Без транзита, директно у Европу
Руски „Газпром“ разматра могућност изградње трећег крака „Северног тока“ који повезује Русију са Европом по дну Балтичког мора, изјавио је заменик шефа руског енергетског гиганта Александар Медведев.
План засад остаје само план, али бизнис идеја постоји, рекао је он. Русија је спремна да обезбеди Европи онолико гаса колико јој је потребно. Шта више компанија је заједно са партнерима у стању да створи неопходну количину гасовода, поред Северног и Јужног тока, али само полазећи од потреба. Сада је на европљанима да одлуче, који су већ имали могућност да се увере у могућности Русије.
Изјава Александра Медведева се у потпуности уклапа у стратегију развоја „Газпрома“ у области експорта гаса, нагласио је руководилац аналитичке управе Фонда за националну енергетску безбедност Александар Пасечник:
Комесар за енергетику ЕУ Етингер је изјавио да Европа у целини не одбацује могућност да ће бити веће потребе за гасом у стратешкој перспективи. 25 до 30 милијарди кубика – то су додатне количине које се очекују од Русије. Иницијатива за изградњу трећег и четврток крака се чула за време сусрета председника Медведева и канцелара Меркел у јулу ове године. Али тада је канцеларка одреаговала опрезно. Било је речено да Немачка засад нема потребе за већом количином руског гаса, и поред тога што земља има стриктан план за целосну замену атомске енергетике на гасну. Зато је главна реч Меркелове била „засад“. Изгледа да се на повећану потражњу гаса неће дуго чекати. И разумљиво је зашто „Газпром“ уверава Европу у своју спремност да у перспективи повећа гасну кооперацију.
Подсетићемо да је пуштање гаса првом деоницом „Северног тока“ планирано за 8. новембар. У пројекту учествују Русија, Немачка, Холандија и Француска. И поред оштре критике „Нордстрима“ од стране земаља транзитера, план реализације се остварује како је предвиђено. У септембру је започето пумпање техничког гаса. Изградња другог крака ће бити завршена догодине. 55 милијарди кубика годишње – то је укупан обим плавог горива који ће добити ЕУ. Тако ће енергијом бити снабдевено 26 милиона домаћинстава.
Активизација сарадње са Русијом на увећању испоруке гаса је стимулисана недавним неспоразумима Москве и Кијева о условима транзита преко Украјине. Европа је схватила да је сарадња са Русијом боља без посредника, сматра аналитичар компаније „Арбат капитал“ Виталиј Громадин:
Сарадња са Немачком је већ показала да је пројекат успешан. И Немачка се не боји своје зависности од „Газпрома“. Њене компаније су спремне да сарађују чак и у „Јужном току“, и да дозволе руској компанији да на територији Немачке гради електричне централе. Односно, дају шансу „Газпрому“ да учествује у свим етапама. Мислим да постоји добра могућност да се изгради трећи крак.
На таквој позадини се појавила информација да је Русија спремна да увећа своје присуство на азијском енергетском тржишту. Тако су представници руском МИП-а и компаније „Шел“ 20. октобра разговарали о партнерству у Азији, па и у области иновација и напредних технологија.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- ЕУ
- Гаспром
- гас
- енергија
- инфраструктура
- инвестиције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »