Појас Пресвете Богородице ускоро у великој руској земљи
Једна од највећих православних светиња - Појас Пресвете Богородице, који се чува у манастиру Ватопеду на Светој Гори, посјетиће ускоро Русију, у пратњи неколико десетина светогорских монаха.
Православна реликвија је зидине Ватопедског манастира напуштала свега неколико пута, а први пут се доноси у Русију. "Кад се светиња износи из манастира тај догађај увијек прате многа чуда.
Очекујемо их и овог пута. Велики благослов ће бити доношење Појаса у Русију. Руски народ је дуго година молио за то", каже настојатељ Ватопедског манастира на Светој Гори архимандрит Јефрем.
Дијелови Појаса Пресвете Богородице чувају се у манастиру у три ковчега од злата и сребра, опточена драгим камењем.
Монаси кажу да је за вријеме земаљског живота појас од камиље длаке исплела сама Богородица, а златним нитима га је украсила царица Зоја у част избављења од страшне болести.
Појас је дуго времена чуван у Палестини, а затим је пренесен у Константинопољ у храм, који је саграђен за њега. У Ватопеду се Богородичин појас налази још од 14. вијека и сматра се његовом главном светињом.
У манастиру Ватопеду чува се више од хиљаду православних светиња. Најпоштованије од њих су глава Јована Златоуста, честица Крста Господњег и Појас Богородице.
Једном дневно, послије вечерње молитве, они се износе како би им се поклонили ходочасници, који овамо долазе из цијелог свијета. Молитва испред Појаса Богородице, кажу монаси, може да исцијели од многих болести, али се сматра да посебно помаже бесплодним супружницима.
"Занимљиво је то да освештавамо мање појасеве на Појасу Богородице и они исцјељују неплодност", каже монах Ватопедског манастира на светој Атонској гори Доситеј.
Сваки овакав ланени појас дужине од метар и по монаси у буквалном смислу пропуштају кроз сопствене руке. За вријеме рада на појасу обавезна је молитва. Она помаже у томе да се рутина претвори у усредсређену медитацију. Затим се појасеви освештавају на Богородичином Појасу и дијеле вјерницима.
"Надам се да ће се и мушкарци и жене за вријеме ове посјете руској земљи ватрено молити код ње, да ће је цјеливати и молити Царицу Небеску за помоћ у свом животу, укључујући и рођење дјеце", каже патријарх московски и цијеле Русије Кирил.
У Русију ће Појас Пресвете Богородице бити донесен трудом Фонда Андреја Првозваног. Тај догађај припреман је дуги низ година, подсјећају руски медији.
Санкт Петербург ће бити први град у Русији у који ће светиња бити донесена, а затим ће проћи кроз градове Сибира, Далеког истока, Урала, запада и централног дијела Русија. На крају обиласка Појас Пресвете Богородице биће донесен на поклоњење у Москву.
Отац Пантелејмон из Ватопеда одлучио је да у Русију, у којој никад раније није био, понесе најбољи ватопедски мед како би почастио многобројне вјернике.
"Дођите, не бојте се. Кад доносимо пчеле са копна оне су врло агресивне. Али овде благодат силази чак и на њих. Пчеле постају кротке и не уједају", каже монах Пантелејмон из Ватопедског манастира на светој Атонској гори.
- Извор
- Голос России, Срна/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Грчка
- религија
- православље
- празник
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »