Преподобни светац Свете Русије
Данас су светковине преподобног Сергија Радонешког. Патријарх Кирил је ујутро служио литургију у чувеној Свето-Тројицкој Сергијевој Лаври, удаљеној 50 километара од Москве. Она не само носи име тог свеца, већ ју је он и основао. Лавра је бедем православља и један од духовних центара.
Преподобни Сергиј Радонешки је један од најпоштованијих руских светаца. Његов животни пут није детаљно познат. Све до сада се дискутује о времену његовог рођења, међутим, у руској цркви се сматра да је рођен 3. маја 1314. године. Име овог хришћанског свеца је познато не само у Русији, већ и далеко ван њених предела, - испричао је у интервјуу Гласу Русије предавач Московске духовне академије Олег Суханов.
Преподобни Сергиј спада у ретке људе, у чијем животу свако би могао да нађе нешто, што му је блиско. Њему се моле родитељи, чија деца слабо уче, војници који бране домовину, руководиоци државе. Ко зна за Словене, руски језик и цркву, не може а да ништа не зна о Сергију Радонешком.
Свето-Тројицка лавра, основана средином 14. века, и за живота преподобног Сергија, и касније играла је кључну улогу у историји не само руске цркве, већ и државе. Управо у лаври је Дмитриј Донски замолио за благослов и молитве Сергија Радонешког уочи победничке Куликовске битке руских снага против татаро-монголских освајача 1380. године, када се Русија заувек ослободила јарма Златне Хорде. Почетком 17. века манастир је у току 16 месеци био у опсади од стране одреда од 30 хиљада војника – пољско-литванских освајача. Међутим, у манастиру није постојао војнички гарнизон, бранили су га само монаси и сељаци из околине. Иначе, тај светац је основао не само Свето-Тројицку лавру, - наставља Олег Суханов.
Низ манастира око Москве и у центру Русије су основали или сам Сергиј Радонешки, или његови ученици. То је симболично и због тога, што и људи из оног доба, и наши савременици сматрају да снага државе и друштва потиче из духовног живота. Управо зато се сам преподобни сматра оснивачем руског монаштва.
Историјат Лавре садржи и радосне, и тужне стране. Све до 20. века је она била не само бедем духовности и културни и научни центар. После револуције 1917. године манастир је био затворен, монаси су отерани. Тек 1946. године је према наредби шефа СССР-а Јосифа Стаљина манастир био враћен РПЦ.
Данас је Лавра постала центар међународног туризма. Туристи из Евргопе, Америке, Азије долазе да би видели древне зидине и дивне саборне цркве, да се поклоне моштима преподобног свеца, сахрањеног у том манастиру, слушају једну од најлепших звоњава у земљи. Мене је заувек очарао овај манастир, - рекла је јапанска туристкиња.
Први пут сам дошла у Русију, мени се овде допада, међутим, нисам очекивала да ћу наићи на такву лепоту. У Јапану ништа слично нема, имамо другу религију. Желим да још једном посетим Лавру.
1993. године архитектонски ансамбл Лавре је унет у Списак Светске баштине УНЕСКО-а
У пролеће ове године почео је федерални програм за припрему прославе 700. годишњице преподобног Сергиа Радонешког, који ће се славити 2014. године на државном нивоу. У оквиру тог пројекта се планира не само упознавање становника Русије и иностранства с именом и животописом тог свеца, подизање неколико посвећених му цркава, већ и украшавање Лавре и Сергијевог Посада – града у околини Москве, где се налази манастир. Многи храмови су већ у скелама. У РПЦ се надају да ће после рестаурације Свето-Троицки манастир поново постати један од најлепших бисера читавог православног света. Тако је и хтео преподобни Сергиј Радонешки.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »