Руски нуклеарци оптужју Тајмс за клевету
Руски нуклеарци оптужили су британски лист Тајмс за провокацију. У петак је издање објавило чланак у којем је назвало инжењере који граде атомску централу у Бушеру другоразредним стручњацима. Осим тога, новинари су позивајући се на документа сумњивог порекла довели у сумњу поузданост недавно пуштене централе. У Русији и Ирану експерти називају чланак некомпетентним и не искључују политичку наруџбину.
Од тренутка званичног покретања Бушерске атомске централе, прве у Ирану и на читавом Блиском Истоку, прошло је око месец дана. Али земље запада, које су свих последњих година покушавале да зауставе изградњу, не остављају пројекат на миру. Овог пута оне су нанеле ударац на информационом пољу.
Британски Тајмс, лист солидан и потшован, објавио је чланак са упадљивим насловом Иран ће постати наредни Чернобиљ. Чланак је написан позивајући се на анонимни документ. Редакциај га је добила из некаквог веродостојног извора, а он тобоже од бившег сарадника Организације за нуклеарну енергетику Ирана. И ту почиње заплашивање. Овај неименовани стручњак тврди да је нуклеарна централа у Бушеру изграђена у једном од сеизмички најопаснијих делова света, не може да издржи чак ни средњи земљотрес и уопште није опремљена системом заштите. Званични представник руске државне корпорације Росатом која је градила Бушерску нуклеарну централу, Сергеј Новиков, назвао је публикацију у Тајмсу информационом провокацијом. При чему некомпетентном.
Читава изградња атомске централе Бушер је вршена под сталном и стопостотном контролом МАГАТЕ. Све међународне норме и захтеви за безбедност на објектима нуклеарне енергетике се поштују. На савременим нуклеарним централама вероватноћа тешке хаварије износи 10 на минус шести степен, тачније један случај у милион година рада конкретног енергетског блока. Овом захтеву безбедности одговара и Бушерска нуклеарна централа. Централа има суперпоуздану заштиту за разлику од многих нуклеарних централа које се експлуатишу у САД, Великој Британији и Јапану. Осим тога, Бушерска атомска централа може да издржи земљотрес до 7 степени.
У чланку Тајмса руске инжењере који су подизали аотмску централу у Ирану називају другоразредним стручњацима. Мада, парира члан Савета за спољну одбрамбену политику Владимир Аверчев, високи ниво професионализма руских нуклеараца признат је у читавом свету. Експерт такође сматра публикацију у Тајмсу провоакцијом. И прецизира да иза ње стоје западне антииранске и антируске снаге, које су и раније на све начине покушале да омету сарадњу Техерана и Москве.
Никада никаква забринутост о том пројекту није била изражена. А пројекат ни мало није тајни. И током свих 35 година нико није доводио у питање његову безбедност. Разматрања на тему да су ову централу правили људи са ниском квалификацијом су једноставно клевета. Познат је ниво руских стручњака у читавом свету. И они су градили атомске централе по читавом свету и подносе конкуренцију са водећим француским и америчким компанијама.
Публикацаја у Тајмсу је изазвала негодовање и у самом Ирану. Техерански експерт у области односа Ирана и Русије у нукеарној сфери Хасан Бехештипур је уверен да је актуална публикација још један покушај Запада да створи негативан имиџ Ирана и Русије у нуклеарној сфери.
Западни медији траже повод да се ако се не распали конфликт између Ирана и Русије, бар дестабилизују руско-ирански односи у сфери нуклеарне енрегетике. Ни за кога није тајна да су земље Запада против тога да Иран поседује нуклеарне технологије. Чланак у енглеском Тајмсу је упечатљиви пример како ради западна пропаганда у погледу Ирана.
Индикативно је да су у свом чланку британски новинари често указивали да не могу да провере веродостојност ситауције на Бушерској централи. Али ни мишљење руске стране из неког разлога нису тражили.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »