BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јефтино

Јефтино
23.10.2007. год.

БЕОГРАД - Британски магазин Јуромани, који је лидера Г17 плус Млађана Динкића управо почастио титулом најбољег министра финансија на свету, пре 11 година објавио је афирмативни текст о тадашњем југословенском гувернеру Драгославу Аврамовићу, уз надокнаду од 80.000 долара, тврди за Курир Драган Живадиновић, бивши саветник у кабинету Министарства информисања.

- Савезни премијер Радоје Контић уговорио је промоцију Аврамовића преко Јуроманија. Постоје стенограми са седнице савезне владе на којој је он изнео ту идеју, с којом су се сложили сви министри, да се издвоји 80.000 долара за текст који би требало да поправи имиџ земље, похвали јак динар и истакне у први план економске реформе које се успешно спроводе у СРЈ - каже Живадиновић.

Како он тврди, годину дана касније, из Јуроманија су тражили 300.000 долара да се један од југословенских министара прогласи за најбољег на свету.

- То је било превише, па су тадашњи савезни функционери откачили странце. Не могу да тврдим да ли је и колико новца дао Динкић да би добио то признање, али постоје озбиљне индиције да се те титуле сређују куповином, а не стварним заслугама - напомиње Живадиновић.

Радоје Контић, међутим, није могао за Курир да потврди, али ни да демантује ове тврдње.

- Стварно не могу да се сетим да ли је Влада одобрила средства за промоцију земље преко лондонског часописа. Нисам сигуран, поготово што је функција гувернера потпуно одвојена од извршне власти. Ипак, могуће да се такав текст појавио у Јуроманију - каже Контић.

Српски економисти сматрају да је признање које је Динкић добио за рад у области финансија добро за имиџ земље, мада признају да не знају којим се критеријумима руководио жири угледног часописа. Бранко Драгаш, председник Удружења малих акционара, каже да је титула Јуроманија Динкићу "смешна, жалосна и да вређа интелигенцију грађана Србије".

- У комерцијалној цивилизацији можете да купите шта хоћете, па ме и признање Динкићу не чуди. То вам је исто као да мене, који играм кошарку рекреативно, прогласе за најбољег играча НБА лиге - подсмешљиво ће Драгаш.

Признање лондонског часописа, додаје овај економиста, утолико је смешније кад знате да Луксембург има доходак од 46.000 долара по глави становника, Сингапур 42.000, а Србија 2.500. Драгаш се пита како је могуће да министар Динкић буде бољи и успешнији од министара побројаних земаља.

- Србија дугује 22 милијарде долара, више него својевремено СФРЈ, чији је спољни дуг био 20 милијарди. То ће враћати грађани Србије. Кад је отишао с места министра финансија, тврдио је да је оставио суфицит, да би Ђелић утврдио дефицит. Да не причамо да је динар једина валута у свету која јача у односу на евро - ироничан је Драгаш.

На другој страни, економиста Горан Николић сматра да признање Динкићу треба посматрати као позитивну ствар за Србију, без много мозгања да ли је министар заслужио титулу најбољег на свету.

- Образложење признања Динкићу односи се на побољшање економских прилика у земљи, а то би могло позитивно да утиче на рејтинг Србије и да привуче неке нове инвеститоре - оцењује Николић.

Немања Ненадић, директор "Транспарентности Србије", слаже се да је лепа вест то што је неко из Србије добио признање.

- Ипак, било је доста контроверзи у његовом раду. Као и код сваке награде, битно је поређење с конкурентима, а ја не знам како су радили министри финансија осталих земаља у свету - каже Ненадић.

Интересантно је да Јуромани из године у годину кандидује лидера Г17 за титулу најбољег у својој области. Прошле године био је међу фаворитима за нај-министра финансија 2005. На регионалној конференцији о финансијама и инвестирању пре две године у Цавтату Динкићу су одата признања за "највећи скок економског рејтинга који је икада постигла једна земља".

КАРИЋ: МЛАЂО, КУПИО СИ НАГРАДУ!

Драгомир Карић, брат Богољуба Карића, прозвао је Млађана Динкића да је купио награду најбољег министра.
- Нашим парама, негде у свету, купљена је награда за Динкића, који је уцењивачки распродао српску имовину, уништио фабрике, а с њима и све породице које су тамо биле запослене - категоричан је Карић.
Иначе, и Богољуб Карић је 1995. добио признање најбољег менаџера Југоисточне Европе. Ову титулу доделила му је Агенција за избор најбољег менаџера у БиХ и југоисточној Европи.



  • Извор
  • Курир
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА