Три цркве без крова
Снијег који је ових дана забијелио села око Пљеваља и најавио долазак зиме највише је уплашио пљеваљске градитеље, а посебно оне који раде на изградњи црквених објеката јер у недостатку средстава радови нијесу приведени крају. Иначе, познато је да у периоду од 1945. па до 1997. године до доласка владике Филарета на мјесто епископа милешевског у пљеваљској општини није саграђена ниједна нова црква, а нијесу ни обанављане цркве које су порушене у прошлости. Према ријечима намјесника пљеваљског проте Милете Кљајевћа, проблема има доста, али има и видних резултата на обнављању и градњи божјих храмова.
– Владика Филарет нам је као наш пастир дао добар правац и са познатом његовом реченицом "да у овим временима црква мора ићи за народом, јер тамо гдје не дођу православни свештеници доћи ће секташи". И управо тако се ради у Милешевској епархији, граде се и обнављају цркве. Међутим, то нимало није лако јер има тешкоћа са новцем, са организацијом рада и тако често долазимо у безизлазну ситуацију. Сада је приоритет да се започети радови доведу у ту функцију да зиму дочекају у таквом стању да грађевине непретрпе штету јер у супротном не би било добро. Једноставно треба сачувати оно што је досад урађено, како би се на прољеће успјешно стартовало – каже Кљајевић.
Међутим, тренутно у пљеваљској општини има четири градилишта од којих храм св. Великомученика Георгија на Гукама, црква Великомученице Марине у Пиперима и црква Великомученика Прокопија у селу Љутићи би требало до краја сезоне да буду покривени. Наравно, највећи су радови када је у питању храм на Гукама који је, иначе, први православни храм који се гради у граду послије 1927. године.
– Радови који су започети на храму прилично су обимни, међутим, имали смо проблема и око саме организације рада. Оно што је потребно сада урадити јесте завршити започете куполе како би сачували пропадање озиданих зидова у току зиме, тврде радници који ових дана раде на градилишту.
Иначе, поред цркве Свете Петке ово је једини храм у граду на Брезници а посебно је значајан јер се гради у најмлађем пљеваљском насељу Гуке.
У протеклих десет година у пљеваљској општини су саграђене двије нове цркве, обновљена три манастира и саграђена два парохијска дома. Међутим, вриједи посјетити да је до доласка Турака на простор данашње пљеваљске општине на овим просторима било око педесет цркава и петнаест манастира.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »