Интервју са министром иностраних послова Русије Сергејом Лавровом
Западна резолуција за Сирију прети понављањем либијског сценарија.
Тамо постоји једнострана оцена ситуације, сва кривица се полаже на владу на челу са Башаром Асадом.
Смрт Моамера Гадафија изазива питања, неопходно је истражити погибију пуковника
То како се десила смрт Моамера Гадафија изазива читав низ питања, изјавио је министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице.
Руски шеф дипломатије први пут је прокоментарисао погибију бивешг лидера Либије.
Чуо сам изјаву многих светских лидера са изразом задовољства и чак и радости поводом тога што је диктатор мртав. Не бих хтео да дајем оцену тих изјава. Приморани смо да се ослањамо на чињенице и на међународно право. А међународно право гласи да у току оружаних конфликата делују међународна хуманитарна правила. Ова правила су потврђена у Женевским конвенцијама, које су се доносиле крајем 40-их година и затим су допуњавање разним протоколима. У тим конвенцијама јасно је речено да чим учесник оружаног кофликта буде заробљен, према њему треба да се примењују посебне процедуре, укључујући пружање помоћи. Они кадрови које смо видели преко телевизије говоре да је Гадафи био заробљен пошто је био рањен. И да су га затим заробљеног лишили живота. Није случајно данас управа Врховног комесара УН за људска права изјавила да је неопходно истражити све околности његове смрти.
Сергеј Лавров је подсетио да је о губитку легитимности пуковника Гадафија више пута изјављивао председник Русије Дмитриј Медведев. Овај став Русије је био фиксиран у одлуци самита Велике осморке у француском Довилу.
Неопходна међународна оцена деловања НАТО-а у Либији
Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров први пут је прокоментарисао погибију бившег лидера Либије Моамера Гадафија. Како је изјавио Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице: неопходно је спровести истрагу смрти Гадафија. Сергеј Лавров је изразио мишљење да је приликом заробљавања Гадафија била прекршена међународна конвенција, а НАТО авијација, која је бомбардовала аутомобилски конвој пуковника прекршила је резолуцију УН.
Снаге НАТО-а имају мандат да осигуравају режим беспилотне зоне, тачније да не допусте да авиони ратног ваздухопловства Либије полећу. Никаквог односа према беспилотној зони напад на копнене циљеве, укључујући конвој Гадафија нема. Тако да нас занима оцена деловања НАТО-а са међународно-правне тачке гледишта.
Сегеј Лавров такође је упозорио Запад на коришћење искуства војне операције у Либији убудуће. Не желимо да будући слични конфликти буду обучени у такву форму да се мешање спољних сила врши уз грубо кршење међународног права, укључујући резолуције СБ УН. Зато сам дубоко уверен да је неопходно најбрижљивије размотрити све што се десило са међународно-правне тачке гледишта.
Русија ће градити односе са новим властима Либије на основу договора склопљених са претходним режимом
Русија је признала Прелазни национални савет Либије као легитимну власт у земљи – изјавио је Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и још две руске радиостанице. По речима руског шефа дипломатије, Москва подржава контакте са новим либијским властима како линијом своје амбасаде у северноафричкој земљи, тако и на нивоу специјалног представника председника Русије Михаила Маргелова. Желимо да градимо односе на нивоу поштовања оних договора и споразума који су били склопљени између наших земаља – подвукао је Лавров. И по речима министра, представници ПНС јасно су потврдили да ће пратити управо такву логику. Шта више, став да нове власти треба да поштују своје међународне обавезе стоји и у резолуцијама СБ УН о Либији. Тако да ће се односи градити на основу узајамног поштовања, равнопрвности и узајамне користи, закључио је министар иностраних послова Русије.
Догађаји у Либији не треба да постану модел за будућност
Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров у интервјуу за радиокомпанију Глас Русије и две друге руске радиостанице упозорио је Запад и НАТО на копирање искуства војне операције у Либији убудуће. Лавров је напоменуо да почев операцију у Либији, НАТО је тврдио да његов циљ представља заштита цивилног становништва, а не уклањање Гадафија. Сада је циљ западних земаља коначно достигнут, мада циљ уклањања Гадафија пред њима СБ није постављао. Осим тога, шеф руске дипломатије скренуо је пажњу на то да је лидер Џамахирије био ухваћен не од стране одреда Прелазног националног савета Либије, већ од стране полуатономних одреда из Мисурате. А то поставља питање о томе како ће се даље развијати ситуација у Либији? Русија је заинтересована за то да Либија буде мирна земља а нова власт да узима у обзир интересе свих грађана независно од њихове вероисповести, етничке, кланске и племенске припадности.
Русија је за последњих 15 година битно ојачала позиције у Северној Африци
Русија је у последњих 10-15 година битно увећала своје могућности у Северној Африци, изајвио је Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге водеће руске радиостанице. Министар иностраних послвоа одговорио је на питање Генадија Зјуганова, председника КПРФ, постављеним преко интернета, који је тврдио да је Москва изгубила своје позиције у региону. Шеф дипломатије је подвукао да је у првом реду попуњен вакуум који је постојао у односима СССР са монархијама Персијског залива. Данашња Русија подржава са њима не само дипломатске, већ и изнтензивне трговинско-економске везе. Шта више, Москва води конкретни дијалог по питањима безбедности. За 10 дана биће одржан први у историји министарски састанак Русија-Савет сарадње арапских држава Персијског залива. Остају односи стратешког партнерства са Египтом, Алжиром, Мароком и Тунисом. И економска компонента, темељ билатералних односа, постаје све богатија, уверен је Сергеј Лавров.
Односи Русије са Афричким савезом не одговарају њиховом потенцијалу
Министар иностраних послова Русије у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице говорио је о перспективама развоја Москве и Афричког савеза.
Сергеј Лавров је напоменуо да већ сада Русије учествује у свим мировним операцијама које УН воде у Африци, помаже у припреми афричких миротвораца, пружа помоћ у опремању мировних контигената.
Москва је успоставила и одржава партнерске везе са Афричким Савезом, на сталној основи у Адис-Абеби ради стални преставник РФ у Афричком Савезу.
Ипак уз све успехе билатералних односа обими актуелне сарадње не одговарају њиховом потенцијалу. Робна размена са свим земљама јужно од Сахаре износи око 4 милијарде долара, док Кина има овај показатељ од 120 милијарди долара.
Говорећи о најуспешнијим примерима сарадње Русије са земљама Региона министар иностраних послова је навео инвестиционе пројекте компанија Гаспром, Русал, Ренова, Лукојл, Алроса.
Став Запада који покушава да представи либијски сценарио као узор за суседне државе провоцирају талас насиља у региону
Западни пројекат резолуције о Сирији прети понављањем либјског сценарија, изјавио је Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге водеће руске радиостанице. Министар иностраних послова Русије је напоменуо да је разматрање овог документа у СБ УН изазвало озбиљна размимоилажења. Главни недостатак документа, по речима Лаврова, у једностраном је тумачењу стиуације: читава кривица се полаже на владу на челу са председником Башаром Асадом. Русија је од самог почетка осуђивала примену силе против мирних демонстраната. Ипак осуђује и екстремистичке елементе који су се увукли у редове мирних демонстраната и провоцирају ихна сукобе са полициом и владиним трупама. Наоружани су екстремисти шверцованим оружјем из Ирака и Либана – и ове податке још нико није оповргао, подувкао је Лавров. Што се тиче покушаја запада да представи либијски случај као узор за суседне државе, таква линија ће само провоцирати нове таласе насиља. Став Русије је да се конфликти решавају само путем преговора, закључио је шеф руске дипломатије.
Русија неће оставити своје грађане у тешкој ситауцији
Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров дао је велики интервју радиокомпанији Глас Русије и двама другим руским радиостаницама. Одговарајући на питање слушаоца Гласа Русије из Њујорка о томе како ће Русија помагати оним својим грађанима који су се нашли у сложеној ситуацији у иностранству, министар је одговорио да руски грађани могу бити уверени: земља их неће оставити у неправедној ситуацији.
Међу најгласнијим случајевима Лавров је навео случај Виктора Бута, оптуженог за трговину оружјем и пилота Константина Јарошенка, осуђеног за шверц наркотика. Министар иностраних послвора РФ је подсетио да су у оба случаја на најгрубљи начин били прекршени државни закони и међународне норме. Руске дипломате су пружиле подршку руским грађанима и њиховим породицама, ангажовале адвокате.
Такође у интервјуу за Глас Русије Сергеј Лавров је подсетио на случајеве кршења права руских грађана у иностранству у случајевима везаним за децу, рођену у мешовитим браковима. Међу најскандалнијим је суђење Рими Салонен. Њен муж је уз помоћ финскго дипломате тајно отео из Русије и извео у пртљажнику сина руске грађанке.
У тој сфери, по речима Лаврова, Москва ће инсистирати на склапању споразума о пружању узајамне правне помоћи у кривчним, породичним и другим судским процесима.
Од 1. јануара 2012. године прорадиће Фонд подршке руским сународницима
Трошкове за адвокате за руске грађане који су се нашли у сложеној ситуацији у иностранству преузеће на себе нови специјални фонд. О томе је у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице говорио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров. По његовим речима, од првог јануара 2012. године започеће рад Фонд подршке руским сународницима, формиран по налогу председника РФ Дмитрија Медведева. На рачун фонда ће се плаћати услуге адвоката и мере на осигурању права руских грађана у оним државама где они живе или се налазе као туристи.
Руске власти ће знати у којим условима расту и васпитавају се деца усвојена из Русије
Министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице изјавио је да потписивање билатералног споразума са САД о судбини усвојене деце омогућава да се прати судбина сваког детета. По речима шефа дипломатије, раније руске дипломате нису имале информације о томе где живе породице које су усвојиле руску децу и како се она осећају. Сада ће сарадници мисије имати право конзулског приступа у породице у било које време како би схватили у којим условима деца расту и васпитавају се.
Покушаји дискриминације руских компанија на европском гасном тржишту озбиљно су забринули Москву
Заштита руских компанија које раде у иностранству један је од приоритетних задатака МИП, изјавио је министар иностраних послова Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге водеће руске радиокомпаније. Истовремено, напоменуо је министар, ово питање се налази под контролом председника и владе РФ. По мишљењу Сергеја Лаврова, управо у тој сфери испољава се однос према земљи у систему међународних односа, у систему међудржавне комуникације. Русија је најближи енергетски партнер ЕУ. Зато једнострани кораци које предузима Европска комисија озбиљно брину Москву. Међу таквим корацима је и усвајање Трећег енергетског паекта. Документ садржи предлоге који ступају и директну противречност са обавезама земаља чланица ЕУ. Москва рачуна да ће питање бити решено на преговорима који се сада воде линијом руског Министарства енергетике и комесара за енергетику ЕУ. Главни циљ дијалога је да се не допусти ретроспективна примена ставова трећег енергетског пакета у погледу оних пројеката који су већ завршени или се налазе у стадијуму реализације, подвукао је Сергеј Лавров.
Сергеј Лавров позвао је сународнике у иностранству да саопштавају о кршењу права рускофонског становништва
Министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге радиостанице говорио је о мерама заштите рускофонског становништва и руског језика у иностранству.
По речима Лаврова, сваки случај мешања власти у рад било ког издања, радио или ТВ канала који емитује на руском језику износе се на разматрање на међувладиним преговорима. При томе министар иностраних послова позвао је руске грађане да саопште у амбасаде чињеницу дискриминације рускофонске штампе уоним земљама где живе.
Осим тога, Лавров је саопштио да у оквиру подршке статуса руског језика, МИП подржава рад специјализованог интернет-портала издаје листове у разним регионима света. Такође је изашла серија књига под заједничким називом Руси у Америци и Руси у Европи.
Доласком Обаме у Белу кућу у односима Русије и САД дошло је до озбиљних промена
Москва и Вашингтон раде на интензивном и конструктивном дневном реду. Ово је у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице изјавио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.
По његовим речима, односи између Русије и Америке у многоме зависе од стабилности савремених међународних односа. И мада би сарадња две земље по мишљењу министра, могла да буде много боља, треба признати да је доласком преседника Обаме у Белу кућу дошло да битних промена.
У вези са тим Сергеј Лавров је прокоментарисао свој рад са државним секретаром САД Хилар Клинтон. Како је признао министар, шефовима дипломатија стално недостаје времена за разматрање конткретних питања билатералних односа и међународног дневног реда.
Министар иностраних послова Русије је напоменуо да је одлуком преседника Дмитрија Медведева и Барака Обаме била формирана билатерална комисија. Сада у оквиру ње делује 20 радних група у таквим правцима као што су економија, енергетика, здравство, грађанско друштво, владавина закона, војни послови, међународна безбедност.
САД треба да поштују интересе Русије у Централној Азији
Русија нема монопол на односе са земљама у централној Азији и Закавказју и она се са поштовањем односи према њима као према сувереним државама, које имају право да бирају себи партнере. Такву изјаву у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице изразио је министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров.
Одговарајући на питање о односима Москве и Вашингтона, министар иностраних послова РФ истакао је да се интереси САД и Русије сада пресецају и на Блиском Истоку и на северу Африке, и у Авганистнау, и у Ираку, и у Азијско-Тихоокенаском региону, и у Латинској Америци. И наше две земље не покушавају да раде једна против друге, већ покушавају да реализју заједнички потенцијал на опште благо.
Русија поштује и схвата интересе које имају САД у земљама Централне Азије и Закаквазја. Ипак, Москва би желела да и Вашингтон поштује интересе Русије у том региону.
Русија и САД треба да очисте своје односе од рецидива мишљења хладног рата
Москва и Вашингтон треба да очисте своје односе од идеолошких наслага. Такво мишљење изразио је Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге водеће руске радиостанице. Нажалост, инерција мишљења наслеђена од доба хладног рата још увек је јака, истакао је шеф руске дипломатије. Ипак, Русија данас улаже све напоре да искорени сличне елементе из своје спољне полтике. Две велике силе не треба да се сударају челима, већ заједно да траже путеве који су повољни свима, убеђен је Сергеј Лавров.
Покушаји да се донесе „списак Магнитског“ грубо је кршење претпоставке о невиности
Страни партнери Русије немају право да доносе одлуке уместо суда и да намећу своје пресуде. Такво мишљење изразио је министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров, одговарајући на питања о реакцији страних политичара на случај Магнитског.
Министар иностраних послова РФ изјаснио се против усвајања такозваног „списка Магнитског“ у америчком конгресу, где су набројана имена лица која би могла да имају везе са смрћу правника инвестиционог фонда Hermitage Capital. Сергеј Лавров је уверен да аутори сличних спискова покушавају да изврше притисак на власти Русије и руске судове. Какве год чињенице да пливају медијским простором, док не буде донета пресуда суда, претпоставка о невиности делује. Покушај сенатора Кардина је грубо кршење светог за сваког Американца принципа о претпоставци невиности. Русија такође има примедбе према америчком правосуђу, додао је Лавров.
Сва питања ступања Русије у СТО су регулисана
Русија је завршила све преговоре са ЕУ и САД о ступању земље у СТО. Ово је у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице изјавио министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров.
Једина преграда остаје став Грузије. Министар иностраних послова РФ је прецизирао да претензије Тбилисија немају никакве везе са нормама и захтевима СТО. Грузијска страна покушава да повеже свој пристанак на чланство Русије у СТО са питањем статуса Јужне Осетије и Абхазије.
Сергеј Лавров је директно оптужио грузијске власти за лаж и покушај стварања негативног имиџа Русије на Западу. Недавно је Михаил Саакашвили измислио неких 18 терористичких аката, које су организовале руске специјалне службе на територији Грузије против амбасаде САД, против представништва НАТО-а, против представништва политичких странака Грузије, на железници, против полицијских станица. То је једноставно бесмислица.
Безвизни режим са Грузијом у условима одсуства дипломатских односа између Тбилисија и Москве је нонсен
Преседника Грузије Саакашвилија нико никада неће позвати у Русију: ова персона не постоји на списку партнера Москве, изјавио је Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге водеће руске радиостанице. Човек који је наредио да се убијају руски миротворци и цивили у Јужној Осетији искључен је са списка наше комуникације, подвукао је министар иностраних послова РФ. Обичне грађане Грузије и Русије министар је подсетио да није Москва прекинула дипломатске односе између две земље, то је била инцијатива господина Саакашвилија. Ипак, сви који желе могу да добију визе за посете Русији – да дођу у госте рођацима или ради хуманитраних, културних, образовних контаката. Ипак када држава са тобом прекида дипломатске везе, имати безвизни режим са том земљом нонсенс је, рекао је Сергеј Лавров.
Амерички систем ПРО до 2020. створиће реалну опастност по стратешке нуклеарне снаге Русије
Иступање САД из Споразума о ПРО и развој сопственог система ПРО од стране Вашингтона нарушио је стратешки паритет и стабилност у свету, изјавио је Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге водеће руске радиостанице. Ако САД испуне своје планове на стварању ПРО, до 2018-20. године противракетни штит ће постати озбиљна претња за стратешке нуклеарне снаге Русије, истакао је шеф руске дипломатије. Наравно, Москва је приморана да узима у обзир такав ризик у свом војном плаирању. Било би много боље када би се проблематика ПРО из сфере противречности пренела у сферу не просто узајамне сагласности, већ и стратешког партнерства, чак и савезништва. За сада, нажалост, Вашингтон не само да одбија сарадњу, већ и категорички одбија да да правне гаранције да систем није усмерен против Русије. У таквим условима Москва не види могућности за заједничка дејства, закључио је Сергеј Лавров.
Москва не избегава питања о мировном споразуму са Јапаном, али Курили су били, јесу и биће територија Русије
Русија не покушава да учини Курилска острава неприступачном тврђавом, такву изјаву за Глас Русије и две друге руске радиостанице дао је министар иностраних послова Сергеј Лавров. Министар иностраних послова поново је подвукао да су Курили били, јесу и биће наша територија у складу са оним одлукама које су биле усвојене према резултатима Другог светског рата и потврђене у Повељи УН. Москва никада није избегавала разговор о склапању мировног споразума, али овај дијалог треба да се води на основу узајамног поштовања и без усијавања страсти. Упоредо са тим, додао је министар иностраних послова, Русија би хтела у пуној мери да реализује потенцијал односа са Јапаном. Већ сада се развија политички дијалог, брзим темпом се проширује економска сарадња. Русија је спремна да увећа испоруке енергената у Јапан после трагедије на Фукушими.
Списак мера за увођење безвизног режима са земљама Шенген зоне биће одобрен на самиту Русија-ЕУ и децембру
Велики корак ка преласку на безвизне посете у земље Шенген зоне очекује се ускоро, изјавио је Сергеј Лавров у интервјуу за Глас Русије и две друге водеће руске радиостанице. По речима руског шефа дипломатије, Москва и Брисел су усагласиле списак заједничких мера. То су ствари које се могу лако проверити: такве, као што је увођење биометријских пасоша, решавање питања регистрације. Списак треба да буде одобрен почетком децембра на самиту Русија-ЕУ у Бриселу. Остаје да се усаглашене норме пренесу у законе. То ће трајати неколико месеци, истакао је Сергеј Лавров.
Једностране санкције Запада против Ирана штете преговарачком процесу
Русија чини све како би извела из ћорсокака преговоре о нуклеарном програму Ирана. Ово је у интервјуу за Глас Русије и две друге руске радиостанице говорио министар иностраних послова Сергеј Лавров. Министар је истакао да би Иран могао да испољи политичку вољу и да се одлучи на тешњу и отворенију сарадњу са МАГАТЕ. Москва је већ предложила низ иницијатива како би покренула преговоре између квартета посредника и Ирана. Ипак тај процес ометају једностаране санкције које су донеле САД, ЕУ, Аустралија, Канада, Јапан и низ других земаља. То ствара код Техерана утисак да Запад не жели да се договара и покушава да угуши Иран и његову привреду. Због нежеље страна да иду на компромис, провоцира се нови талас конфронтације.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Либија
- Сирија
- Грузија
- НАТО
- Лавров
- Обама
- СТО
- становништво
- права
- гас
- финансије
- односи
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »