ЦИК: регистрација без губитака
Предизборна кампања у Русији се захуктава – Централна изборна комисија је оверила спискове свих седам странака које планирају да учествују у парламентарним изборима 4. децембра. Ни један кандидат ни једне од странака није искључен са спискова, изјавила је за Глас Русије ЦИК.
Главна интрига предстојећих избора је да ли ће Јединственој Русији поћи за руком да добије поново већину у доњем дому, колико странака ће доспети у парламент. У међувремену у редовима опонената власти кључају страсти. Опозиционери израђују стратегију деловања и разамтрају тактику гласања на предстојећим изборима за доњи дом парламента.
Парламентарна четворка: Јединствена Русија, КПРФ, ЛДПР и Праведна Русија у наредној етапи предизборне кампање – регистрацији спискова, може да се не нервира. По закону за њих она протиче аутоматски. Непарлемантерна опозиција – Право дело, Јаблоко и Патриоти Русије – до 19. октобра треба да поднесе 150 хиљада потписа у своју подршку. Пре 4 године за регистрацију је било потребно 200 хиљада потписа. Ипак, као што се зна, последњих година у Русији су унете озбиљне поправке у изборно законодавство, које је, између осталог проширило права ванпарламентарних политичких удружења. За њих је укинут изборни залог, а њихови представници добијају могућност да раде у законодавним органима чак у случају ако странка не превлада праг од 7%. Члан ЦИК Јелена Дубровина сматра да убудуће руско законодавство треба да да још већу слободу странкама.
Сада странка треба да донесе 150 хиљада беспрекорних потписа. То је врло сложена процедура. Сматрам да убудуће од ње треба да се одустане.
Али сва ова питања мало брину руску вансистемску опозицију. Она има своја правила игре, и за изборе се припрема на свој начин. У њиховим редовима је раскол – они и даље не могу да се договоре око јединствене стратегије понашања. Тако популарни блогер и раскринкавач корупције Алексеј Наваљни позива да се на изборе изађе и гласа за било коју странку осим владајуће, како би се од ње одузели гласови. А лидер странке Солидарност, бивши шампион света у шаху Гари Каспаров, сматра да изборе треба бојкотовати.
То није пасивни бојкот, то није позив да се лежи на каучу. То је позив да се пређе на став свесног игнорисања и одбијања сарадње са било каквим актуалним структурама власти.
По свему судећи, парламентарна кампања 2011. године ће бити врућа. Укушно на 450 мандата у Думи претендује око 3100 кандидата. Тако да Јединствена Русија има доста противника међу учесницима предизборне трке. Мада, по подацима Фонда Јавно мњење, 80% руских грађана не сумња да ће она победити на изборима. Тако да не треба очекивати озбиљне промене у распореду политичких снага у земљи, истиче председник фодна Политика Вјачеслав Никонов.
Конгреси странака нису кардинално променили распоред политичких снага. Анкетирања јавног мњења последњих недеља фиксирају колегања рејтинга странка плус-минус један-два одсто, што се налази у оквиру статистичке грешке. У ствари ништа се битно на бирачком пољу није десило. Странка Јединствена Русија ће несумњиво добити престојеће парламентарне изборе. Питање је да ли ће још поћи за руком да добије уставну већину гласова или не. То је једна од ингрига предизборне кампање.
Међутим у опозиционим странкама рачунају на побољшање својих резултата. На највећи успех могу да рачунају комунисти, сматра Вјачеслав Никонов.
Несумњиво, највећа опозициона странка је комунистичка и она ће тачно проћи у Државну думу, при чему њена популарност у току последњих месеци расте, узимајући у обзир известан умор од Јединствене Русије и нагомилавање социјалног незадовољства. Тако да комунисти имају врло добре шансе не само да прођу у Државну думу, већ и да увећају размере своје фракције.
Интрига око будућности Праведне Русије се сматра једном од главних. Многи експерти сматрају да им неће поћи за руком да превладају праг од 7%. А ЛДПР може да рачуна на побољшање резултата, прогнозира Вјачеслав Никонов.
Жириновски се налази у доброј политичкој форми и странка ће по свим анкетирањима проћи у Државну думу. Што се тиче осталих странка, то је за њих крајње проблематично. За сада рејтинзи ни једне од њих не премашују 4%, док је за доспевање у Државну думу потребно најмање 7. Проблеме има и Јаблоко, и Право дело, пошто је странку напустио Михаил Прохоров. Тако да у датом тренутку шансе да доспеју у парламент имају само три странке.
Између осталог, саме непарламентарне странке не падају духом и рачунају ипак да превладају на изборима праг од 7%. А ЦИК до краја октобра дужна је да усвоји за сваку странку одлуку или о регистрацији или о одбијању. И до 4. новембра да спроведе жребање њиховог редоследа на гласачком листићу. После тога током месец дана ће се водити званична предизборна агитација на телевизији и у новинама, која ће се завршити на дан предизборне ћутње 3. децембра.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »