BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Непоучне приче“ Архимандрита Тихона

„Непоучне приче“ Архимандрита Тихона
17.10.2011. год.

 Оца Тихона стално зову. Професорка Нарочницкаја говори, да целу ноћ није спавала, заокупљена читањем. Како ја њу разумем! Три пута сам се смејала – до суза. Два пута плакала, загњуривши се у јастук. Од срећног бола. Од трезвене среће. Моје вере. Први «полен» прикупљених значења – то је апсолутно тачно. Без најмањих украшавања. 

Код текстова о Цркви је често доминирала традиција претпрошлог века – о свему говорити углађено, уопштено, пристојно, без проблема, очишћено од свих недостатака.Па, у 19. веку је улогу упросечујућег ри-рајта, изгледа играла цензура, а данас на жалост, затварајући књигу, са страхом размишљамо да ће таква традиција постати модел…

Али, на нашу општу срећу, појавила се, не подлежући никаквој «улепшавајућој» редактури и апсолутно ауторски написана, књига оца Тихона. Све у њој одише личним искуством и истанчаним ауторским стилом, при чему стил не заостаје за најбољим приповедачима столећа, почев од Чехова па до Коњецког и Довлатова.

И када читам, како диван монах, који ће погинути (то још не знам, али имам неки неодређени осећај) у несрећи, говори девојци, која не носи мараму: « Ја ћу вам отирач чиодом причврстити на главу», схватам, да је преда мном још једна парадоксална фраза.

Нико у тој књизи – ни аутор, ни јунаци се не представљају нарочито «у бољем светлу» (мада ће неки, видимо, бити канонизовани у Руској Цркви као свети), и то ствара осећај изузетне снаге и правде.

Црквено искуство аутора је започело послушањима у манастиру. Интелигентни московски дечак, студент Државног универзитета кинематографије ( ВГИК), је прао клозете и чистио кравље балеге. Неуморно до суза. Тужно до суза. Аутор не истиче посебно, али је по свему видљиво, колико грубости, трња, бодљи, рана од ексера је донело у себи искуство манастирског општежитија. Али на неки необичан и исцељујући начин, то се није прелило у рањивост и самосажаљење, нити у уобичајено индивидуалистичко чајлд-харолдство, него у тако непознато, и тако чудно спознато смирење и послушање.

И када у оквиру таквог искуства, у којем се «све плаћа», човек почне да говори о «свету невидљивом» као о самом по себи очигледном, он сам по себи постаје разумљив и за читаоце. Свако противљење и неповерење се скоро аутоматски претварају у глупост. Ви грешите, не у односу на, од горе вам наметнуту истину, него у односу на укус. Укус истине.

Али права тајна књиге није у мноштву чудеса и појаве директног дејства Божијег на људске судбине, него у томе, што су у њој представљене невероватне личности. Веома висока «персоналност» како јунака, тако и ауторског виђења, чини причање њихових прича незаборавним приповеткама.

Јунаци ових прича су, осим великих стараца, благајника и старешина, постали и Булат Окуџава, Сергеј Бондарчук, Андреј Битов, ташта маршала Жукова, јучерашњи високопостављени начелник и његова кћерка, аутор сада свима познатих песама јеромонах Роман, државни тужилац , ситан лопов, који је претварајући се да је монах, посетио Печорски манастир, током посете председника Јељцина… И тако се схвата, да у вери и Цркви сигурно нема ничега анахроног и маргиналног – да је то језгро људског живота. При томе, цело време је ту трезвена нота истине, и «текстови акатиста нису савршени», и «карактер (намесника) се не лечи»…

Мислим, да баш такве књиге, разоружавају противнике вере чија позиција се пре свега одржава на предубеђењу, да Црква манипулише људима, («замрачује ум», како воли да каже један мој познаник интелектуалац). Искуство живота, пуно пожуде, упитаности, патње, тражења, и уз то обичних слабих људских трзаја душе, стремљења и жеља, а некад и очигледних и великих недостатака, приказаних без осуде – можда је то, најбољи начин сведочења вере?

У књизи има много афористички-тачних израза, сличним духовним формулацијама «Господ не воли стидљиве», «То је заслужено, али није корисно», «Судити о делима настојатеља – није мој ниво», «Тамо, где је неправда, не вичи «ура» ».

Неки од светих су, каже светитељ Игњатије Брјанчанинов, писали, да би се у одсуству духовних учитеља, могло учити из књига. Отац Тихон одсечно одбија да веже те речи за своју књигу: «Светитељ Игњатије је говорио о светоотачкој литератури». Али када вам испричане приче, указују на ваше сопствене мане, отварају болне проблеме, развезују унутрашње чворове, предупређују, оне вас воде. Отварају пут. То је једини Пут. Који значи Истину и Живот.

Интервју: Проповед с листа

Руска газета: Можда је наупечатљивија ствар у овој књизи, одлука да отворено говорите о «свету невидљивом» и његовом утицају на видљиви свет. Чини ми се, да то још увек није део савремене – интелектуалне и културне – традиције. Квалитетни часописи, на пример, не пуштају на своје стране мистичке садржаје било ког типа, било да је то спор у вези вере, или писмо читалаца на тему «комшиница ме је урекла».

Архимандрит Тихон: Правилно и раде. Ни ја сам не волим мистику. А што се тиче књиге, сетите се Шекспировог: «Има много ствари под капом небеском, мој Хорације, о којима твоја учена мудрост и не сања». Приче у књизи се некоме могу учинити чудним, фантастичним, необичним за црквени живот, али су оне сасвим обичне. И личности у њима су најчешће свима познате.

РГ: Ако није реч о чудима, онда је о директном делу Божијем…

Архимандрит Тихон: Од тога се не може побећи, ма колико узвишено деловале те речи. У књизи се докуменарно говори о свету, који је ту око нас. Сасвим близу нашег обичног и познатог. Само што ми, од важних и сујетних послова, тај свет не примећујемо. Док се не испостави, да живимо живот, не примећујући главно.

РГ: Ваши јунаци, псковско-печорски старци отац Јован Крестјанкин, отац Серафим, ће можда бити прослављени као светитељи.

Архимандрит Тихон: Како је један монах говорио, критички се осврћући на себе: «Ја нисам монах, али сам видео праве монахе». Могао бих то поновити.

РГ: У књизи има много и веселих, забавних прича о «несветим» светима…

Архимандрит Тихон: То није због тога што сам пожелео да насмејем читаоце, него због тога, што је у том «свету поред» веома много радости. Чак се ни трагедије у њему не завршавају очајањем, напротив, оне су – велики део живота и сазнања, увек воде задивљујућим открићима.

РГ: Вођени сте жељом да посведочите тај свет?

Архимандрит Тихон: Првенствено. И ја сам још једном да крочим у њега.

РГ: Међу вашим јунацима је много људи, који су познатих у целој земљи – Булат Окуџава, Андреј Битов, Сергеј Бондарчук.

Архимандрит Тихон: У животу најразличитијих људи су се дешавали упечатљиви духовни догађаји. Повремено се затварамо за свет «уз нас», «гвозденом завесом», али свеједно смо ми његови пуноправни житељи и наследници. Невоља је у томе, што ако га људи не виде, или не уђу у њега, бар на кратко, неће се десити најважнији догађај у њиховом животу.

РГ: Како бисте назвали тај догађај?

Архимандрит Тихон: Упознавање са Богом и са самим собом. А то, последње, да не помињемо прво, је веома корисно упознавање у  нашем животу. И веома интересантно.  Мада многи људи проживе цео живот, а да се не сретну и не упознају, са самим собом.

РГ: Шта може бити критеријум тога, да се сусрет десио?

Архимандрит Тихон: То је веома одређен и несумњив моменат. Он је повезан са покајањем. Али, то није то, о чему, као по правилу, мисле људи, који су далеко од цркве. Не намерно и тупо само-омаловажавање, него – последња и храбра истина о самом себи. На грчком се покајање каже – метаноја – промена ума. После њега човек потпуно по-новом почиње да сагледава самог себе. Тај призор, уистину, није за слабе. Он је и велике светитеље доводио до ужасавања и језе. Зато што је истина скупа. И још – та истина открива до тада неистражени, вечни, и апсолутно реални , животом испуњени свет, прелеп и очаравајући, каквог нема.

РГ: У вашој књизи је све постављено око личности.

Архимандрит Тихон: Један од древних отаца је рекао: Главни минут у животу – је тај, који управо живиш. А главни сусрет – тај човек, који је сада пред тобом.

РГ: Како сте изабрали стил разговора са читаоцем?

Архимандрит Тихон: Трудио сам се, да читалац спокојно и јасно прати сиже и разуме, шта желим да кажем. Моралисање и дидактика су увек досадни и сасвим неубедљиви. А  жива сведочанства – су најважније што имамо. И Јеванђеље – то су сведочанства апостола о њиховом животу са Христом.

РГ: Књига је модерна, свет вере не изгледа издвојено, за читаоца са искуством Интернет-читања – са умецима, записима,цитатами различитих жанрова…

Архимандрит Тихон: Искрено говорећи, књигу сам писао за пријатеље. Парохијани, студенти, братија манастира су стално молили да запишем те приче. Књигу сам писао у аутомобилу, авиону,  жао ми је, али и на разним састанцима – немам времена за то. Ми, свештеници смо данас – и руководиоци градње, и предавачи, и васпитачи у домовима за децу, а ја сам још и председник задруге у Рјазанској области. Но, остаје дуг према људима, са којима треба да разговарам о темама, које уопште нису економске. И ова књига је мали покушај да тај дуг одужим.

Стручно мишљење, Борис Љубимов, професор, доктор историје уметности:

– «Поучне новеле» – тако се звао циклус дела Сервантеса и, мислим, да би се тако могао одредити и сам тип нарације оца Тихона са само једном исправком, да никаквих «поука» у причама оца Тихона нема ни на видику; оне проистичу из сижеа сваке од прича, и из размишљања читаоца: ако желите – укључите се у подтекст и игру значења новеле, а ако не желите – у реду, будите задовољни тиме, да вас је новела забавила и насмејала.

Јер и смехом књига може и изненадити неупућеног читаоца, а други, лицемер, је може одгурнути – шта има смешно на страницама књиге, коју је написао монах! Мада, практично, смех није карактеристичан само за и до сада за многе пророчку књигу Раблеа, него и за многа друга житија светих, а реч «радост» је једна од најчешће употребљаваних на страницама  молитвеника и богослужбених књига.

Црквени смех – то је смех Богом усхићеног човека, који се радује и весели, зато што је све што је Бог створио прелепо и, без обзира на трикове сатане и демона, упркос падовима и гресима човека, природа и човек нису бесповратно нестали и не престају да се диве и радују лепоти и величанствености.

«Несвети свети» је химна црквености, чији романтичар је био отац Павел Флоренски кроз своју младу књигу «Стуб и утврђење Истине». Отац Тихон (Шевкунов) није романтичар, него реалиста, али енергија његових прича, кратких или дужих, веселих и горких, са добрим или трагичним завршетком, води читаоца унутар црквене капије, не остављајући га  «око црквених зидова» (Розанов), него све ближе и ближе центру црквене васељене, у њена «свјатаја свјатих» – олтар и престо.



  • Извор
  • Русија РС


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА