонског споразума, а одлука господина Лајчака је очигледан покушај кршења саме суштине тог документа и по мојој првој процјени, камуфлирани покушај укидања преосталих институција Републике Српске. Према томе, одлучно подржавам позицију предсједника Владе РС, господина Додика, који је наговијестио повлачење српских представника из бх. институција, ако господин Лајчак не преиспита своју одлуку. Мада се надам да ће се ствар ријешити компромисом – српска страна, која се залаже за поштовање Дејтона, потпуно је у праву и ја не видим разлога због којега Срби морају да прихвате још једно рјешење, које је очигледно штетно по Републику Српску и њено становништво. Мислим да у супротном случају, ако господин Лајчак буде инсистирао на провођењу наметнутих одлука, српски народ у БиХ има пуно право да се изјасни о својој будућности уз помоћ референдума, најдемократскијег инструмента за доношење битних одлука.
ФОКУС: Господине Курјановичу, одређени бх. медији вас оптужују због наводног кршења дипломатске етике током посјете парламентарне делегације БиХ Руској Државној думи. Шта се стварно десило?
КУРЈАНОВИЧ: Преко мојих помоћника с терена добио сам два чланка из неких штампаних листова. Хоћу да напоменем госпођи Азри Алајбеговић, која је мене оптужила за неки "упад са закашњењем", да је управо делегација БиХ закаснила 40 минута од заказаног термина, па сам због тога морао отићи на сједницу Комитета за спољну политику Думе, чији сам члан, због расправе око мог нацрта резолуције о укидању ембарга Куби, који је касније усвојен на засједању Думе. Дакле, приче о упадању и кашњењу не пију воде.
Као друго, одбацујем оптужбе амбасадора Енвера Халиловића за наводно провоцирање бх. делегације. Хоћу да подсјетим да сам ја, за разлику од осталих присутних представника руске стране, више пута био на терену, односно у земљама бивше Југославије, па самим тим имам право да постављам права питања која су везана за актуелна збивања у БиХ, коју амбасадор Халиловић и посланици представљају.
Ја тврдим да знам реално стање у тој земљи, које је јако забрињавајуће, па зато и постављам реална питања, а не да ћаскам у стилу "како сте путовали и како је вама у Москви". Парламент није кафана, ми морамо да причамо о проблемима, а не о небитним стварима. Ако појединци доживљавају озбиљан разговор као провокацију, то је њихов проблем и проблем политичких опција које они заступају.
ФОКУС: Дио бх. делегације каже да сте постављали питања, која нису имала везе с БиХ?
КУРЈАНОВИЧ: Није ми јасно откад питања у вези са функционисањем управо заједничких бх. институција као што БХТВ, Суд БиХ и Савјет министара БиХ немају везе с БиХ и постали су проблем за њеног амбасадора? Међутим, могу да претпоставим о чему се ради. Наиме, амбасадор једноставно није знао да одговори на моја питања, јер су она садржавала непобитне чињенице, које нису ишле у корист одређеним политичким круговима у Сарајеву.
Дакле, БХТВ јесте приказао филм "Друже предсједниче" чије је стварање финансирао Борис Березовски, пропали тајкун и највећи непријатељ Русије. Тај филм јесте покушај да се компромитује актуелни предсједник Русије, Владимир Путин. Према томе моје питање како је то могуће на државној телевизији БиХ потпуно је нормално јер ја не волим када неко блати моју земљу и њеног предсједника. Колико ми је познато, дошло је чак и до реакције руске амбасаде тим поводом.
Друго, број Срба, оптужених пред Судом БиХ стварно је премашио бројку од 80 одсто од цјелокупног броја ухапшених, па с обзиром да током рата злочине су вршили и Хрвати и Муслимани, мене и данас занима овакво изразито селективно дјеловање Суда БиХ и због чега се примјењују дупли стандарди.
Не може амбасадор БиХ да тврди како није упознат с покушајем дијела бошњачког политичког врха да опструише функционисање Рафинерије у Броду откад је она власништво руске фирме "Зарубежњефт". Доказ је томе и реакција Руске амбасаде у БиХ, која је директно тражила од предсједавајућег Савјета министара БиХ Николе Шпирића да обезбиједи нормалне услове за функционисање ове рафинерије, чему су се супротстављали министри из редова бошњачког народа на тај начин што нису долазили на сједнице Савјета министара. Они су замало оштетили један од највећих економских пројеката између наших земаља.
Волио бих да чујем како и чиме би чланови бх. делегације могли да демантују наведене чињенице...
ФОКУС: Покушај испоруке вишецијевних ракетних бацача у Грузију, је такође питање које су поједини чланови бх. делегације сврстали у провокације?
КУРЈАНОВИЧ: Па топло препоручујем да прочитају властиту штампу, рецимо недјељник "Слободна Босна", с подацима који потврђују намјеру бх. институција да се тај "Оркан" прода у Грузију, а зна се против кога би то могло бити употријебљено оружје – против руских миротвораца, који имају мандат УН.
Иначе, стварно не могу да вјерујем да сам боље упућен у детаље око стања у БиХ од њених парламентараца и амбасадора. Дакле нису моја питања спорна већ понашање господина амбасадора Халиловића. Према томе, уопште ми није јасно, какав је то господин Енвер Халиловић дипломата, ако не зна одговорити на питања, која су у вези са ситуацијом у његовој земљи, а умјесто тога зна да крши дипломатски протокол, покушавајући да побјегне са састанка. Ове године сам успјешно завршио Државну академију за дипломате у Москви, па за мене, као стручњака, понашање амбасадора БиХ на том састанку изгледало је потпуно аматерски. Мада је тешко и да се очекује нешто друго од човјека који је, према писању једног хрватског листа, свео рад Амбасаде БиХ у Москви на ниво 19. вијека.
ФОКУС: Мислите ли да ће бх. парламентарци у наредном периоду хтјети да се састану с вама?
КУРЈАНОВИЧ: Поручујем им да се сљедећи пут, када буду дошли у Москву, боље припреме јер ја ћу и тада постављати питања у вези са сувишном централизацијом БиХ, негирањем ратних злочина над српским становништвом у БиХ, монтираних судских процеса над Србима и слично. Ја сам ту да браним интересе Срба у БиХ и нико неће да ме заустави у томе. Ја нисам дјевојка да се свиђам свима, већ политичар који брани интереси своје земље и њених савезника, у овом случају – српског народа у БиХ.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »