Привремене мере за српске општине на Косову?
Влада Србије требало би да уведе привремене мере у већински српским општинама на Косову и Метохији, како би се у њима "одржао континуитет државне власти", рекао је члан преговарачког тима Београда Горан Богдановић.
Богдановић, који је функционер Демократске странке са Косова, рекао је за "Вечерње новости" да ће локалне самоуправе остати без мандата после новембарских избора, које ће Срби бојкотовати, и додао да "влада треба да реагује брзо".
Према његовом мишљењу у тим општинама, пре свега Лепосавићу, Косовској Митровици, Звечану, Зубином Потоку, Штрпцу и Новом Брду, треба успоставити привремена већа, у којима би биле представљене странке владајуће коалиције на републичком нивоу. "Демократска странка је сагласна да се укључе и све друге странке, јер је питање Косова и Метохије од највишег националног значаја", казао је он.
Према његовим речима, после новембарских избора могао би да се деси дуализам власти, јер ће изборе 17. новембра, које је расписао УНМИК, бојкотовати водеће српске странке, али су се за учешће пријавили "поједини Срби". "Постоји због тога опасност да неко ко има подршку 50 или 100 људи може да тврди да има право да преузме локалну власт. Ако би влада увела привремене мере, убеђен сам да би и ти људи повукли кандидатуре", навео је Богдановић.
Он је казао да је могуће одржати засебне српске изборе у Покрајини на којима би учествовала и ДС, али је додао да притом не треба прекршити Резолуцију 1244 и да је потребно обезбедити подршку међународне заједнице.
Богдановић је одбацио оптужбе Заједнице српских општина да ДС води "политику двоструког колосека" на Косову јер се њени чланови наводно кандидују на косовским изборима преко група грађана. Према његовим речима, на новембарским изборима нико из ДС-а неће учествовати.
Лидер Српске листе за Косово и Метохију Оливер Ивановић сматра, међутим, да Влада не би требало да уводи привремене мере у већински српске општине, јер би то у овом тренутку било опасно по преговарачку позицију Србије.
Реагујући на изјаву Богдановића, Ивановић је оценио да би то "био доста рискантан потез, јер је свако увођење инфраструктуре Србије на Косово супротно Резолуцији 1244". "Ако би држава подузела такав корак, мислим да би то било опасно по нашу преговарачку позицију", рекао је Ивановић агенцији Бета.
Према Ивановићевим речима, народ има потребу за таквом инфраструктром, али влада по том питању мора бити опрезна јер би свако подривање Резолуције 1244 био проблем за доказивање међународног права на територију. Он је додао да не треба подсећати да се концепција Србије у одбрани интереса заснива на међународном праву и резолуцији 1244.
Ивановић је навео да не би требало да влада такве мере спроведе јавно јер би изазвало реакције УНМИК-а. Додао је да на Косову већ постоје општински координатори као вид државних структура Србије и да ће они наставити да раде.
У Министарству за државну управу и локалну самоуправу је речено да то министарство нема ингеренције над општинама на Косову.
- Извор
- Мондо
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »