Русија – тероторија могућности
Русија наредних година може да постане највеће малопродајно тржиште Европе. Такав закључак извели су експерти у специјалној репортажи британског Фајненшл Тајмса, посвећеној инвестицијама у РФ. Аналитичари које је анкетирао Глас Русије указују да сада било који страни инвеститор уз правилни избор стратегије може да освоји озбиљни удео тржишта и да добије високу маржу.
Западни инвеститори који гледају у страну Русије и оних могућности које пружа њена економија, треба да обрате пажњу на потрошачки сектор. При чему како на производњу, тако и на продају. Ресорни консултатнти истичу да потрошња у земљи расте заједно са растом реалних прихода становништва – око 4% годишње. Али најважније је што се мења сама структура потрошње. Мењају се укуси купаца: у првом реду они узимају у озбир не цену, већ квалитет и бренд робе. Коментар експерта за прехрамбено тржиште Марије Катаранове.
Како се буде увећавало благостање становништва, очигледно је да ће се увећавати потрошња робе. Трижште се код нас заиста налази у стадијуму развоја и постоје групе становништва које ће испољавати повећану потражњу како им се буде увећавао приход. То је заиста прилично интересантно тржиште за произвођаче.
И ту започиње најинтерсантније. Куда купац да крене? Непрекинда изградња тржних центара и хиперамркета не само у Москви и Санкт-Петербургу, већ и у другим руским градовима сведочи да тржиште није засићено, истиче генерални директор компаније Капитал Управљање активима Андреј Гриценко.
Тржиште, наравно, није засићено. Мрежама продавница у Москви је обухваћено највише 20% становништва, а можда и мање. Остало су нејасне продавничице од којих свака има своје проблеме. Нека са логистиком, нека са робом, нека са продавцима. И ако буду долазиле мреже и доносиле културу рада са потрошачем и маржу коју имају тамо, ван граница Русије, све ће бити много боље.
Сада су највећи фактори руског малопродајног тржишта домаће комапније. Али активну експанзију настављају водећи страни субјекти – Ашан и Метро. При чему последњи, који се од почетка специјализовао за трговину на велико, намерава да развија продавнице „под руком“. При томе, по речима аналитичара инвестиционе компаније АТОН Ивана Николајева, места на тржишту има за све. Чак за нове стране субјекте који ће се вероватно појавити.
Код нас Топ-5 ретејлера контролише 15% тржишта. Могућности је море. У развијеним земљама, ако се узму Канада и САД, Топ-5 држи преко половине тржишта. Не по 80-90% као што је то у Француској или Финској, али ипак. Код нас тржиште није консолидовано. Имамо врло низак удео проницања савремених формата – у границама од 40%. Док у читавом осталом свету, у развијеним земљама, овај показатељ достиже 80-90%. Одговарајуће место постоји за додатне субјекте. Они могу овде да дођу.
Ништа мању активност не испољавају ни произвођачи робе. Тако немачки холдинг Хенкел признаје да је Русија постала за компанију водеће тржиште са двозначчним растом продаје свеке године. Такође треба поменути да амерички ПепсиКо, како би ојачао позиције у Русији, купио је произвођача сокова и млечних производа Бим-Бил-Дани, Кока Кола је одговорила куповином компаније Нидан, а француски Данон се потрошио на куповину компаније Јунимилк. И друге компаније исто тако активно развијају у земљи своје производње. То омогућава да се смањи цена производа и да се буде ближе клијенту. И коначно да се осигура тржишни удео у високи профит.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- инвестиције
- производња
- посао
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »